Sunday, August 24, 2014

سفرنامه کامل صید اولین سالمون / ابی فیشر/ کانادا

سفرنامه کامل صید اولین سالمون / ابی فیشر/ کانادا
.................................................
تصویری از مرکز شهر ونکوور محل زندگی من
مقدمه سفرنامه
سلام دوستان عزیز سخنی با شما عزیزان گلم
خواستن توانستن هست ، فقط باید کمی پشتکار داشته باشید به قول بابام از تو حرکت از خدا برکت ، این مقدمه رو می نویسم که فکر نکنید همه چیز مادیاته ، من فقط با پول توجیبیم رسیدم کانادا ، با داشتن ظعیف ترین املا و نگارش الان یکی از فعالترین نویسندگان طبیعت گرد و ماهیگیر هستم ، با داشتن دوربین قدیمی که عمرش بیش از 5 ساله که فقط برای تصویر گرفتن از جشن تولد ها ساخته شده هدیه قدیمیه پدرم برترین تصاویرمو از ماهیگیری و طبیعت می گیرم ، دارم خاطراتمو با یکی از قدیمی ترین نوت بوک های که داشتم می نویسم تازه سیم مانیتورش قطو وصلی داره هر بار تصویر مانیتورم قطع میشه و وصل و تازه بزرگ ترین امکاناتش اینه که فقط فلش مه موری بهش وصل میشه و سی دی رام نداره ، چشمام ظعیفه ولی سعی می کنم زیبای های اطرافمو به بینم ، یکی از پاهام تغریبا همه چیزش کار نمی کنه ولی با همون دارم تو طبیعت خدا راه میرم و لذت می برم از زندگی ، مشکلات روحی زیادی دارم و داغونم ولی شادترین کسی هستم که همیشه می بینم میون هزاران انسانی که روزانه از کنارم رد میشن . . . .
سالمون ساکایای صید شده توسط ابی فیشر نویسنده وبلاگ و مقاله

این یک ماه خورده ای که کانادا هستم انقدر که تو طبیعت و ماهیگیری بودم اونقدر خونه و شهر نبودم ، درسته اینه زندگی اینه اون چیزی که دنبالش بودم ، نگو چه جوری فقط می وتنم بگم انرژی های درونی و با ماورا ا و انرژی های که از طبیعت به دست میارم زندگی می کنم البته کارم می کنم به مقعش الان تو لحظه هستم و الانو خوشه فردارو بیخیال به هر حالی شیرازی گفتن ما یاد گرفتیم زندگی یعنی خوشی بیخیال غمو قصه. . .


نویسنده : ابی فیشر
تمام عکس ها و نوشته ها و فیلم ها توسط خودم تهیه شده و هیچ کپی رایتی نداره و همه دوستان می تونن آزادانه هرجای استفاده کنند !!!


تصویری از مرکز شهر ونکوور محل زندگی منتصویری از مرکز شهر ونکوور محل زندگی من
رو یکی از زیبا ترین پل های شهر ایستاده بودم داشتم ساختمونی که خودم توش زندگی می کنمو می دیدم تو مسیر دکتر بودم می خواستم برم وقت بگیرم ولی تلفونم تو راه زنگ خورد و جواب که دادم مهند داداشزاده عزیز بود که داشت می گفت ابی سالمون ها اومدن تو روخونه نزدیک شهر من. هم بیخیال دکتر شدم و مسیرو برگشتم ، مسیری که تو نیم ساعت راه رفته بودمو تو 8 دقیقه بر گشتم با خودم گفتم دکتره که فرار نمی کنه سر جاشه اونی که فرار می کنه سر جاش نیست سالمون ها هستند . . .
نویسنده وبلاگ و مقاله / ابی فیشر
دویدم خونه اینگار داشتم از امتحان کنکور جا می موندم وسایلو برداشتمو پریدم سوار اسکای ترن و اتوبوس و خودمو به رودخونه رسوندم ماهی های سالمون کوهو اومده بودند ولی نتوستم بگیرم هنوز خوب وارد رودخونه نشوده بودند میشه گفت هر یک ساعت یک بار 4 یا 5 تا سریع وارد رودخونه می شدند واونم شکار سرخپوستا می شدند  . . .مسیر رفت ماهیگیری استان برتیش کلمبیا کانادا یا همون bc
رو پل در حال برگشتن به خونه بودم که یه سرخپوست صدام زد و با صدای بلند گفت هی ماهیگیر ماهی گرفتی من هم گفتم نه نگرفتم بهم گفت به پیش ما بیا و پیش اونا رفتم و به من هدیه یه سالمون کوهو داد واقعا باورم نمیشه اینگار داشتم خواب می دیدم هدیه ای از یک قبیله سرخپوس واقعا برام رویایی بود . . .


عکاس : ابی فیشر


عکاس : ابی فیشر


عکاس : ابی فیشر


عکاس : ابی فیشر

عکاس : ابی فیشر
با سالمون تو دستم برگشتم خونه یه سالمون کوهو بسیار زیبا و تو راه برگشت دباره مهندس با من تماس گرفتم و اینبار گفت ابی لوازمتو جمع کن که فردا صبح حرکت می کنیم برای صید ماهی سالمون  . . . .عکاس : ابی فیشرعکاس : ابی فیشر
و داشت استارت رویایی ترین برنامه ماهیگیری شکل می گرفتم . . .
مثل همیشه جلوی پارک رویال هم دیگرو ملاقات کردیم و استارت برنامه ماهیگیری ما با هم شروع شد اینبار ازمسیر دیگه ای داشتیم حرکت می کردیم که مقصد ما از انتخاب این مسیر رفتن به یکی از زیبا ترین رودخونه های دنیا به نام رودخانه تامپسون thompson river که بزرگترین رکورد ها و سالمون های جهان در این رودخونه صید شده ، ماهی ها وارد این روخانه تامپسونمی شوند که نژاد آنها سالمون چینوک می باشد که رکورد صید این ماهی 45 کیلو می باشد . . .


رودخانه فریزر / عکاس : ابی فیشر

رودخانه فریزر / عکاس : ابی فیشر
دریاچه پاویلون استان بی سی

در مسیر رفت قبل از رسیدن به منطقه ای به نام spences bridge  از دشتی عبور کردیم که بیشترن تعداد مار های زنگی روی کره زمین را در خود جای داده و خیلی خوشحالم داخل ماشین بودیم و سریع با سرعت 100 کیلومتر از اون منطقه عبور کردیم و بعد از این منطقعه وارد کوهستانی شدیم که بزرگترین قوچ های جهان رو داره و بزرگترین قوچی که روی کره زمین شکار شده و ثبت شده در این کوهستان بوده و بعد از اون به spences bridge رسیدیم منطقه ای که روخانه رویایی تامپسون thompson river از اونجا عبور می کرد . . . 

رودخانه تامپسون استان بی سی


رودخانه تامپسون استان بی سی

رودخانه تامپسون استان بی سیرودخانه تامپسون استان بی سی
روخونه thompson river و روخونه فریزر با هم یکی می شن و به اقیانوس آرام می پیوندن و در این اقیانوس بیکران ناپدید و محو می شوند ولی درگاه خوبی برای ورود میلیاردها ماهی به استان برتیش می باشد ، محل اتصال دورود بزرگ بسیار دیدنی و زیباست روخانه تامپسون بسیار شفاف و عمیق هست و بر خلاف اون رودخونه فریزر بسیار گلالود هست و محل اتصال این دو رود که آب تا مسافتی به دورنگ با مرز معینی حرکت می کند که جازبه بسیار زیبای رو به وجود میاورد که رنگ روخونه با یک خط عرضی طول رودخانه به دورنگ متفاوت درمیاد و در انتها این ود رنگ باز با هم مخلوز می شوند و آب گدر و گلالود رنگ شفاف تامپسون رو کرد می کنه ولی در نهایت اقیانوس شفاف آرام با اون عظمت روخانه گلالود فریزر رو می بلعه  و رنگ کدر اون برای همیشه در کف این اقیانوس ته نشین میشه و ناپدید . . .
رودخانه تامپسون استان بی سیرودخانه تامپسون استان بی سی
روی ماشین جی پی اس نصب بود و از طریق اون من نام منطقه هارو نگاه می کردم تابلو های محلی راه هم کمک خوبی برای فهمیدن نام خیابان و محله بودند دما سنج ماشین بیانگر این بود که ما با پیمودن مسافت های طولانی چه گونه دما های متفاوتی رو حس و مشاهده می کردیم ، از دمای 0 درجه به دمای 30 درجه متغیر بود . . .

دریاچه پاویلون

دریاچه پاویلون / عکاس ابی فیشر


با مشاهد طبیعت و دشت ها متوجه متفاوت بودن اقلیم و پوشش گیاهان و جانواران بودم تو این 600 کیلومتری که طی کردیم ما از جنگل های پوشیده از درختان کاج سوزنی و دشت های مسطح و فات و کوهستان های پوشیده از درختان سبز و بعد از اون به جای رسیدیم که کوهستان های سنگی و تپه های با بوته های خشک و کوتا که هر طبیعت موجودات مخصوص خودشو داشت مثلا منطقه های خشک و بدون درخت پر از قوچ و میش وبود و جنگل ها پر از گوزن و خرس . . .

تابلو محل زندگی گوزن قول پیکر elk  استان برتیش کلمبیا  bc  منطقه spences bridge  

تابلو محل زندگی گوزن قول پیکر elk  استان برتیش کلمبیا  bc  منطقه spences bridge  

تابلو محل زندگی قوچ قول پیکر /  استان برتیش کلمبیا  bc  منطقه spences bridge  

گوزن گوش دراز / استان بی سی bc  / عکاس : ابی فیشر نویسنده وبلاگ


گوزن گوش دراز / استان بی سی bc  / عکاس : ابی فیشر نویسنده وبلاگ

گوزن گوش دراز / استان بی سی bc  / عکاس : ابی فیشر نویسنده وبلاگ


گوزن گوش دراز / استان بی سی bc  / عکاس : ابی فیشر نویسنده وبلاگ


گوزن گوش دراز / استان بی سی bc  / عکاس : ابی فیشر نویسنده وبلاگ


گوزن گوش دراز / استان بی سی bc  / عکاس : ابی فیشر نویسنده وبلاگ


گوزن گوش دراز / استان بی سی bc  / عکاس : ابی فیشر نویسنده وبلاگگوزن گوش دراز / استان بی سی bc  / عکاس : ابی فیشر نویسنده وبلاگ

مشاهده تابلو محل عبور گوزن elk بسیار جالب بود چون این گوزن ها با هیکل بزرگ به وزن 800 کیلوگرم میرسن !!!

گوزن گوش دراز / استان بی سی bc  / عکاس : ابی فیشر نویسنده وبلاگ


گوزن گوش دراز / استان بی سی bc  / عکاس : ابی فیشر نویسنده وبلاگو زمانی که وارد دشت خشکی شدیم تابلوی بود که می گفت big horn sheep  یا همون بزرگ ترین قوچ های جهان که به راننده اخطار می داد که مواظب بر خورد احتمالی با این موجودات عظیم جسته باشند واقعا نمی دونم با کدوم هیجان سفرنامه رو ادامه بدم تابلو های اخطار خرس های گریزلی یا دشت مار های زنگی یا گوزن های elk هر چی بود فقط می دونم تو سرزمین آرزو هام کانادا داشتم میرفتم ماهیگیری . . .
دوست عزیزم مهندس داداش زاده

به کنار thompson river رسیدیم صحنه مهاجرت سالمون های ساکایای Sockeye دیگه قدرتی برای سرپا ایستادن من نذاشته بودند و منو به زانو در آوردن واقعا خیلی زیبا و درد ناک بود داشتم سالمون های رو می دیدم که هزاران کیلومتر رو از آنوره اقیانوس ها پیموده بودند تا به این روخونه رسیده بودند دقیقا 400 کیلومتر هم این منطقه ای که من داشتم سالمون های ساکایای Sockeye رو می دیدم از اقیانوس دور بود و مقصد نهای اونها هم کیلومتر ها دور از جای که من اونارو دیدم باید میرفتند یعنی میشه گفت هزاران کیلومترو اینا دارن میرن که زادوولد کنند و بزرگترین  تراژدی غمنگیز طبیعت رو خلق کنند مگه میشه این همه راه رو برن و بعد بمیرن من که داشت از ناراحتی حالم بد می شد . . .


دوست عزیزم مهندس داداش زاده

تازه وقتی این سالمون های ساکایا Sockeye  می میرن تو رودخونه پیش تخم های بچه هاشون می مونند تا بچه ها از تخم بیرون بیان و از بدن مادر و پدرشون تغذیه کنند تا بزگ شن واقعا خیلی تراژدی قمنگیزیه این مهارجت سالمون ها ساکایای Sockeye بزارید یه اطلاعاتی در مورد این سالمون ها تخصصی در اختیار شما بزارم . . .
سالمون ساکایا / رودخانه تامپسون استان برتیش کلمبیا / ماهیگیر : ابی فیشر نویسنده وبلاگ


سالمون ساکایا / رودخانه تامپسون استان برتیش کلمبیا / ماهیگیر : ابی فیشر نویسنده وبلاگ

  ماهی Sockeye تا4 تا 5 سال عمر می کند و تا وزن 3 کیلو گرم می رسد .
 سالمون اول رو به صورت خیلی شانصی صید کردم اصلا به قلابی زد که اماده ماهیگیری نبود همینجور تو آب پرت کردم جمع کردم که سیستمو تست کنم ماهیزد به گفته مهندس داداشزاده این ماهیسالمون فقط اومده بود از طرف خدا تا من موفق به صید اولین سالمون زندگیم بشم تازه بعد ازصید اون ماهی تا ساعت ها ماهی نگرفتیم و من بیشتر پی به اصرار صید اولین ماهی بردم ولی صید ماهی های بعدی خیلی به سختی انجام گرفت واقعا خیلی سخت می شد این سالمون رو گرفت چون ماهی که دارن میرن که به میرن اصلا برای چی غذا بخورن ، تازه اینا خستگی ناپذیرن چون چنتا از باله هاشون غیره ارادی مثل قلب انسان کار می کنه ، بودن اینکه خسته بشن برای همین هزاران کیلومترو شنا می کنند اونم بر خلاف جریان آب . . .
سالمون ساکایا / رودخانه تامپسون استان برتیش کلمبیا / ماهیگیر : ابی فیشر نویسنده وبلاگسالمون ساکایا / رودخانه تامپسون استان برتیش کلمبیا / ماهیگیر : ابی فیشر نویسنده وبلاگ

ماهی نمی گرفتم نمی گرفتم می گرفتم نخ می پیچید دور موتور ماهیگیریم و ماهی هم که مثل زیر دریای دو تا دم می زد می پرید بالا و نخ رو پاره می کرد تازه وزنشون 3 کیلو بد همه تک سایز و حود سه برابر خودشون ضربه وارد می کردند که می شد9 کیلو و جریان پر قدرت روخانه تامپسون و معق زیاد اون هم اون 9 کیلو رو دو برابر می کرد حتی سه برابر برای همین 80% امکان پاره شدن نخ بود و اگه هم کلاج زیاد باز می کردی باید کیلومتر ها همراه ماهی کنار رودخونه می دویدی !!!!. . .
قزل الای رنگین کمان دریاچه پاویلون استان برتیش کلمبیا

قزل الای رنگین کمان دریاچه پاویلون استان برتیش کلمبیا

سالمون ساکایا / رودخانه تامپسون استان برتیش کلمبیا / ماهیگیر : ابی فیشر نویسنده وبلاگ

سالمون ساکایا / رودخانه تامپسون استان برتیش کلمبیا / ماهیگیر : ابی فیشر نویسنده وبلاگ


سالمون ساکایا / رودخانه تامپسون استان برتیش کلمبیا / ماهیگیر : ابی فیشر نویسنده وبلاگ

یه چند بار هم کلاج موتورو باز کرده بودم ولی اینقدر سرعت صفر تا صد این سالمون ها بالا بود که اصلااجازه حرکت کلاج و باز شدن نخ رو نمی دادند اینقدر سریع ضربه می زدند که نخ پاره می شد اینگار شتاب ماشین لامبورگینی ، خوب بعد از دها بار پاره شدن نخ کم کم حساب کام اومد دستم و دیگه هیچ ماهی نتونست فرار کنه خوب ابی فیشری گفتن حالا من 17 هزار کیلومتراومدم که به بینم این ماهی ها دستم می ندازن  . . ..
سالمون ساکایا / رودخانه تامپسون استان برتیش کلمبیا / ماهیگیر : ابی فیشر نویسنده وبلاگ


سالمون ساکایا / رودخانه تامپسون استان برتیش کلمبیا / ماهیگیر : ابی فیشر نویسنده وبلاگ

مجوزم رسمی ماهیگیری سالمون از کانادا استان برتیش کلمبیا داشتم و با اون مجوز می تونستم روزی دوتا سالمون ساکایا تو رودخونه بگیرم و همین کارو کردم و مابقی هم بگیرو رها کن شد با قلاب های تک شاخه بودن خوار و فکر کنم تو اقیانوس با اون مجوز 4تا سالمون می تونم بگیرم. . . .
از مهندس عزیز جناب آقای داداش زاده تشکر می کنم به خاطر برنامه ریزی این برنامه ماهیگیری زیبا و طبق قولی که به ایشان دادم اگه موفق به صید اولین سالمون شدم عکس ایشونو روی جلد شماره بعدی مجله که در حال نوشتنش هستم میزنم . . .

سالمون ساکایا / رودخانه تامپسون استان برتیش کلمبیا / ماهیگیر : ابی فیشر نویسنده وبلاگ

از دوست عزیزم که جاش تو تمام برنامه های ماهیگیری ما خالیه آقای حسن دلفروش هم یادی کنیم که آشنایی با این دوست بزرگوار استارت تمام ماهیگیری های من تو کانادا بود . . .


دوست عزیزم مهندس داداش زاده


دوست عزیزم مهندس داداش زاده


دوست عزیزم مهندس داداش زادهدوست عزیزم مهندس داداش زاده

یه یادی هم از دوستان ماهیگیر ایرانمون کنیم وانای که ماهیگیرم کردن مثل مهندس رفیعی آقای کشاورز ، سیامک جان عزیز ، حسین گودرزی بزرگ ، مهندس سهیلی عزیز و تمام دوستان وبسایتم که اگه بخوام تک تک نام به برم 3 هزاارتا اسم باید بنویستم دست همه شما ها درد نکنه . . .
خرس سیاه / عکاس ابی فیشر / نویسنده وبلاگ
تابلو مرز بین کانادا و آمریکا در استان برتیش کلمبیا نزدیک ونکوور

هزینه یک بار از دوباری که بنزین برای سفر تهیه شد

تابلو مرز بین کانادا و آمریکا در استان برتیش کلمبیا نزدیک ونکوور
24.8.2014
کانادا / ونکوور
ارادتمند شما ابی فیشر

No comments:

Post a Comment