Friday, January 16, 2015

همه چیز درباره فلای فیشینگ

همه چیز درباره فلای فیشینگ

تاکتیک ماهیگیری فلای فیشینگ high sticking drift nymph

شاید خیلی وقت ها ماهیگیران فلای کار تاکتیک های رو توماهیگیری به کار می برن که از نظر دیگر ماهیگیرانی که آشنایی با سیستم فلای ندارند خیلی خنده دار به نظر برسه ولی دوستان به این صورت نیست که شما فکر می کنید فلای به این معنی نیست که ما حتما باید نخ ماهیگیری خودمونو به پرواز دربیاریم و چندین متر به جلو پرتاب کنیم تا بتونیم ماهی قزل الا صید کنیم . با کمک تمامی دوستان عزیزم جناب آقای دارا و احسان آهنگر و تمریناتی که داشتم موفق به نوشتن این مقاله شدم درسته زیاد تخصصی و حرفه ای نیست ولی یک ثبک مهم در فلای محصوب میشه.ما در این مقاله درباره تاکتیک ماهیگیری high sticking drift nymph صحبت می کنیم . یادمه زمانی که داشتم این سیستم رو تمرین می کردم یکی از دوستام که اطلاعی از فلای نداشت به من گفت که تو که فلای کار نمی کنی بیشتر شبیه ورزش پینگ پنگه حرکاتی که انجام می دی.
در روش
high sticking drift nymph ما با پرواز های بلند سرو کار نداریم و با آزاد کردن فقط چند متر نخ می تونیم این روش رو انجام بدیم و پشه های که در این روش از انها استفاده می کنیم پشه های هستند از دسته نمف که به راحتی به زیر آب فرو می روند و وزن آنها هم باید به صورتی باشد که زمانی که در جران آب قرار می گیرند به راحتی در میان آب یا نزدیک به کف آب به راحتی بتونه با جریان آب حر کت کنه.


من سعی می کنم مقاله رو خیلی خیلی ساده بیان کنم که دوستان فکر نکنند که فلای کار ها روی کره ماه این روش هارو یاد میگیرن و تمرین می کنند نه این روش هارو ما خیلی راحت می تونیم یاد بگیریم و در ماهیگیری ها از آنها استفاده کنیم. در تاکتیک ماهیگیری high sticking drift nymph ما باید حتما وارد آب بشیم تا بتونیم نقطه مناسبی که حدس می زنیم گردش ماهی در آن صورت می گیرد رو انتخاب کنیم برای همین باید وارد آب بشیم و بعد از انتخاب مکان مناسب و رها سازی چند متر نخ از روی موتور با یک پرتاب کوتاه نخ رو به سمت مخالف جریان آب به بالا دست پرتاب می کنیم دقت داشته باشید که زیاد نخ اصلی ما با آب تماس نداره و بیشتر این لیدر ما هست که با آب تماس داره یا در آب فرو میره ولی درشرایطی هم می تونیم این پرتاب هارو با فاصله از خودمون انجام بدیم و مقداری از نخ ما هم با آب در گیر میشه ، زمانی که ما پشه نمف خودمون به بالا دست جریان آب پرتاب کردیم به اون اجازه می دیم که با جریان آب به پایین دست خودمون حرکت کنه و با حرکت لیدر و پشه در زیر آب سر چوب فلای خومون هم با اون حرکت می دیم که بین نخ و چوب فلای زاویع ای به وجود نیاد تا باعث مقاومت و خارج شدن حرکت پشه در زیر آب بشه زمانی که پشه مسیر مورد نظر ما رو تی کرد این حرکت رو بار ها انجام می دیم تا موفق به صید ماهی قزل آلا بشیم. که اسم این تاکتیک high sticking drift nymph می باشد.
تاکتیک صید ماهی قزل آلا در عمق  آب با استفاده از پشه نیمف
در چندین برنامه ماهیگیری فلای فیشینگی که در گذشته داشتم تجارب خوبی به دست اوردم که در سفرنامه ها قول داده بودم که مفصل در باره اون بنویسم والان موقع اون رسیده که در بارش بنویسم ولی واقعا سخته نمی دونم درباره چی بیشتر باید صحبت کنم عمق اب یا میزان جریان آب یا دمای آب یا ساعت ماهیگیری ، می دونم هر کدومش  اگه کامل درباش به خام بنویسم از وقت کوتاه من به دوره برای همین درباره همه این شرایط صحبت می کنم به صورت مختصر ولی سعی می کنم اصل موضوع رو بیان کنم.درسته چندین ماه بیشتر فلای کار نکردم و از نظر ماهیگیران فلای کار ایران تازه کار حساب می یام ودر این هم شکی نیست ولی چندین سال در جستجوی صید ماهی قزل الا با روش های مختلف بودم و تا حدودی به نحوه زندگی و حضور آن در رودخانه آشنایی دارم از نحوه غذا خوردن و ساعت اون و . . .  اطلاعات کامل دارم و این اطلاعات خیلی خیلی منو تو فلای کار کردن راهنمایی می کنه و باعث میشه که بتونم نتیجه بهتری تو برنامه ها بدست بیارم همون روزی که اولین پشه رو یه لیدر ماهیگیریم متصل کرد با این ذهنیت که این پشه هم مثل لانسه می مونه فقط باید از جلوی مالهی قزل الا رد بشه تا اون تحریک به حمله کنه و تئوری من درست از آب دراومد و همین اطلاعاتی که دارم در روش های گوناگون می دونم که روزی به دردم می خوره.با چوب چرخ فلای به دست به کنار روخانه رسیدم وقتی دمای آب رو دیدم وقتی حجم آب رو دیدم وقتی رنگ آب رو دیدم حساب کار دستم اومد که تو این شرایط صید ماهی قزل آلا کار ساده ای نیست اگه هم موفق به صید ماهی قزل آلا بشوم فقط درشرایط خواص امکان پذیره.
اولا رنگ آب و حجم زیاد آب ماهی هارو به سمت عمق اب و کناره های سنگ ها رونده بود و همیشه تجربه نشون داده بود تو این شرایط ما زمان های موفق به صید ماهی شده بودیم که طعمه هارو کف آب حرکت می دادیم و ماهی ها هیچ تمایلی به حمله کردن به طعمه در میان آب و روی آب را نداشتند.برای همین تنها راه صید ماهی های قزل الا با سیستم فلای این بود که من طعمه هارو باید نزدیک به کف آب حرکت می دادم ، دقیق تر به طبیعت و پیرامون آب نگاه می کردم حشرات نیمه بالقی می دیدم که یا در کف آب در حال حرکت هستند یا دارن از آب خارج می شوند این جوری که معلوم بود کف اون رودخونه سرشار از موجودات نیمه بالغ و نیمف بودند همین شرایط رو برای استفاده از پشه نیمف آسان می کرد درسته همیشه از استفاده از نیمف ها حراس داشتم که نکنه ماهی قزل آلا این پشه های رو نبینه ولی یادم به اون ماهی قزل آلای افتاد که صدمه دیده بود و برای حقیقات بعد از صید اونو آزاد نکردم و با دیدن محتوای داخل شکمش متوجه شدم 95% غذا های که خرده بود نمف های بسیار ریز و حشراتی خیلی خیلی کوچک بودند برای همین با خودم گفتم این پشه نمفی که من می خوام استفاده کنم هم خیلی بزرگتر از اون حشراته داخل شکم اون قزل الا بود هم خیلی جزاب تر و براق تر برای همین بدون هیچ حراسی تمام انرژی خودمو روی پشه های نمف گذاشتم و فلای باکسمو برداشتم و رفتم سراق Pheasant Tail و BH Stone ها (نام دو پشه نمف) این دو پشه نمف خیلی چشم منو میون اون 300 پشه ای که داشتم گرفته بود ولی می دونید انتخاب من چی بود ؟ BH Stone ها فقط به یک دلیل اون بخاطر BH که به معنی وجود مهره فلزی در سر پشه بود به دو دلیل یکی درخشندگی وجذاب بودن اون در آب نیمه کرد که واقعا به فلش بک نورش نیاز داشتم و دیگری به خاطر این که این سر مهره فلزی وزن بیشتری به پشه می داد که منجرب فرو رفتن بهتر نمف به عمق آب می شد.
ولی وزن BH نمف به تنهای کافی نبود برای شیرجه رفتن نیمف به عمق آب برای همین از اسپلیت شات های مخصوص اینکار بر روی نخ لیدر استفاده کردم تا راحت تر لیدرو پشه به عمق آب فرو بروند اگه با اسپلیت شات ها آشنایی ندارید اون سرب های ریزی هستند در سایز ها و وزن های مختلف که روی نخ لیدر متصل می شوند.
خوب الان مثل اینکه همه چیز داشت درست پیش می رفت و تنها حرکت نمف و کشش نخ تمام کار هارو تکمیل می کرد و از همه مهم تر شوک حمله ماهی قزل آلا به پشه همه محاصبات غلط غلوط منو تکمیل می کرد . البته این سیستم فلای هم مشکلات زیادی داشت که از جمله اینکه زمان های هم در هنگام کشش در کف آب جای که ماهی های قزل الا بودند پشه به شاخه و برگ های افتاده در کف آب گیر می کرد . اکثر عمق آب بالای یک متر بود و جریان همه تا حدودی راکت ولی بازم جریان وجود داشت.
من با این سیستم موفق به صید ماهی قزل الای خوبی شدم ماهی که حدود اگه زیاد لاف نزنم یک کیلو وزن داشت شاید تنها اطلاعاتی که داشتم این بود که چه جوری چوب و چرخ پشه رو تو دستم بگیرم مابقی اطلاعاتی بود که از دیگر سیستم های صید ماهی قزل آلا به دست اورده بودم . دوستان فلای هم اونقدر که فکر می کنید دشوار نیست فقط باید واردش بشید تا به فهمید چقدر یاد گیری برای شما لذت بخشه و اون علاقه سخت ترین تاکتیک هارو برای شما تبدیل می کنه به آسان ترین تاکتیک.
همیشه ما باید دلو جرعت انجام خیلی کار هارو داشته باشیم مثل من باشید با این همه غلط غلوط املای و کار با سیستم های ماهیگیری غیره استاندارد دارم به راهم ادامه می دم و هیچ وقت جلوی کسی کم نمی یارم درسته نخ لیدری که دارم استفاده می کنم یه نخ لیدر دوریزی بود که چند سال پیش نگهه داشتم ولی با اون نخ به فلای خودم ادامه می دم وهنوز هم نمی دونم این ضریب های ایکس تو لیدر چی که از اون اسم می برن ولی بازم تلاش می کنم که یاد بگیرم.
من عادت ندارم که از این حرف های خارجی تو نوشته هام به کار به برم ولی همون که اسم فارسیشو هم اشتباه می نویسم و همین که فکر می کنم دارم چیزی که یاد گرفتمو به کسی یاد می دم خیلی لذت می برم به حدی که الان دیگه هیچکسی املای نوشته های منو نمی بینه و فکر می کنم که دیگران هم لذت می برند.


Wet Fly Swung و Dry Fly Swung
باتشکر از دارا به خاطر راهنمایی ها

تکنیکهای رودخانه ایی هستند کلمه سوانگ به معنای شنا کننده هست وتها در زیر اب و پشه های خشک رو اب پرتاب به سمت میانه و پایین پشه های رو ابی فقط رو اب حرکت میکنند و با جریان به صورت نیم دایره به کنار میان این تکنیک کل ریفلهای کم عمقی که احتمال داره ماهی داشته باشه پوشش میده همینطور پشه وت به همین صورت پشه در هنگام حرکت در جریان در عرض رود به صورت نیم دایره حرکت میکنه و نیازی به جمع کردن نخ نیست صبر میکنی تا نخ کنار بیاد بعد جمع میکنی و پرتابو با قدم به جلو در نقطه ایی دیگر متمرکز میکنی به صورت پله ایی و نیم دایره ابو جارو میکنی . فقط برای پشه خشک بهتره از یه گره مخصوص استفاده کنی که پشه به صورت اسکیتر در بیاد یعنی سرش بالا بیاد اینجوری در اثر شنا کردن روی سطح از روی اب بلند میشه و دوباره رو اب میشینه دقیقا مثل اسکی بازی رو اب اسم گره ریفل کلینچ هست ابتدا باید یه تیکه تیپت ورداری اول یه گره معمولی کلیچ بزنی بعد انتهای تیپتو که ازاده از بالای چشم قلاب عبور بدی و بیرون بیاری و حالا تیپتو به لیدر گره بزنی


Wet Fly Retrieved Near Surface

باتشکر از دارا به خاطر راهنمایی ها

یکی دیگه از روشهای فلای باید بری تو اب و به سمت میانه و پایین پرتاب کنی تا پشه رو اب رسید سریع اونو جمع کنیتو چاله های کناره اب خیلی جواب میده البته اب باید زلال باشه و دمای مناسبی داشته باشه یعنی قزل الا خیلی فعال باشه از هر نوع حشره وت میتونی استفاده کنی معمولا این حشرات روی پشتشون یه جفت بال دارن یا تکی هست میتونی دراپر هم ببندی. زمانی که قزل الا بالا میاد برای ژشه های رو ابی بهترین موقع استفاده وت زیر سطحی. معمولا تو عمق نمیره فقط دو سه سانت زیره سطح اب سریع حرکت میکنه به صورت کششی نباید رو چاله با جریانن بزاری زیاد پایین بره فقط رو قسمتهای اصلی که میدونی قزل داره و عمق زیادی نداره این کارو انجام بده.
Deep Drifted Fly
باتشکر از دارا به خاطر راهنمایی ها

 این تکنیک همانطور که از نامش معلومه به معنی شناوری ازاد در عمق زیاده و مخصوصو کار با نمف های سنگین وزن هست در جاهای عمیق شاید نیاز باشه حتی روی نخ پشه چند تا سرب هم اضافه کرد همیشه باید کم کم سربو اضافه کرد تا یه دفعه پشه و نخ سنگین نشه چون احتمال گیر کردنش خیلی زیاد میشه بعضی مواقع فقط نمفهای سر مهره ایی کفایت میکنه. پرتاب در بالا دست انجام میشه فقط یک متر بالا تر از چاله ایی که فکر میکنید قزل الا توش هست یا تو اب دیده میشه . بالاتر میندازی تا به قدر کافی پشه فرصت پیدا کنه تا از روی چاله عبور میکنه کاملا به عمق مورد نظر رسیده باشه نباید هیچ حرکتی به پشه بدید منظورم کشش اون به جناهین و سمت خودته. فقط در یک صورت میتونی اونو تکان بدی اونم به صورت عمودی و بالا پایین یه جور تکنیک جیگ میشه به طوری که نخ درست زیره نوک چوب باشه تا با بالا و پایین بردن سر چوب پشه روی چاله حرکت بالا و پایین پیدا کنه. البته برای این کار بهتره دستتو از خودت دور کنی و چوبو خیلی بالا بگیری تا نخ فلای از رو اب بلند بشه فقط لیدر داخل اب قرار بگیره. در غیر این صورت میتونی نخ فلایو جلوتر از سره چوب بندازی و روی اب بیوفته. بهترین تکنیک استفاده از شناور پشه هست چون فقط نشانه شناوره که متوجه میشی کی ماهی به پشه زده. در غیر این صورت نخ باید کاملا عمود بر سره چب باشه تا ضربه ماهیرو دستت احساسس کنه.

Deep Swing With Retrieve
اولی به معنای تکنیک شناکننده عمیق به همراه جمع کردن نخ یا به عبارتی کشش نخ توسط دسته ، به این صورت که موقعیت قرار گرفتن بدن موازی با جریان اب رودخانه هست و پرتاب پشه در قسمت میانی و پایین صورت میگیره ما سه زاویه پرتاب تو فلای رودخانه ایی داریم یکی بالادست یکی میانه و اخری هم پایین دست. معمولا برای استریمر ها یا نمفهای بزرگ از تکنیک میانی کمی متمایل به پایین استفاده میکنیم به خاطر اینکه پشه فرصت به عمق رفتنو پیدا کنه نخو به اندازه ایی که روی چاله حرکت کنه باز میکنیم زیاد نباید پشه را به پایین دست هدایت کنید زمانی که نخ فلای درست در جهت جریان اب قرار گرفت خود به خود توسط جریان به کنار کشیده میشه در این لحظه شما با سرعتهای متفاوت و کوتاه شروع به جمع کردن پشه میکنید تو این لحظه بیشتر ماهی متوجه طعمه میشه و به پشه حمله میکنه. اگه احساس کردی زیاد نخو پرتاب کردی چند بار در همان ابتدای پرتاب نخو جمع کن و بعد بزار با جریان حرکت کنه خوده پشه به عمق میره. بستگی به شدت جریان اب از پشه های بزرگ و سنگین تر میشه استفاده کرد این اصلی ترین روش کار با استریمرها هستش و البته استون فلای بزرگ و یا نمف دراگون و دمسل. ماهیهای بزرگی همیشه متوجه این طعمه ها میشن.اگه عمق اب زیاد بود بهتره از نخ سینک تیپ استفاده کنی که یه جور نخ فلوته که انتهای اون1متری سینک داره. این تکنیک برای رودخانه های که بستر صافی داره و سنگهای بزرگ از اب بیرون زده تومسیر نیست و پشه به راحتی میتونی در طول جریان حرکت داشته باشه بدون اینکه مانع جلوش باشه استفاده میشه.یکی از طعمه های خوب برای این تکنیک وولی باگر سنگین وزنه و مادلر مینو با چند تا اسپلیت شات.

معرفی و کاربرد nipper  و ZINGER در ماهیگیری فلای فیشینگ

nipper  و Zinger  جهیزات فرعی فلای فیشینگ می باشند که با وجود آنها ماهیگیری تا حدودی ساده تر می شود این ابزار به ما کمک می کند تا بتوانیم راحت لیدر های فلای رو بهم متصل کنیم یا به آسانی پشه های متصل به لیدر را تعویض کنیم یا نخ ها فلای رو کات کنیم.من قبلا نه این تجهیزاتو دیده بودم نه اسمشو به گوشم خورده بود ولی زمانی که با سیستم فلای آشنا شدم متوجه شدم به لباس فلای کار ها تجهیزاتی متصله که کمتر یا اصلا در سیستم ماهیگیری های دیگه دیده نمی شه واقعا تجهیزات زیبا و منحصر بفرد این سیستم زیبای ماهیگیری چند برابر می کنه . . . به زبان ساده می گم nipper نوعی ناخونگیر بدون دسته هست که برای چیدن نخ و جدا کردن پشه ها و بریدن اضافه گره ها استفاده میشه که شما به راحتی می تونید این nipper هارو از یک ناخونگیر درست کنید .زمانی که ما مشغول ماهیگیری هستیم تجهیزات مثل قیچی و nipper  و . . . رو یا درون جیب هامون می گزاریم یا به بندی یا چیزی متصل می کنیم که دسترسی به آن راحت تر باشه یا مثل گردندبند به دور گردن می ندازیم حالا وسیله ای رو طراحی کردند که کار رو برای ما خیلی آسان تر می کنه این وسیله به نام ZINGER نام داره که مثل متر عمل می کنه زمانی که ما نخ اونو می کشیم از مخزن اون به صورت فنری نخ آزاد میشه و زمانی که آن رو رها می کنیم به سر جای خودش بر می گرده حالا به سر نخ های این ZINGER ماهی می تونیم  nipper  و هر چیز شبیه آن را متصل کنیم واقعا دیگه با وجود این همه لوازم تخصصی فلای دیگه جای سئوال داره که یک ماهیگیری با خودش قیچی خیاطی یا اصلاح ابرو حمل کنه . . .


در باره nipper ها هم بگم الان مدل های متنوعی از اون تو بازار هست که خیلی از اونها چند کاره هست مثلا بعضی از اونها سوزنی داره که ما می تونیم با استفاده از آن سوراخ های بسته شده پشه هارو با اون باز کنیم. . . از امین مقیمی عزیز مسئول فروشگاه فلای فیشینگ این سایت تشکر می کنم به خاطر ارسال nipper  و ZINGER برای این جانب واقعا بهترین لوازمی که می تونستم از طرف یک دوست دریافت کنم . .  الان کلی این لوازم تو دوستام طرفدار پیدا کرده و منتظر خرید اون تجهیزات هستند.
split shot ها و کار برد آنها در ماهیگیری فلای فیشینگ


بی شک با مدل های متنوع ای از split shot ها رو به رو شدید در ماهیگیری و ما این split shot هارو به نام سرب چاک دار یا سرب زیتونی یا گندمی یا هرچیز شبیه این اسم ها می شناسیم. split shot ها سرب های بسیار ریزی هستند که روی نخ متصل می شودن .
اگه سیستم فلای رو انجام داده باشید بعد از مدتی متوجه می شید که شما به راحتی نمی وتنید ÷شه رو در هر عمقی یا جریانی به گردش دربیاورید و در این هنگام هست که مشکل شما با استفاده از split shot ها رفع می شود.
split shot ها در اندازه های مختلفی هستند و یه رابطه معکوس با پرتاب های فلای دارند هرچی split shot ها سایز بزرگتری باشد و وزن ان بیشتر باشد پرتاب شما کوتاه تر می شود و به نظر من بیشتر برای سیستم های باید به کار گرفته شود که ما نیازی به پرتاب های بلند نداریم. و این نکته رو هم باید بدونیم که split shot ها فقط برای پشه های استفاده می شود که به صورت پشه خیس می باشد به قول دوستان پشه های زیر آبی.
در رودخانه های که ما می خواهیم مثلا با پشه های نمف ماهیگیری کنم هرچی جریان اب بیشتر باشده فروروی پشه نمفت در آب مشکل تر می شود و پشه به سطح بالاتری می آید برای همین ما با استفاده از split shot ها می وتنیم به راحتی پشه های نمف رو در هر عمقی که می خواهیم حرکت دهیم حالا حرچی جریان آب بیشتر باشه ما می تونیم از سایز بزرگتی از split shot ها استفاده کنیم.
استفاده دیگه split shot ها در ماهیگیری در اب های عمیق می باشد که در این صورت پشه های که ما استفاده می کنیم به خودی خود در آب فرو نمی رود و اگر هم فرو می رود زمان زیادی تلف می شود برای همین برای سریع رسیدن پشه به عمق اب ما می توانیم split shot ها را در لیدر خود استفاده کنیم.
فاصله split shot در لیدر با پشه باید به اندازه ای باشد که دید ماهی نصبت به پشه رو خراب نکند دوستان توجه داشته باشید اگه split shot ها در انتهای لیدر استفاده شود خودش حکم طعمه رو برای ماهی دارد و  ان split shot باعت می شود که ماهی بیشتر توجه اش به اون جلب شه و حتی به اون حمله کنه.
من دیرو ز دوتا از این بسته هاس سایز بندی شده split shot هارو تهیه کردم مارک بالزر آلمان البته که ضرافت خاصی در این split shot ها وجود داره و مناسب برای استفاده در لیدر می باشد.
الان که دارم پشه های آب شور می بافم سعی می کنم به صورتی بافته شود که وزن بالای داشته باشه و با استفاده از این split shot ها به راحتی بتونم در عمق های زیاد دریا فلای کار کنم از روی قایق . . . . 

 اکتیک استفاده از تروت بید  trout bead (گرد مهره)

در فکر آن بودم‌ معادل فارسی برای برای trout bead استفاده کنم ، و با راهنمای دوستان عزیز  کلمه "گرد مهره" به جای trout bead استفاده کردم
فاصله مهره تا قلاب معمولا ۴ یا ۵ سانت می باشد
در این‌مقاله با تاکتیک جالبی آشنا ‌می شوید که با استفاده از آن در رودخانه ها شما می توانید تمام سرداب ماهیان (trout ها) را صید کنید
نکته جالب اینه این تاکتیک رو میشه با تمام‌چوب چرخ ها پیاده کرد
فلای فیشینگ
سنترپین
اسپنینگ
بیت کستینگ
سنترپین
واقعا خیلی ساده ولی بسیار تاکتیک قوی هست
توی چاله ای که ماهی حتی به لانسه یا قاشوقک و پشه هیچ واکنش نشون‌ نمیده این تاکتیک ردخور نداره مخصوصا برای اونای که دیگر ماهیگیری با طعمه های طبیعی جالب نیست و در ماهیگیری دنبال تاکتیک های خواص و حرفه ای هستند
قبل از شروع درباره ریسه باید بگم زمانی که ماهی های مختلف در رودخانه شروع به تخم ریزی می کنند دیگر ماهی ها فرصت رو غنیمت دانسته و از ان تخم ها تغذیه می کنند 
اصل این‌تاکتیک بر گرفته از روش دریفت‌می باشد که همان معلق کردن طعمه در جریان اب هست
واقعا ماهی های باهوش رو نمیشه با هر طعمه ای گرفت یا در سرمای زمستان و دمای پایین آب ناهی وادار به حمله کرد
ولی با تاکتیک‌ تروت بید trout bead این‌امکان‌وجود داره هر ماهی رو شما وادار به واکنش کنید حتی در دمای پایین که ماهی کمترین واکنش و تحرک را دارد 
شاید با لمس این‌مهره ها یا همان bead با خود بگویید چگونه ماهی به این اجسام بسیار سخت حمله می کند و باید بگم‌زمانی که شما bead یا مهره را با جریان آب دریفت‌(معلق) می کنید در زیر اب با جریان آب این bead ها بسیار طبیعی مثل تخم های معلق در آب حرکت‌می کند که هر ماهی را تحریک به تغذیه از این bead ها می کند
یکی از بهترین دریفت ها را ما می توانیم با استفاده از شناور انجام بدیم
و برای هدایت مهره به عمق آب نزدیک کف آب حتی که تخم‌های طبیعی بیشتر حرکت‌می کنند می توانیم‌از وزنه استفاده کنیم
من شخصا از وزنه های تخم‌مرغی شکل استفاده می کنم و وزنه ها می توانند از اندازه یک عدس باشند تا اندازه تخم کبوتر و همه چیز بستگی به پتانسیل شناور شما دارد و باید وزن و شناور با هم‌هماهنگی داشته باشد که شناور بهترین حالت اناتومیکی را در اب داشته باشد نه زیر آب برود نه روی آب بخوابد
زمانی که وزنه زیاد باشد شناور رو به زیر آب می کشد و زمانی که وزنه سبک باشد شناور روی آب می خوابد
ریسه به این صورت بسته می شود
اول شناور به بعد با فاصله وزنه و دوراهه برای نگهداشتن وزنه و بعد لیدر و مهره و در انتها قلاب
در ابتدا مقاله گفتیم‌نکته جالب اینه این تاکتیک رو میشه با تمام‌چوب چرخ ها پیاده کرد ،فلای فیشینگ ، سنترپین ، اسپنینگ و بیت کستینگ
شما می توانید این ستینگ کار به تمام‌چوب چرخ ها استفاده کنید


فقط در فلای فیشینگ به جای شناور معمولی باید از شناور های کوچیک‌تخصصی فلای به نام اندیکیدور استفاده و به جتی وزنه سنگین از اسپلیت شات ها یا همان وزنه های کوچک قابل پرتاب استفاده کنید
این‌تاکتیک برای صید استیل هد و بول تروت بسیار محبوب و برای دیگر ماهی های سردابی هم روش بسیار قوی هست‌این‌ مهره ها وزنی نداره و بدون سرب زیر آب نمی ره فاصله سرب تا ترو بید هم نصبت به جریان و عمق آب انتخاب میشه
وقتی آب شفاف باشد طول لیدر را کمی بیشتر میگیرن و وقتی آب کدر هست طول لیدر کوتاه و وزن سرب هم‌متناسب با وزن فلوت هست چون باید شکل ایستادن شناور رو درست قرار بده روی آب

نه زیر آب بره نه خوابیده روی ابدر با ه نحوه اتصال مهره به لیدر باید بگم مهره ها سوراخ داره و نخ و از تو سوراخ رد می کنید یا دو بار نخ رو می پیچید یا تکه چوب یا چیز نرمی درون سوراخ می کنید تا در نخ حرکت نکند

در زمانی که ماهی به مهره نصب شده بر ردی لیدر حمله می کنه و ان را لحظه ای به دهان میکیره شناور به پاین اب فرو نیره و لحظه ضربه زدن هست تا قلاب را در دهان ماهی جا بزنیم اگه این کارو نکنیم ماهی صید نمیشه حتما باید وقتی شناور به پایین رفت ضربه زده شوداین تاکتیک فقط باید با شناور انجام‌ شود و با تاکتیک دریفت با جریان آب تا شکل طبیعی حرکت تخم زیر آب شبیه سازی بشه

حتی با فلای هم از شناور مخصوص فلای استفاده میشه

این روش من در رودخانه ای انجام‌میدم که طعمه طبیعی ممنوع هست ولی دوستی پرسیده بود بجای این‌مهره ها میشه از پاوربیت استفاده کرد و باید بگم
اصلا با این روش شما تیکه‌ماهی استفاده کن یا کرم یا پاوربیت 😁😂 اصل تاکتیک بود ، توی فلای هم با استفاده از این تاکتیک میشه از پشه های نیمف هم استفاده کرد


در بازار این بید ها در نوع های مختلفی وجودداره ، که بعضی از آنها ژله ای مانند هستند و یعصی مثل دانه تسبیح از جنس پلاستیک سخت هستند


فاصله مهره تا قلاب معمولا ۴ یا ۵ سانت می باشد و دوستیرسیده بود اگه مهره با قلاب فاصله نداشته باشه و به قلاب چسبیده باشه چی میشه
و باید در جواب بگم ، والله دوستانی هم‌می بینم این کارو می کند ولی اصولی نیست نه این که جواب نمیده ولی این روش سالها قبل کشف کردند و سالیان سال انجام دادند دیگه جای نیست‌ما چیزی درون اون تغیر یا کشف کنیم

و درباره نوع قلاب مورد استفاده باید بگم قلاب ها بیشتر شبیه قلاب های کپور‌ گیری هست و اصلا از قلاب پایه بلند استفاده نمی کنند

ماهى وقتى بيد رو ميزنه جريان آب قلاب رو به طرف بيرون و عقب دهان ماهى ميبره و وقتى نخ كشيده ميشه همين فاصله بين قلاب و بيد باعث ميشه كه قلاب به بيرون دهان و گوشه گير كنه


وقتی این‌مقاله قبل نوشتن در گروهی به اشتراک‌گذاشتم دوست عزیزی گفت

این مطلب که "ماهی مهره خالی را بهتر میزنه " را با "ریسه با بویله برای کپور" که قلاب بیرون طعمه قرار میگیره مقایسه کنیم نتیجه ای که میشه گرفت این هست که " حالتی که قلاب بیرون طعمه باشه تمام ماهی ها با خیال راحتر بهش حمله میکنند"
و د ادامه دوست عزیزمان گفته بود
به نظر میاد فلسفه این ریسه در این حالت که قلاب از بیرون به دهن ماهی گیر کنه ، به خاطر رها سازی و کمتر صدمه دیدن ماهی باشه.

زیرا زمانی که ماهی بید یا همان‌مهره را می گیرد با ضربه زدن و کشش نخ به دلیل فاصله دار بودن قلاب از مهره نخ کشیده می شود و قلاب به خارج از دهان‌ماهی گیر می کند

ارادتمند شما ابی فیشر
فلای فیشینگ آب شور


 
ایران سواحل کنگان در حال فلای فیشینگ ساحلی

ایران سواحل بندر دلوار فلای فیشینگ ساحلی در دمای بالای ۴۰ درجه

ایران‌جزیره قشم فلای فیشینگ ساحلی

 
پدر من عاشق سفر به جنوب ایران بود برای همین‌من از زمانی که شروع به راه رفتن‌کردم صدای شنیدن امواج دریا همیشه به گوشم آشنا بود
اصلا میشه گفت من راه رفتن روی ماسه های کنار دریا یاد گرفتم در سواحل نیلگون خلیج فارس
سالها ‌گذشت و سفرها به خلیج فارس ادامه داشت تا اینکه با سیستم فلای فیشینگ آشنا شدم و بارها و بارها در خلیج فارس با سیستم‌ماهیگیری فلای فیشینگ ماهیگیری کردم با متریال های جایگزین‌که در بافت پشه ها استفاده می کردم مثل جزیره قشم ، کنگان ، بندر دلوار


اولین‌ پشه آب شور که بافتن و با آن در خلیج فارس ماهی ک گرفتم
به دلیل اینکه هیچ‌ارتباطی با هیچ فلای کاری نداشتم و هیچ فلای کاری از نزدیک ندیدم همیشه تنهای به فلای فیشینگ می رفتم و هر تاکتیک و تکنیک و پشه بافی رو باید با خلاقیت انجام‌میدام‌و هیچ منبع آموزشی در این زمینه برای آب شور وجود نداشت
 

ولی با تمام‌این‌محدودیت ها به فلای فیشینگ در آب شور می رفتم و نتیجه های لذت بخشی می گرفتم
تا اینکه سفر هام و به کل دنیا برای فلای فیشینگ آغاز کردم


در یکی از سفر ها واقعا صحنه های شگفت انگیزی دیدم اینقدر هیجان زده بودم نمی دونستم وقتی برگشتم به خانه از کدوم‌صحنه ها بنویسم و چگونه داستان های مهیجی که می دیدم شهر دهم

در مسیر راه در اقیانوس زمانی که سوار قایق بودیم اتفاقی وارد دسته بزرگی از وال های قول پیکری شدیم واقعا صحنه های زیبا و نفس گیری بود ما حتی نمی تونستیم‌حرکت کنیم برای برخورد احتمالی با بچه وال ها

بعد از ساعت ها پیمودن‌مسیر ناگهان میون سفره ماهی های قول پیکر گیر کردیم که روی سطح آب شنا می کردند
فقط می تونم‌ بگم یکی از سخترین‌ماهیگیری های زندگیمو داشتم

حتی ساعات اولیه ماهیگیری اینقدر خسته بودم که حتی نمی تونستم روی پام وایسم و پرتاب کنم واقعا یک لحظه  نا امید شدم با خودم‌ گفتم ، من برای این‌کار ساخته‌نشدم و توانایی این کارو ندارم دستم از استرس می لرزید

خیلی برام سخت بود اول باید با جازبه زمین و امواج  و حرکت های قایق می جنگیدم بعد با بادی که همراه امواج‌حرکت‌می کرد و در آخرم سریع جمع کردن نخ با سرعت زیاد همین‌کار تمام انرژی من تخلیه کرد همون ده پرتاب اولحتی  چند بار  راهنمای ماهیگیری بهم‌گفت صبر کن پرتاب نکن اول خوب ارامشتو حفظ کن وقتی ذهنت اماده شد بعد پرتاب کن
واقعا پرتاب با کلاس دوازده رو قایق روی امواج سخته

 در دو ساعت اول ماهیگیری نتیجه نگرفتیم بعد از ساعت ها تلاش چوب و چرخ عوض کردیم‌ چون نخ مناسب نبود ! ولی پشه ها بافته بودم عالی بود
وقتی نخ عوض کردیم نتیجه بعد از دو ساعت پرتاب بی نتیجه یک دفعه تغیر کرد

تو قایق پر از چوب چرخ فلای با نخ های متفاوت بود  واقعا الان‌متوجه شدم رفتن فلای با یه متخصص چقدر متفاوته حتی آموزش پرتاب هم داشتیم
واقعا تجربه به همین سادگی بدست‌ نمیاد گاهی اوقات باید از مرزها گذشت و خارج از تایم و انرژی و علاقه هزینه هارو باید کرد تا بتونیم‌ دریچه ای جدید باز و اطلاعاتی رو بدست بیاریم

به نظر من نتیجه ای که امروز در فلای آب شور گرفتم فقط متعلق به این هفته نیست برنامه ریزی و پشتکار بیش از ۸ سال تلاشم در زمینه فلای هست

تو تیم فلای ما یک اسپنینگ‌ کار بود که فقط کارش attractor بود

با  پاپر بدون قلاب پرتاب بلند می کرد و طعمه رو سریع جمع می کرد و همین جور که پاپر به قایق نزدیک‌می شد ماهی ها اونو تعقیب می کردند و  پرتاب من‌شروع می شد
خیلی مهم بود که هماهنگ باشم با اسپنینگ‌ کاره و باید بادیدن‌ماهی های که نزدیک قایق می شدند پرتاب دقیق انجام بدم

تو تیم فلای ما یک اسپنینگ‌ کار بود که فقط کارش attractor بود


در فلای فیشینگ آب شور زمانی که شما بر روی قایق فلای کار می کنید بدلیل تعادل نداشتن ماهیگیر در پرتاب و امواج دریا و بالا و پایین شدن قایق امکان‌پرتاب بلند و جود ندارد ، برای همین در تیم‌های فلای همیشه یک اسپنینگ‌ کار با طعمه های پاپر بدون قلاب نقش جذب کننده ماهی و اوردن‌ماهی ها به روی آب و نزدیک قایق را دارد
این فیلم‌نمونه ای از هماهنگی بین اسپنینگ و فلای فیشینگ‌می باشد


در فلای فیشینگ کلاس سنگین آب شور واقعا چوب و چرخ ها بسیار سنگین هستند و پرتاب کردن با آنها حتی در ساحل کار مشکلی چه برسه روی قایق


با  پاپر بدون قلاب پرتاب بلند می کرد و طعمه رو سریع جمع می کرد و همین جور که پاپر به قایق نزدیک‌می شد ماهی ها اونو تعقیب می کردند و  پرتاب من‌شروع می شد
خیلی مهم بود که هماهنگ باشم با اسپنینگ‌ کاره و باید بادیدن‌ماهی های که نزدیک قایق می شدند پرتاب دقیق انجام بدم
فقط یک یا دو پرتاب شانس صید وجود داشت یا ماهی ها از قایق دور می شدند یا به عمق می رفتند

واقعا سرعت زیادی داشتند وقتی حرکت‌ می کردند باید پرتاب جوری صورت می گرفت جلوی ماهی پرتاب می شد ماهی که با سرعت برق حرکت‌ می کرد
 سخترین‌حالت فلای به نظر من پرتاب روی قایق با امواج زیاده چون اول باید تعادل خودتو حفظ کنی بعد تعادل پرتاب !
شاید وقتی اسم پرتاب فلای فیشینگ رو‌ می شنوید در ذهنتان‌ماهیگیری را تجسم می کنید که در حال پرواز دادن نخ هست و بارها چوب خود را عقب و جلو می کند برای بوجود امدن‌ پرتاب بلند
ولی در فلای آب شور کاملا متفاوت‌می باشد و ماهیگیری هرچه سریعتر و تند تر باید نخ خود را آماده شلیک کند و پرتاب سریع یکی از عوامل موفقیت در فلای آب شور است
شما این زمان رو ندارید که مدت طولانی رو به پرواز دادن‌نخ بپردازید زیرا هر موقعیت حظور ماهیان بر جلوی قایق در اقیانوس و دریاهای عمق بسیار محدود هست و با حظور قایق بزرگ‌ ماهی ها یا از قایق دور می شوند یا به عمق آب فرو می روند
در تجربه های که در این زمینه بدست آوردم در روز های اول راهنمای فلای آب شورم‌می گفت در هر نقطه ای که قایق توقف کردم من فقط یک یا دو شانس پرتاب دارم

در فلای فیشینگ آب شور از چوب های فلای فست اکشن استفاده می شود برای لود سریع نخ برای پرتاب
فیلم‌ پرتاب از خودم اقیانوس آرام  چوب  و چرخ فلای ابشور  کلاس ۱۲


مطعصفانه به دلیل اطلاع نداشتم از نوع نخ مورد نیاز  و همراه نداشتن نخ ایده آل با شرایط و نوع ماهی ، بلا اجبار من‌موفق نشدم با ست فلای خودم‌ ماهی صید کنم و از تجهیزات باشگاه فلای استفاده کردم در اولین برنامه فلای ،  ولی خوشبختانه راهنمای فلای فیشینگ خیلی تاکید داشت که حتما از پشه که قبل از ماهیگیری نشونش داده بودم کار دست خودم استفاده کنم ، البته بیس از ۵ ست چوب چرخ فلای با نخ های مختلف در قایق آماده بود برای تغیر هرگونه شرایط از تجهیزات‌ مختلف استفاده کنیم

استفاده از پشه بافت دست خودم خیلی بهم اعتماد بنفس میداد ، و جالبه بدانید زمانی که کانادا بودم با سرچ در سایت گوگل عکسی تهیه کردم از نوع ساردین های آب های مکزیک و طبق اون عکس اون مینو هارو بافتم و با رنگامیزی با ماژیک خیلی ترکیب رنگ‌ متریال هارو به ساردین‌مورد نظر نزدیک کردم ، در فلای فیشینگ فقط از صید ماهی لذت نمی بری بافت پشه و پرتاب هم خودش لذت جداگانه داره
 فوق حرفه ای بودن و ورزشی بودن سیستم فلای فیشینگ هیچ شکی نیست ، در این‌ماهیگیری که در این هفته داشتم شاهد این بودم ماهی های که با فلای صید شدند هیچ‌کدوم هیچ صدمه ای ندیده بودند و قلاب تک شاخ فلای خیلی راحت از دهان ماهی ها خارج شد بدون هیچ پارگی و خونریزی و‌ماهی ها در کمال سلامت رها شدند !
غریبا بیش از یک ساعت طول کشید تا اولین دسته پرنده ها که در حال شیرجه رفتن برای صید ساردین بودند رو دیدیم همین‌جور که جلوتر می رفتیم تلاطم آب رو که توسط حمله ماهی ها از زیر به ساردین ها انجام‌می شد رو می دیدم واقعا صحنه زیبا ولی شوکه کنده ای بود تا همین  فکر خیال بودم که راهنما می گفت سریع سریع اولین پرتاب رو بکن فقط یک یا دو شانس صید داری !

وقتی آماده پرتاب شدم اصلا نمی تونستم رو پام وایسم چه برسه به پرتاب و ماهی ها و پرندها همین طور دور تر می شدند و راهنما اصلا شوخی نداشت و می گفت یک شانس دیکه از دست دادی واقعا خیلی سخت بود روی قایق که خیلی بالا پاین‌می شد به ایستم‌ و‌ پرتاب کنم . . .

بیس از دها ف صت دیگه رو از دست دادم و تقریبا دوساعت طول کشید تا فهمیدم‌ چی به چی اصلا نباید نخ زیاد جمع می کردم یک‌ متر جمع کردن  کافی بود اگه ماهی پشه دنبال نمی کرد تمام‌ نخو با مینو بزرگ و از همونجا در روی آب با قدرت زیاد دست و چوب باید بلند می کردم برای پرتاب دباره نخ به زاویه دیگر  دقیقا باید ۱۰‌متر یا بیشتر نخو لا قدرت‌جوب یکجا از سطح اب بلند می کردم و پرتاب فقط با دو حرکت چوب!

راهنما دوبار چوب چرخ از دست من‌ گرفت و چگونگی سریع پرتاب کردن درست رو نوشنم داد
امواج بلندی به همراه باد رو سطح دریا وجود داشت برای همین‌پرتاب سخت می کرد
و راهنما خیلی اسمارت عمل می کرد زمانی که به دسته ماهی  ها نزدیک‌ می شد قایق رو به طرفی نگاه میداشت که باد از پشت به من بخوره و مشکلی برای پرتاب بوجود نیاد و من با جریان باد پرتاب کنم و زاویه  قایق به سمتی نگاه میداشت تا با پرتاب هماهنگ باشه تا فضا‌ پشت سرم برای پرتاب باشه
تغریبا دیگه‌ متوجه کار شدم‌که به دسته خیلی بزرگی از پرندها و ماهی ها خوردیم بیش از هزاران پرنده و ماهی در حال حمله و من هم تقریبا آماده بودم هم با پرتاب ها کنار اومده بودم همم‌ جاذبه و بالا پایین شدن قایق ،واقعا باورنکردنی بود زمانی که می دیدم ماهی با سرعت زیاد پشه رو دنبال می کنه و من‌هم سرعت‌پشه رو زیاد تر ‌می کردم‌تا‌ماهی بیشتر تحریک بشه
و ناگهان ماهی به پشه حمله می کرد و باید ضربه رو‌می زدم برای جا زدن قلاب از این مرحله به بعد اصلا هیچ‌مشکلی نداشتم و ماهی اول فقط کلاج زیادی برد و ماهی دوم خیلی دقیق تر خسته کردم و ماهی سوم دیگه سلفی می گرفتم  در حال جمع کردن
واقعا چقدر آرامش بخشه از بدست اوردن‌تجربه جدید چقدر احساس خوبی داشتم در این‌ مسیر موفق شدم

saltwater fly fishing / puerto vallarta mexico
saltwater fly fishing / puerto vallarta mexico
saltwater fly fishing / puerto vallarta mexico
saltwater fly fishing / puerto vallarta mexico

saltwater fly fishing / puerto vallarta mexico

saltwater fly fishing / puerto vallarta mexico

saltwater fly fishing / puerto vallarta mexico

saltwater fly fishing / puerto vallarta mexico

saltwater fly fishing / puerto vallarta mexico

saltwater fly fishing / puerto vallarta mexico
در فوق حرفه ای بودن و ورزشی بودن سیستم فلای فیشینگ هیچ شکی نیست ، در این‌ماهیگیری که در این هفته داشتم شاهد این بودم ماهی های که با فلای صید شدند هیچ‌کدوم هیچ صدمه ای ندیده بودند و قلاب تک شاخ فلای خیلی راحت از دهان ماهی ها خارج شد بدون هیچ پارگی و خونریزی و‌ماهی ها در کمال سلامت رها شدند !
دوست ندارم اولین باشم همیشه سعی می کنم بهترین باشم
محیطی مناسب برای فلای فیشینگ و دیگر سیستم‌های
ماهیگیری  در این روش پیدا کردن‌ماهی توسط فیش فایندر (ماهی یاب) کاربردی ندارد و فقط این‌تجمع ماهی ها رو با پرواز پرنده ها و مشاهده مستقیم امکان‌پذیر هست 
ماهی های مهاجم گله ماهی های ساردین رو به سطح آب هدایت می کنند و در آنجا به ساردین ها حمله می کنند و پرنده ها هم از فرصت استفاده می کنند برای شکار ساردین ها و این فرصت خوبی برای فلای فیشینگ برای صید ماهی های مهاجم بر روی سطح آب 
شاید جای سوال باشه برای خیلی ها برای اتصال نخ لیدر به نخ فلای و اتصال پشه به لیدر  بهترینه  گهره چه گره ای می تونه باشه در هر شرایطی !
یک‌مونه با یکی از قوی ترین‌گره های آدم آشنا شدم که در این ب نامه فلای آب شور از اون گره استفاده کردم‌هم برای اتصال لیدر به نخ فلای هم برای اتصال پشه به لیدر


اسم‌این گره non slip loop knot که این امکان رو به پشه میده گردش آزاد تری داشته باشه  و فقط این‌گره در محل اتصال لیدر به نخ اصلی پشه در زمانی امکان‌پذیر می باشد که سر نخ اصلی فلای لوپ‌وجود داشته باشده


رابطه چوب و چرخ اسپنینگ و‌چوب و چرخ فلای فیشینگ 


شاید خیلی ها زمانی که فلای فیشینگ خیلی حرفه ای دنبال می کنند مخصوصا جوی که در ایران وجود داره رابطه خوبی فلای فیشینگ با دیگر سیستم ها نداره ولی در اینجا من از تاکتیکی صحبت‌می کنم که در نبودن چوب چرخ اسپنینگ فلای زیاد نتیجه خوبی نخواهد داشت تجربه ای که خیلی افتخار می کنم‌ موفق شدم بدست بیارم و با غرور درباره اون می نویسم

در فلای آب شور روی قایق برای نزدیک‌کردن‌ماهی ها به قایق و به وجود آمدن شرایط ایده آل فلای از چوب و چرخ اسپنینگ استفاده می کنند ، با استفاده از طعمه های بدون قلاب و با پرتاب بسیار راحت و سریع ماهی هارو به سمت قایق در تیر رس فلای فیشر من ها قرار میدند

 معمولا ماهی های روی سطح آب به سختی به قایق نزدیک‌میشن و با وجود قایق یا دور می شوند و یا به عمق آب می روند پرتاب فلای بر روی قایق در آب های مواج بسیار بسیار سخت‌می باشد به دلیل تکان های قایق تجربه بسیار سختی که داشتم ! 
 در شرایط بالا پایین شدن قایق بر روی مواج های بلند اقیانوس حتی سر پا ایستادن‌ مشکله چه برسه با کلاس ۱۲ پرتاب کردن !
 و پرتاب بلند زیاد امکان‌پذیر نمی باشه و معمولا در این شرایط برادران خوبی هستند اسپنینگ و فلای فیشینگ من برای اینکه بسیار تخصصی فلای آب شور رو از سال ها قبل شروع کردم در حال تهیه یک ست کامل اسپنینگ آب شور برای برنامه های فلای خودم هستم تا اگه با فرد دیگری به فلای رفتم بتونم در صید ماهی با فلای به اون کمک کنم امید وارم امسال هم‌مثل سال های قبل نتیجه درخشانی در این روش بسیار مهیج بدست بیارم
ebi fisher

jack crevalleon the fly fishing , ebi fisher

jack crevalleon the fly fishing , فلای آب شور ابی فیشر
استفاده از کلاچ در صید ماهی در سیستم فلای فیشینگ
چرخ یا موتور فلای فیشینگ یکی از ساده ترین چرخ های ماهیگیری می باشد که تا به حال دیدم زیادهم پیچیده نیست یک محور اصلی دارد که نخ روی اون پیچیده میشه و دسته ای که ما اون محور را می چرخانیم هم بسیار کوچک می باشد و از همه مهم تر وزن چرخ های فلای بسیار کم می باشد چرخ های فلای هم مانند دیگر چرخ های ماهیگیری دارای سیستم های خواص خود می باشد که در مدل چرخ های متفاوت هستد این سیستم ها مثلا دکمه قطع و صل کردن صدای گردش موتور یا کلاچ دیسکی یا کلاچ ساده در چرخ ها می باشد . . . تو برکه ای که ماهی کپور صد می کردم برای اینکه ماهی های که می گرفتم صدمه نبینند مجبور بودم که در هنگام خسته کردن ماهی ها دائم از کلاج استفاده کنم و تا حدودی با نحوه استفاده از کلاج آشنا شدم به امید پروردگا یه ماهی گردن کلف بزنید با فلای اون وقته که متوجه می شید چقدر نقش این کلاچ در صید ماهی مهم هست. اون  اطلاعاتی که بدست اوردم و خودم انجام دادم کلاج دادن به ماهی در حال فرار به دو صورت انجام می شه یکی با استفاده از تنظیم درجه کلاج که روی موتور موجود می باشد که با چرخاندن ان میزان رها شدن نخ را با فشار تنظیم می کنه که عملکردش مثل کلاچ های دیگر موتور های ماهیگیری می باشد و در روش دوم یا موتور ، کلاج نداره یا ماهیگیری وقت نمی کنه دست به کلاج بشه و با قرار دادن دست زیر چرخ فلای میزان رها شدن نخ و گردش موتور رو کنترل می کنه که روش جالبی هست به نظر من اون روش دومی فرقش با روش اولی در اینه که در روش اولی با استفاده از مکانیک ما کلاج رو تنظیم می کنیم ولی در روش دوم با استفاده از دست این کار رو انجام می دیم البته نباید فراموش کنیم روش دوم فقط مختص ماهی هان آب شیرینه در دریا روی قایق در صید ماهی های آب شور این کار امکان پذیر نیست کلاج دادن با دست و ما باید از کلاج خود موتور استفاده کنیم  چون امکان داره گردش سریع موتور در چرخش در هنگام فرار ماهی به دستان ما صدمه وارد که.
ساخت فلای باکس از جلد نوار کاست


ساخت فلای باکس از جلد دوربین عکاسیپشه های دریای و نکاتی درباره بافت آنهااولین چیزی که می پرونند اینه مگه تو دریاهم پشه و جود داره ؟ دوستان اصتلاح پشه به تمام طعمه های که در سیستم فلای فیشینگ به کار گرفته میشه پشه گفته میشه.
حالا ما تو در یا می تونیم این پشه هارو به شکله موجوداتی به بافیم که در دریا به صورت رایج غذای ماهی های می باشد که مهم ترین این موجودات عبارت اند از بچه ماهی ، میگو ، خرچنگ . . .
تو این چند سال ماهیگیری که تو دیا داشتم به علاوه تجربه های فلای تو آب شور دریا اطلاعات مفیدی رو بدست اوردم که کلمه کلمه اون اطلاعات را در ختیار علاقمندان به فلای در آب های شور میزام.
تو دریا ما می تونیم از سیتم های بسیار متنوع ای برای صید ماهی استفاده کنیم که در این مقاله به نقد و برسی تمام اون سیستم ها و پشه های کاربردی می پردازیم.
اولین نکته ای که خیلی در بافت پشه های دریای مهم می باشد جنس متریال های می باشد که ما استفاده می کنیم که باید مقاوم به آب شور باشد و غیره قابل اکسید شدند. اب شور دریای خلیج فارس به نحوی هست که در کوتاه ترین زمان ممکن فلز ها اکسید می شود و تیزی قلاب به راحتی از بین می رود وقلاب زنگ می زند برای همین با باید از قلاب های برای بافت پشه استفاده کنیم که مخصوص ماهیگیری دریا باشد و ضد اکسید باشد.
دومین نکته در بافت پشه های دریایی چشم پشه ها می باشد که بسیار مهم می باشد برای جلب توجه ماهی های شکارچی هدف. درهنگام شکار طعمه توسط ماهی های مهاجم و شکارچی دریا تما توجه ماهی شکارچی به چشم های طعمه می باشد که به راحتی بتونه از پشت سر طعمه خودو قافل گیر کنه برای همن باید برای بالا بردن ضریب صید در سیستم فلای در پشه ها از چشم استفاده شود حالا این چشم ها فلز های هستند که معمولا با آب در یا سریع زنگ می زنند و اکسید می شن برایه مین ما باید ار ایق های برای روی این چشم های فلزی استفاده کنیم که کمتر با آب دریا تماس داشته باشدو به نظر من بهترین و با صرفه ترین آیق لاک بی رنگ ناخون می باشد که در هنگام بافت پشه ها ما باید استفاده کنیم و حتی اون آیق بی رنگ لاک رو ری نخ های که بدور مواد پیچیم استفاده کنیم.
تجربه های که من در فلای دریای داشتم بیشتر از سیستم های کششی در عمق های کم استفاده کردم ولی اگه ما فلای خودمون بخوایم در عمق های زیاد انجام بدیم من پیشنهاد می کنم پشه های به بافید که از وزن بالای برخوردار باشند که با استفاده ازاسپلیت شات ها سریع تر به عمق اب برن تا وقت کمتری رو ما در ماهیگیری هدر بدیم برای صید ماهی.
نکته دیگر در بافت پشه های دریایی این می باشد که ما باید از متریال های درخشنده ورنگ های متنوع وشاد استفاده کنیم زیرا موجودات دریای از قبیل بچه ماهی ها و میگو و خرچنگ های دریای خلیج فارس از تنوع رنگی زیادی بر خوردارند و ماهی های مهاجم به دنبال رنگ های متنوع و باردرخشندگی زیاد می گردند و فلش بگ نور هم باعث جلب سریع تر ماهی های مهاجم می شود واین راهم فراموش نکنیم که 80% از ماهی های دریا مهاجم و شکارچی می باشند که شرایط ایده آل رو برای ماهیگیر فلای کار مهیا می کنند.
بافت پشه های دریای نصبت به پشه های اب شیرین خیلی ساده تر می باشد و معمولا سایز قلاب و پشه های دریای خیلی بزرگ تر از پشه های آب شور می باشد برای مثال ماهی هامور 10 سانتی به راحتی می تواند با باز کردن دهان گشاد خود یک تخ مرغ رو به بلعد و در هنگام شکار با دهان باز به سمت طعمه حمله می کند برای هیمن فرقی نمی کنه پشه شما روی فلای شماره 0/1 بافته شده باشد یا 0/2.
یکی از رایج ترین پشه های که ما می تونیم به بافیم پشه بچه ماهی و میگو می باشد که بین ماهی های مهاجم دریا طرفدارن زیادی دارا می باشد. واور نکردنیه ولی ما با ید مد پشه بچه ماهی می تونیم تنوع زیادی از ماهی هارو در یک روز بگیریم در دریا ماهی های وجود دارد که به رایج هم ماهی مهاجمی اون ماهی هارو به بیند به ان حمله می کند که یکی از این ماهی ها در نام محلی به نام حشینه می باشد شاید در کل محلی ها به تما بچه ماهی ها حشینه بگویند ولی حشینه اصلی ماهی هست مثل ماهی کولی اب شیرین با این تفاوت که کمری با درخشندگی بالا دارد روی کمر به رنگ سبز شیشه ای و اطراف بدن به رنگ نقره ای با درخشندگی بسیار بالا خوب ما به راحتی می تونیم با مواد درخشنده با فلش بک بالای نور پشه این ماهی حشینه رو به بافیم و این فلش بک ها می تونه نوار های بریده پوست چیپس نقره ای رنگ باشه یا نوار های اماده با درخشندگی بالا که به صورت مارپیچ می باشد.
امید وارم که اصلاعات تا حدودی بتونه شما رو در بافت پشه های دریای کمک کنه و خود من هم اگه بخوام پشه به بافم حتما چیزای که نوشتمو انجام خواهم داد و نکات جدیدی که دباره یاد می گیرمو دربارش مقاله به نویسم
ارادتمند شما ابی فیشر
در کمین گروپر پرشین گلف
این اولین تجربه فلای آب شور خلیج فارسه که می خوام در بارش مقاله بنویسم و هر چیزی رو که با چشم دیدم و تجربه کردم رو باز گو کنم هم برای دوستان هم مرور درسو مشق شب خودم . . . 


گروپر همون هامور خودمونه و پرشین گلفم خلیج فارس که اولین تجربه فلای ساحلی رو در اون داشتم ، به نظر من یکی از زیبا ترین فلای های اب شور فلای ساحلی می باشد که فلای ساحلی هم یکی از پرطرف دار ترین سیتم های فلای آب شور می باشد اگه فیلم فلای استفانو رو دیده باشید برای صید ماهی  bonfish  به سواحل جزایر حاوایی میره تا بتونه این ماهی رو از ساحل با استفاد از فلای ساحلی بگیره . . .
اولین نکته مهم در فلای ساحلی اینه که ما دنبال چه ماهی هستیم و در چه ساحلی داریم فلای کار می کنیم و در اون ساحل چه ماهی وجود دارد . . 


خیلی از ماهی ها فصلی به ساحل نزدیک می شن و خیلی از ماهی ها هم همیشه در ساحل و جود دارند و خیلی ماهی های دیگر هم ساعتی وارد ساحل می شتن منظورم همون ساعت جزر و مد . . .
خوب فلای ما که زیاد تخصصی نبود ما دنبال همون ماهی های بودیم که همیشه در سواحل میشه اونارو یافت کرد . .البته اطلاعات فنی ما هم از قبل بی تاثیر نبود در ماهیگیریمون مثلا این ساحلی که برای فلای ساحلی انتخاب کردم بسطر دریاش به چه شکله آیا سخره ای هست یا مرجانی یا شنی . .

تو تجربه ای که در ماهیگیری در سواحل جزیره قشم داشتم می دونستم که در هنگامی که اب دریا فروکش می کنه و به پایین میره در سواحل روبه روی پارک تفریحی زیتون سخره های از آب به بیرون میاد که متصله به سخرهای مرجانی کف دریا که زیستگاه بسیار بزرگی برای انواع ماهی ها هست از جمله هامور ، نی سر ، شعری یا شهری ، و  دها نمونه ماهی دیگر . . .
سیستم فلای رو برداشتیم و  خودمونو به وان سخره ها رسوندیم همون جای که قرار بود ما فلای کار کنیم ، ÷شه های که از قبل توسط دوست عزیزم جیمز بافته بودم رو به  همراه داشتم پشه های که مخصوص آب شور طراحی شده بودند مدل میگو بودند ولی خیلی ها همی گفتند که شبیه بچه ماهی هم هست . . .
÷شه ای با چشم های درشت موی واقعی انسان و دیگر متریال های مصنوعی جایگزین . .
بی هدف ماهیگیری می کردم نمی ودنستم که باید پشه رو به چه صورت و با چه سرعت و در چه عمقی از آب حرکت بدم تا اینکه به سیستم کششی رسیدم همون سیستمی که برای صید ماهی قزل آلا در اب شیرین استفاده می کردم و زمانی که اونم پشه رو نزدیک سخره های کف دریا حرکت می دادم متوجه می شدم که ناگهان سایه های از زیر سنگ ها به پشه نزدیک می شدو دباره ناپدید می شد.
از قبل یه اطلاعاتی داشتم که مثلا ماهی هامور در چه جا های زندگی می کنه و برای خود یک محدوده و قلمرو داره برای همین حدث می زدم که اون ماهی که از زیر سنگ ها به بیرون می اومد و به پشه هاب حمله می کردئ یک ماهی مهاجم مثل هامور می باشد . ..
خوب به کار خودم ادامه دارم و پشه هارو به وان سخره نزدیک می کردم و سرحت جمع کردن نخ رو توسط دستم آهسته تر می کردم تا اینکه ماهی دباره به پشه حمله کرد و اون ماهی با اون دهن گشادش پشه رو بلعید و صید شد . . .
همون لحظه دهن گشاد اون هامور توجه منو به خودش جلب کرد که هامور هم ماهی مثل اردک ماهیه و همیشه دوست داره طعمه بزرگ تر از دهن خودش رو به بلعه و  براش فرقی نمی کنه که اون پشه ای که من استفاده می کنم هب چه سایزی باشه و به راحتی به اون حمله می کنه و این نکته بسیار جالبی می وتنه باشه چون فبل از بافت پشه این ذهن منو مشغول کرده بود که چه سایز قلابی رو برای فلای انتخاب کنم و بعد از این برنامه فلایم توجه شدم که سایز های قلاب ÷شه زیاد در صید ماهی هامور تاثیری نداره و فقط شکل و شمایل پشه و میزان تحریک آمیز بودن پشه بسیار مهم می باشد که ماهی را وادار به حمله به پشه مصنوعی کنه.
الان متوجه هستم که هر چه برنامه ماهیگیری مه بیشتر و عملی تر باشه ما می وتنیم در کارمون خیلی خیلی موفق باشیم و مطالب تئوری فقط یه فرضیه می باشد.


صید کپور با پشه
تقریبا بیش از یک دهه هست که من در زمینه صید ماهیان‌گرمای مثل کپور با فلای تحقیق و ماهیگیری کردم
تحقیقاتم از ایران شروع کردم و چند کشور دیگه ادامه دادم ، جالبه اون زمان ها که این تحقیقات رو شروع کردم هیچ اطلاعاتی در دنیای مجازی درباره صید کپور با فلای به زبان فارسی نبود برای همین باید از ترجمه مقاله و اکتشاف خودم استفاده می کردم
در ابتدا باید بگم‌اولین شرط صید کپور با سیستم فلای فقط فقط شرایط ایده آل محیط زندگی کپور هست و ما فقط در شرایطی می تونیم‌ماهی کپور رو با فلای بگیریم شرایط اجازه این کار رو بده
در فصل های خواص در اطراف دریاچه های طبیعی قسمت کم عمق کپور ها شروع به خوردن غذا یا به اصطلاح چریدن‌می کنند

پشه های تخصصی صید ماهی کپور  که برای سال قبل بافتم‌ و استفاده کردم
پشه های تخصصی صید ماهی کپور  که برای سال قبل بافتم‌ و استفاده کردم
پشه های تخصصی صید ماهی کپور  که برای سال قبل بافتم‌ و استفاده کردم
پشه های تخصصی صید ماهی کپور  که برای سال قبل بافتم‌ و استفاده کردم
 یک فلای فیشرمن در زمانی می تونه یک کپور را با فلای بکیره که در ابتدا بتونه اون‌ماهی رو در نهایت آرامش و امنیت در عمق کم آب کنار دریاچه به بینه ، حتی در این شرایط باله ماهی ها از آب بیرون هست و خیلی راحت میشه تشخیص داد یک کپور یا دسته کپور های در کنار اب هستند و در حال تجسس در کف آب هستند
درسته فقط در این شرایط ماهی کپور با فلای قابل صید هست نه اینکه فکر کنید طرف جای پرتاب می کنه که ماهی هارو نمی بینه فقط منتظر اینه یک ماهی بیاد پشه رو بخوره
شاید در حوضچه های مصنوعی کوچک نیازی به شرایط خواص نباشه راحت ماهی ها در دسترس باشند برای صید با فلای فیشینگ
ولی در دریاچه های بزرگ و طبیعی حتما باید به دنبال شرایط خواص بود جای که ماهی ها در عمق کم در
حال تغذیه هستند

شاید با خودتون بگید ماهی کپور چه جوری پشه رو تشخیص میده برای خوردن
در جواب باید بگم زمانی که کپور درحال خوردن و تغذیه از کف اب در قسمت کم عمق دریاچه هست فلای کار با پرتاب پشه خود به قسمت جلو دید کپور فاصله نزدیک که خیلی راحت توسط ماهی قابل دیدن باشه و ماهی که در حال تغذیه هست و با استفاده از کنجکاوی ماهی خیلی راحت می تونه کپور و با پشه صید کنه
پشه مورد استفاده برای کپور نه بود داره نه از مواد طعمه طبیعی تشکیل شده و پشه های کپور مثل دیگر پشه های فلای فیشینگ از متریال های مختلفی بافته می شود

من‌خودم در دریا
حتا در یک تاکتیک های ما طعمه های شناور رو در استخر خصوصی خودمان‌می ریختیم و کپور ها شروع می کردند به خوردن غذا ها روی آب و با پرتاب پشه های خشک که به پشه های dry یا رو آبی معروف هستند کپور ها را صید می کردیم

چون دقیقا حوضچه کپور ما در حیاط باغ بزرگی بود که ما گاهی قبل و بعد ماهیگیری یا مهمانی در آن باغ بودیم یک روز غروب که به کپور ها نگاه می کردم با برخورد شاپرکی به چراغ بالای حوضچه و سقوط ان درون آب باعث شد یک کپور به روی آب بیاد و آن شاپرک‌را برای خوردن بگیره برای همین خیلی ساده بود این شرایط پشه های رو آبی رو برای آن ماهی ها طراحی کنیم و آنها را با درای فلای بگیریم
ان روز ها گذشت و در کشور ترکیه سه سال زندگی کردم و در آنجا هم علاقه ام را به صید ماهیان‌گرمایی مثل کپور با فلای ادامه دادم ولی کارم زیاد سخت نبود زیرا در دریاچه های طبیعی ترکیه کپور های بسیار زیادی به نام crucian carp زندگی می کردند که حتی نوعی آفت برای دیگر ماهی ها محصوب می شد و به تعدادی این ماهی ها کنار اب زیاد بودند که با کمی تلاش راحت میشد تعداد زیادی از این کپور هارو با فلای گرفت
و بعد از مهاجرتم به کانادا دیگر تمام‌محدودیت های تاریخ فلای پشت سر گذاشتم و حدود ۱۰۰ سال خودمو در فلای جلو تر دیدم و گروهای زیادی دیدم با فلای کپور میگیرند و با اطلاعات که از دوستان کانادایم تهیه کردم با دریاچه های طبیعی صید کپور آشنا شدم و تو این یک دهه هرچی مقاله نوشته بودم و به صورت خیلی جدی در آن دریاچه ها پیاده کردم و دیگر صید کپور با فلای چالش نبود و یک‌ماهی مثل دیگر هدف های صید فلای بود

اگر یک سر چی به فارسی در دنیای مجازی در باره صید کپور با فلای بزنید هنوزم هنوزه مقاله های فارسی که در ایران در این زمینه نوشتم در دنیای مجازی وجود داره
در ایران فقط برای من صید ماهی های گرمابی با فلای چالش نبود بلکه از آن زمان ها هم صید ماهیان آبشور خلیج فارس راهم شروع کردم و تا الان در حال ادامه دادن هستم
با احترام ابی فیشر
۷ ژانویه ۲۰۱۹ ونکوور

راهکارهای صید ماهی کپور (تمام سیستم های ماهیگیری)

  یه تجربه ماهیگیری با کپور های کراس 2013.2.27

صید کپور با پشه , فلای, صید ماهی کپور, ماهی کپور, فلای فیشینگ


صید ماهی کپور با سیستم فلای فیشینگ fly fishing for carp

تا چند ماه پیش حتی من نمی تونستیم دوستان خود را متقاعد کنیم که می شود ماهی قزل آلا را با سیستم فلای فیشینگ گرفت ولی الان بحث صید ماهیان گرمابی هست با سیستم فلای فیشینگ و صید ماهی قزل الا  با فلای فیشینگ فقط یکی از شاخه های سیتم فلای فیشینگ می باشد. 


به قول دوست عزیزم امین آقا که می گه ماهیگیرا تو این دوره زمونه فقط می خوان یه چیزی بندازن تو آب ماهی بگیرن اصلا تو فکر این نیستند که کمی درباره ماهیگیری که انجام می دنند تحقیق کنند.
داستان صید ماهی های گرمابی از رودخانه ها شروع شد جاهای که ما مجبور بودیم از نبود دست رسی به مکان های صید ماهی قزل الا با چوب و چرخ فلای به جون ماهی های زردک و زردپر و کولی و ماهی صفید بیوفتیم.ما از روی ناچاری و کمبود امکانات و محیط های ماهیگیری مجبور به صید ماهی زردک با سیستم فلای شدیم حدود دها برنامه ماهیگیری صید زردک رو بافلای انجام دادیم تا سر انجام با نحوه غذا خوردن و عادات این ماهی اشنا شدیم و موفق به صید این ماهی بسیار سخت کوش و با حوش شدیم و بعد ها همین جور کلیک کردیم روی دیگر ماهیان گرمابی که نوبت ماهی کپور رسید. من کاره تازه و نوی را انجام نمی دادم تمام این روش ها قبلا در سرتاسر دنیا به صورت رایج انجام می شده و در حال انجام هست ولی در ایران خیلی نوپا بود برای همین مثل غار نشینان دنبال کشف حقایق بودم با کمک دوستان و سرچ در مطالب نوشته شده توسط دیگر ماهیگیران سرتاسر دنیا.
تا اینکه هم در محیط طبیعی و هم در محیط برکه های مصنوعی موفق به صید ماهی کپور شدم اونم با سیستم فلای فیشینگ که در این مقاله هرانچه اطلاعاتی را که بدست اوردمو در اختیار تمام دوستان قرار می دهم.صید ماهی کپور هم به خودی خود انجام نمی گیره فصل به خصوص داره شرایط بخصوص داره که حتی یکی از این فاکتور ها بلنگه صید ماهی کپور با سیستم فلای فیشینگ به خوابی و رویایی بیش مبدل نمی گردد.
اولین نکته در صید ماهی کپور با استفاده از سیستم فلای فیشینگ این می باشد که ماهیگیر دید کامل را نصبت به ماهی داشته باشد که متعصفانه در این سر زمین  نه تنها ماهی بلکه هر موجودی که ما ایرانی ها دید کامل نصبت به اون داشته باشیم به خودی خود نابود می شود و قصد شکار اونو دارین نه صید حالا با هرچی شده تفنگ یا نیزه یا روش های دیگر فقط هدفمان کشیدن ماهی از آب به بیرونه و روش برای ما فرقی نمی کنه ، وای برما مردمان جهان سومی.
پس  اولین شرط صید ماهی کپور با سیستم فلای فیشینگ بر این شد که ما دید کامل به ماهی در زیر آب داشته باشیم.
زمانی ما می توانیم ماهی کپور رو با چشم به بینیم که ماهی وارد آب های کم عمق شده یا برای جفت یابی یا از روی امنیت. یادمه یه بار تو دریاچه هفت برم تو فصل بهار که برای تفریح به اونجا رفته بودیم می دیدم که ماهی های کپور بزرگ وارد عمق های کم آب شدند و اینقدر سرگرم انتخاب جفت هستند که اصلا توجه ای به ما که داریم کنار اب به اونا نگاه می کنیم توجه نمی کنند و ماهم با علاقه زیاد مشغول تماشایی اونا بودیم ماهی های کپور 80 یا 90 سانتی ولی بالاخره می دونید سرانجام اون ماهی های عاشق مست چی شد توسط داسه محلی ها شکار شدند واینم پایان غم انگیز اون روز.
به نظر من بهترین حالت صید ماهی کپور در برکه های مصنوعی وشخصی خود ادم هست دیگه به کسی اجازه همچین وحشی بازی های رو تو اون برکه نداره وراحت می تونی به ماهیگیری خودت به پردازی. . .
زمانی که ما ماهی کپور را مشاهده کردیم می تونیم با یه پرتاب پشه مورد نظر رو به نزدیکی اون ماهی ها پرت کنیم به جای که در مقابل دید ماهی باشد مطمعن باشید اگه ماهی نترسیده باشد حتما پشه شمارو می بلعد و فقط شما باید با ضربه آروم پشه رو در لب ماهی جا بزنید. در صورت ندیده شدن پشه توسط ماهی کپور شما می توانید با حرکت های کوتای به پشه جلب توجه ماهی رو به پشه متمرکز کنید تا پشه را به بیند. پشه های که برای ماهی کپور استفاده می شود اکثر دارای چشم های بزرگی می باشد  . . .  حالا خارج از مدل های که ماهیگیران اوپایی معرفی کردند ما هم می توانیم برای خودمان پشه های طراحی کنیم که مخصوص اون مکانی باشه که می خوایم توش فلای کار کنیم برای مثلا طبق اطلاعاتی که از رژیم غذای کپور های برکه ای که در اون فلای کار می کنم بدست این اصلاعات رو به دست اوردم که ماهی های کپور اون بر که علاقه شدیدی به شاپرک های دارند که بر سطح آب می افتد و درحال دستو پازدن می باشند و با امدن بر سطح آب و با یک مکش اون شاپرک را می بلعند خوب خیلی ساده هست من می تونم اون شاپرک هارو روی قلاب شبیه سازی کنم و همون افتادن شاپرک بر سطح دریاچه را شبیه سازی کنم به  همین سادگی ماهی کپور زیبا طعمه وسوسه های درونی خودش میشه . . .
در سیستم فلای فیشینگ هیچ وقت حرف طعمه های طبیعی نیست و حتی ما نباید از طعمه پاشی  استفاده کنیم زیرا زیبایی کار ما از بین می رود چون ما فلای کار ها دیگه هیچ اعتقادی به طعمه های طبیعی نداریم. ولی به نا چار تو دریاچه های طبیعی من جبور شدم که دو تا ماهی رو دو ره م جمع کنم از طعمه پاشی طبیعی استفاده کردم و لی زیاد برام جالب نبود صید اون ماهی ها. سرنجام سرنوشت ماهی هایک ه در عمق های کم برای خوردن طعمه هر روز سرو کله اناه پیدا می شد در دام تور صیادان افتادند اینم استفاده از تاکتیک طعمه پاشی بود که به مرگ ماهی ها منجرب شد.
فقط فلای کار ها مطالعه کنند (فیش هندل)سلام به تمامی دوستان عزیز فلای کار ، من در هدی نیستم که مطلبی از فلای رو به کسی یاد بدم ولی تمام سعی و تلاشمو می کنم در زمینه های که اطلاعات کامل رو دارم اون مطالب رو انعکاس بدم مثل همین مقاله که خیلی وقته دارم در بارش تحقیق می کنم.
همان طور که در جریان هستید سیستم ماهیگیری فلای با تمام سیستم ها متفاوته در سیستم ماهیگیری ، تجهیزات و  . . .
یکی از زیبا ترین نکات سیستم فلای که اون از تمام سیستم ها جدا می کنه در نحوه عکس گرفتن از ماهی های می باشد که به "فیش هندل" معروفی می باشد که  به معنی حالت قرار گیری ماهی در هنگام عکس گرفتن می باشد که هر ماهی استاندارد خود را دارد ، به عکس زیر دقت کنید این روش عکس گرفتن استاندارد قرار گیری ماهی قزل الا در دست می باشد و اصلی ترین پوزیشن قرار گیری ماهی در دست ماهیگیر می باشد ، شاید ماهیگیران نصبت به شرایطی که هستند در حالت های مختلف عکس می گیرن ولی این روش اصلی ترین و مهمترین حالت عکس گرفتن از ماهی قزل آلا می باشد به صورتی که دم ماهی و انتهای کمر ماهی در یک دست که از رو قرار می گیرد و دیگر دست از پشت به زیر گردن ماهی قرار می گیرد(دست دوم نباید هیچ تماسی با آبشش های ماهی داشته باشد).


درسته این حالت استاندارد عکس گرفتن از ماهی قزل آلا می باشد ولی ماهیگیران فلای کار هم می توند اکثر نژاد ماهیهای که صید می کنند رو به این صورت عکس بگیرند .
فقر اطلاعات ماهیگیری در این زمینه ها در ایران بی داد می کنه و 99% از ماهیگیران به اشتباه از ماهی ها عکس می گیرند. لطفلا با کمی مطالعه و مشادهد عکس ها در اینترنت در نگرشی که نصبت به عکس گرفتن از ماهی ها دارید تجدید نظر کنید.

بهترین روش برای بدست آوردن اطلاعات از نحوه چگونگی عکس گرفت از ماهی ها می تونید وارد سایت گوگل بشید و قسمت تصویر را انتخاب کنید و ماهی مورد نظر رو سرچ کنید تا متوجه بشید که ماهیگیران اروپایی به چه صورت از ماهی ها عکس می گیرند. دیدن یک تصویر مناسب خیلی بهتر از خوندن دها صفحه در باره این موضوع می باشد.
 روش عکس گرفتن صحیح از ماهی های صید شده در ماهیگیریای بابا پیر شدیم از بس گفتیم  از ماهی ها درست عکس بگیرید می دونید این چندومین مقاله ماهست درباره چگونگی درست عکس گرفتن از ماهیا؟
دباره که ایمیلم رو چک می کنم می بین یکی عکس ارسال کرده تو آشپزخونه و حمام از ماهی عکس گرفته ، یکی دیگه رفته تو حیاط خونشون از ماهی عکس گرفته ، یکی ماهی رو سرو ته گرفته عکس گرفته یکی دو تا دستاشو کرده تو دهن ماهی عکس گرفته فرستاده یکی اومده 59 تا بچه ماهی ریخته رو آسفالت عکس گرفته و . . . .  برای ما فرستادند آقا این عکس ها حتی تو اسپم ما هم جا نداردن همون لحظه انتخاب و شیفت دلیت می شوند
وبلاگ های ماهیگیری زیادی هستند که عکس های شما ور قبول می کنند لطفا برای ما دیگه عکس ارسال نکنید و به وبلاگ های ماهیگیری دیگه سر بزنیدو مشتری دائمی انها بشوید لطفا!!!!!
البته یه زمان های ما هم نا مناسب از ماهی ها عکس می گرفتیم خیلی از بازدید کنندها مشکل مارو به ما گفتند و ماهم یاد گرفتیم و دیگه اون اشتباه هارو تکرار نکردیم. من در این مقالعه سعی دارم هرچیزی را که درباره عکس گرفتن از ماهی ها بلدم را بگم که شاید فردی خواست از ماهی که گرفته عکس بگیره و برای ماهم ارسال کنه تا من و دیگر بازدید کننگان سایت از دیدن اون عکس بسیار زیبا لذت به بریم.
چند نکته مهم در گرفتن عکس از ماهی ها
بند شماره 1.تعداد زیاد ماهی در عکس ها بیان گر حرفه ای بودن شما نیستد نه تنها هیچکس این عکس رو نمی پسنده بلکه به شما ویرانگر و نابود گر ماهی ها و محیط زیسط زیست نامیده می شوید. من نمی گم کم ماهی بگیرید هرچی دوست داشتید بگیرد ولی لطفا فقط عکس که می خواهید از ماهی بگیر از بزرگ ترین اون ماهی ها بگیرید.
بند شماره 2.زیبا ترین و ورزشی ترین عکس ماهیگیری عکسی هست که در همون لحظه صید ماهی گرفته میشه و ماهی هنوز زنده هست و رنگ بدنش طبیعه و هنوز بدنش مرطوبه
بند شماره 3. لطفا ماهی هارو استاندارد  در  دست بگیرید. به بینید یه استاندارد عکس گرفتن از ماهی ها هست که مثلا هر ماهی یک جور در دست قرار گرفته میشه و از اون ماهی عکس گرفته میشه و خوش بختانه تمام ماهی های آب شیرین ایران فقط فقط به یک نحو از آنها عکس گرفته می شود. روش عکس گرفتن از ماهی ها با دودسته که ما هم حق نداریم دست در آبشش ماهی بکنیم
بند شماره 4. هر گونه ماهی آزاری و رفتار ناصحیح با ماهی و عکس گرفتن از اون به نظر من جرم محصوب میشه اگه من یه قانون مدار بودم حتما قانون حیوان آزاری رو تصویب می کردم و جریمه های سنگینه اون رو. حیوان آزاری آره می گی حیوان آزاری یعنی چی می گی ما چه آزارو آسیبی می تونیم به ماهی ها بزنیم . . همون قرار دادن ماهی زنده بر روی زمین بدون هیچ محافظ یا پرت کردن ماهی به این رو و اون ور و یا پا گذاشتن روی ماهی و . .
  .
بند شماره 5. ما حق نداریم ماهی صید شده رو با چوب ماهیگیری آویزان قرار بدهیم مانند طناب دار بر گردن یک ادم.
بند شماره 6. اگه ماهی صدمه دیده اگر گلالود شده یا خونی خوب حد اقل کاری که ما می تونیم قبل از عکس گرفتن انجام بدیم ماهی را با آب بشوریم تا تمیز شود بعد عکس بگیریم.
من از دوستان نمی خوام سیستم ترولینگ یا جگینگ یا فلای یاد بگیرن همون نکات پایه ماهیگیری ورزشی رو رعایت کنند ما به هدفمون رسیدیم در مسیری که داریم سال ها پای پیاده می دویم
چرا بعد از اینکه دهن ماهی رو زخمی می کنی آن رو آزاد می کنی ؟
بهادر:
 یه موضوعی وجود داره آن هم اینکه شده کسی بهت بگه چرا بعد از اینکه دهن ماهی رو زخمی می کنی آن رو آزاد می کنی بره.من در برابر این سوال کم آوردم و چیزی برای گفتن ندارم چند بار گفتم که از ماهی گیری لذتش برام بیشتر از خوردنش .دوست دارم ببینم اگه کسی ازت بپرسه جوابش رو چی میدی.

ابی فیشر:
اول باید بگم تعریف ماهیگیری ورزشی یعنی اینکه ما با تاکتیک ها و تکنیک ها و لوازم ماهیگیری ورزشی که داریم و استفاده می کنم در ماهیگیری باعث جلوگیری از هیچ صدمه ای رو به ماهی وارد نکنیم  اگه هم صدمه ای رو به ماهی ها وارد کردیم اشکال کار از ما بوده و به ماهی فشار زیادی رو وارد کردیم و در کل ما حق آزاد سازی ماهی های صدمه دیده رو نداریم در این موارد نباید احساسی فکر کنیم و نباید یه ماهی صدمه دیده رو آزاد سازی کنیم چون با این کارما ماهیه نابود میشه هم تا حدودی بیماری های که در آینده برای اون ماهی به وجود میاد شاید روی دیگر ماهی ها تاثیر بگذاره
خوب بحث ما در مورد اینکه چرا خیلی ها به ما میگن چرا ماهی های که با قلاب گرفتید و جای قلاب در آرواره آنها هستو آزاد می کنیم ما می تونیم جواب های زیادی به اونا بدیم که چنتاشو می نویسم.
1. ماهی های کوچیک همیشه بیشترین صدمه رو در هنگام صید شدن می بینند و من طرف صحبتم با ماهیه ای متوسط و بزرگه چون هر چه سایز ماهی بزرگ تر باشه میزان شانص رها سازی ماهی بیشتر میشه به دلایلی که شاید گفتنش برای دوستانی که اعتراض می کنند قانع کننده باشه

2.
 همیشه ماهی های مثل ماهی های کپور که بیشترین آمار بگیرو رها کن رو هم در ایران و هم در کل دنیا دارند به این دلیل می باشد که این ماهی ها از ساختار دهان بسیار مقاومی بر خوردار می باشند ماهی ها با همان دهان که کمترین عصب های تحریک کنند وجود دارد روی سنگ ها را می مکد و با آن گلولای رو به هم می زند و  به دنبال غذا در کف دریاچه می گرد برای همین گیر کردن قلاب در دهان یک ماهی کپور متوسط یا بزرگ هیچ آسیبی رو به اون نمی رسونه چون مویرگ های خونی در وان قسمت ها وجود نداره ، البته فراموش نکنید زمانی که با ماهی در حال جنگیدن هستید و از آب آن را خارج کردید امکان صدمه وارد شدن به ماهی وجود داره و نباید به آن استرس و فشار زیاد وارد کرد استرس حتی می تونه توسط  نور هد لاک یا چراغ پیشانی و یا فلش یه دوربین عکاسی در شب منجرب مرگ تادریجی ماهی در اب شود در هنگام رها سازی

3.
 در کل ماهی کپور ماهی که میشه اونو بدون هیچ صدمه ای رها سازی کرد و ماهی های کپور در سایز های خیلی بزگ مثلا  8 یا 10 کیلویی قسمتی که قلاب در فک آن ماهی گیر می کند به اندازه ای لب ماهی مقاومه که قلاب به راحتی از لب ماهی خارج نمی شود این دلیل بر صدمه کم دیدن ماهی می باشد و هیچ پارگی در آرواره ماهی به وجود نمی آید.

4.
 اگه فردی از من به پرسه که بگه چرا ماهی های که با قلاب گرفتی و زخمی کردی رو چرا آزاد می کنی بهش می گم دوست عزیز من تمام سعی و تلاشمو می کنم که ماهی آسیب نبینند  با علم و تجهیزاتی که دارم اگه ماهی هم صدمه به بینه مطمعن باش اون آزاد نمی کنم. بهش می گم که ماهی رو زمانی به کنار آب میارم که دیگه خسته شده و تسلیم من شده و دیگه تقلای نمیکنه و ماهی رو فقط با چاک یا همون تور دستی از آب خارج می کنم و هیچ وقت نمی زارم که ماهی با زمین تماس داشته باشه اگه هم می خواهم اون ور روی زمین بزارم پارچه خیسی زیرش می زارم و اگه بخوام زمانی ماهی رو پیش خودم قبل از رها سازری نگهدارم اونو تو سبد زند نگهدارنده میزارم و از این حرف ها حسابی رو موخش راه می رم با حرفام دیگه از این سئوالا از من نمی پرسه.

5.
 الابته باید این رو هم بدونیم که نظر همچین افرادی نظر خیلی از پرفسور های بزرگ هستند که تحقیقاتی انجام دادن که می گن ما حق نداریم ماهی های که با قلاب گرفتیم ور آزاد کنیم و در کشور های هم همچین قانونی وجود داره که ما باید بدونیم حدفمون الز ماهیگیری چیه و حق اینو نداریم کا به عنوان تفریح ماهی هارو بگیریم و آزاد کنیم

6.
 در مورد صید و رها سازی ماهی قزل آلا بگم که این ماهی بسیار حساسه من 70% ماهی های که با لانسه می گرفتم دیگه شرایط رها سازی نداشتند و با ورتون نمی شه ماهی های که با سیستم فلای گرفتم 99% شانس ازاد سازی داشتند و ما هنگامی باید بگیرو رها کن رو در ماهیگیری قزل آلا انجام بدیم که بدونم داریم از سیستم ماهیگیری استفاده می کنیم که ماهی کمتر صدمه می بینه

Trout  flies dry
هدف من و امسال من درماهیگیری ورزشی فقط ترویج این رشته ماهیگیری ورزشیه حالا به هر قیمتی که شده سعی می کنیم که در فرهنگ سازی این رشته در ایران کمک کنیم برای همین به خودمون اجازه نمی دیم که اطلاعات ماهیگیری که بدست آوردیمو با خود به گور به بریم و آنها را جزء اسرار ماهیگیری خودمان نمی دانیم و بدون هیچ چشم داشتی و فیلتری به هر نحوی که شده در اختیار تمام علاقمندان و مشتاقان قرار می دهیم حتی خیلی ها حاظر هستند که برای بدست آوردن این اطلاعات ماهیگیری وتجربه های شخصی ما  هزینه کنند همان گونه که مدتی تمام دست نوشته های اینجانب به فروش می رفت در بازار ماهیگیری ولی زمانی که متوجه شدم عده ای دست به سوء استفاد از مطالب من برای کاسبی زدند همه چیز رو به هم زدم و تمام نوشته های توسط خودمو در قالب کتاب یا کتابیچه در اینترنت دانلود رایگان گذاشتم مواردی هم به من اطلاع دادن یاخودم دیدم که کتاب خانه های آنلاین این پی دی اف های ماهیگیری را برای فروش گذاشتند یا در هنگام خرید محصولات ماهیگیری یک نصخه از کتاب ها را به صورت اشانتیوم یا تخفیف بر روی یک سیدی به مشتری ها می دادند.
تنها خواهشی که دارم از دوستان عزیم کسانی که این کتاب هارو دانلود می کنند لطفا این نسخه هارو به دوستان خودتون بدید یا برای انها ایمیل کنید یا لینک دانلود رو برای اونا بفرستید. می دونم اطلاعات زیاد خوبی نیست ولی خیلی ها هستند که این اطلاعات پایه می تونه اونا رو تو ماهیگیری راهنمایی کنه.
ارادتمند شما ابی فیشر
ابراهیم عابدی فردکاربرد Indicator و پترن کارمید در صید قزل الا با فلای فیشینگ

کوتا و مختصر ولی یکی از حرفه ای ترین‌مقالات در باره فلای فیشینگ

یه برنامه فلای دیگه در دریاچه جدید و اطلاعات جدید از ماهیگیری فلای فیشینگ البته تکمیلی ماه ها ماهیگیری و تحقیق !
یک‌مدته که اکثر دریاچه هارو می بینم‌ لارو حشرات زیادی رو می بینم‌که روی سطح اب میان و لارو شکافته میشه و حشره بالقی از درون لارو بیرون‌میان و بعد پرواز
و با کمی دقت می بینم قزل الا های زیادی فقط از این لارو ها و حشرات رو شکار و تغذیه می کنند
با کمی تحقیق و نمونه گیری از لارو ها و نمونه گیری از لارو های درون‌معده قزل الا های صید شده و جستجو در اینترنت و مقالات نوشته ها و دوستان فلای کار متوجه شدم که این لارو ها به نام کرومی یا کرامید Chromie (Chironomid) نامیده می شوند
و این لارو کرامید هارو بافتم که با مهره سفید یا پشم سفید در قسمت سر و در تنه کاملا اسگینی (لاغر) وایر قرمز روی تینسل نقره ای و قبل از بید پیکاک بافتم
نحوه ماهیگیری با Chironomid خیلی متفاوته فکر کنم در اروپا این‌ پترن به نام بازر معروف باشه ولی در کانادا اونو Chironomid می نامند و ماهیگیری به این صورت انجانم میشه به وسیله Indicator زیرا موقعیت کرامید به وجود میاره زیر سطح اب
در ماهیگیری با استفاده از Indicator به این صورت انجام‌میشه که Indicator در لیدر نصب میشه و بعد از ا ن ۳۰‌یا ۴۰ یا ۵۰ سانت لیدر و بعد پترن نصب میشه
معمولا Indicator ها یا wool هستند یا foam یا پلاستیک کوچک یا درای فلای بزرگ استفاده میشه
و ماهیگیری به این صورت انجام‌میگیره بعد از پرتاب هر پنج ثانیه یک بار یه حرکت خیلی اهسته به Indicator میدیم و ماهی قزل الای که نزدیک سطح اب به دنبال تغذیه هست به کرومید ما حمله می کمه
این تحقیقات در باره دریاچه ها بود و قبل از این‌من‌هیچ اطلاعاتی درباره Indicator ها نداشتم ولی الان متوجه اهمیت Indicator و کار برد اون در نیمف ها شدم مخصوصا زمانی که نیمف ها در حال تبدیل به حشره بالغ در نزدیکی سطح اب هستند
 در زیر عکس نیمف و حشره بالغ Chironomid عکس گرفته شده در همان مکان‌ماهیگیری توسط خودم

No comments:

Post a Comment