Thursday, February 28, 2013

معرفی ماهی قزل الای بروک Brook trout

معرفی ماهی قزل الای بروک Brook trout


سلام به دوستان عزیز ماهیگیر فارسی زبان سرتاسر دنیا ،  امروز با معرفی ماهی قزل آلای بروک Brook trout در خدمت شما دوستان عزیز هستیم ، راستش خود من هم فقط یه اسم از این ماهی بلدم و فقط چنتا عکس دیدم که زیرش نام ماهی نوشته شده بود و اطلاعات زیادی ندارم و می خوام با تحقیقاتم و ترجمه های که انجام می دم و فیلم های ماهیگیری که مشاهد می کنم و بر اساس این پژوهش ها مقاله ای درباره Brook trout بنویسم هم خودم این ماهی رو خوب بشناسم هم به شما دوستان عزیزی که مثل من اطلاعات زیادی درباره این ماهی ندارید معرفی کنم و تشکر از دوست خوبم آقای دلفروش از راهنمایی ها در زمینه معرفی این ماهی . . . .


ماهی قزل آلای بروک رو در اکثر جاها به نام brook (speckled) trout قزل الای خال دار  یا squaretail می نامند که جزعی از خانواده salmon ها شناخته می شود ، ماهی قزل آلای بروک Brook trout در رودخانه های بزرگ و کوچک و در دریاچه ها و برکه ها و حتی در دریا زندگی می کند وبقای زندگی این ماهی به میزان دمای آب و میزان اکسیژن آب دارد.

ماهی قزل آلا بروک بومی به یک منطقه وسیعی از شمال شرقی امریکا هستند، اما به تدریج محدود به ارتفاعات جنوب در کوه های آپالاچی به شمال گرجستانو در کانادا از شرق حوضه خلیج هادسون و در دریاچه بزرگ سنت لارنس و بالای رودخانه می سی سی پی تا آنجا که به شرق آیووا پراکنده شده هست.

ماهی قزل آلای بروک در دمای آب  1 تا 22°C زندگی می کند. ماهی قزل آلای بروک به رنگ سبز مایل به قهوه ای می باشد و بر روی بدن ماهی نقطه های قرمز رنگی وجود دارد که توسط هاله آبی احاطه شده که این خال ها در امتداد پهلوهای ماهی  رخ می دهد

شکم و باله پایین ماهی قزل الای بروک به رنگ قرمز هستند، دوم با لبه های سفید رنگ است. اغلب شکم ماهی قزل آلا های بروک به رنگ قرمز و نارنجی می باشد و به خصوص ماهی های قزل آلای جنس نر این رنگ ها بسیار قرمز یا نارنجی تر می شوند در هنگام فصل تخم ریزی و جفت یابی.

گونه ماهی قزل آلای بروک به حداکثر طول 86 سانتی متر می رسد و حداکثر وزن 6.6 کیلوگرم (14.5 پوند) می رسد.

یک ماهی قزل الای بروک Brook trout به میزان 7 سال عمر می کند وگزارش های درباره ماهی قزل الای بروک ثبت شده هست که این ماهی تا سن 15 سالگی هم مشاهده شده . نمونه ای از ماهی های قزل الای بروک در زیستگاه های کالیفرنیا وجود دارندکه طول ماهی ها از 25 تا 65 سانتی متر می رسد و وزن از 0،3 به 3،0 کیلوگرم  متفاوت است.

ماهی قزل آلای بروک از سخت پوستان، قورباغه و دوزیستان دیگر، حشرات، نرم تنان، ماهی های کوچکتر، بی مهرگان، و حتی پستانداران کوچک آبزی مانند موش و پرندگان و مارماهی کوچک تغذیه ی کند .

خوب دوستان اطلاعاتی رو بدست آوردیم که تا حدود زیادی این ماهی رو شناختیم و در ادامه مقاله مختصری در باره صید ماهی قزل آلای بروک می پردازیم . . .

ماهی قزل الای بروک Brook trout بین ماهیگیران ورزشی اهمیت فراوانی دارد الل خصوص علاقمند ان به ماهیگیری فلای فیشینگ .

دقیقا نظر من هم همینه و در ادامه مقاله نوشته شده به دلیل کاهش جمعیت آزاد ماهیان و الل خصوص ماهی قزل الای بروک Brook trout صید این ماهی با روش های غیر از روش های ورزشی کار غیره مقولی به حساب می آید و ماهیگیران باید با سیستم های به صید این ماهی به پردازند که ماهی بر اثر صدمات از بین نرود و یکی از بهترین روش ها و سیستم های ماهیگیری صید Brook trout سیستم فلای فیشینگ می باشد .

دوستان عزیز در ادامه مقاله به اطلاعات جالبی رسیدم که به اونا می پردازیم

 

قزل الای ببری Tiger trout

 

همیشه ماهی های قزل الای brook trout  و brown trout رو با هم اشتباه می گرفتم که قبلا در باره ماهی brown trout یا قزل الای قهوه ای مفصلا مقاله نوشتیم و این ماهی رو معرفی کردیم و در این مقاله هم درباره  brook trout   داریم صحبت می کنیم و در این قسمت مقاله آمیزش و تولید مثل اینو دوماهی با هم می پرزدازیم . . .

درسته ماهی brook trout  و brown trout در زیستگاهای طبیعی قادر به جفت گیری با هم می باشند که از این دو ماهی قزل الای به وجود می آید به نام Tiger trout که به نام قزل الای ببری معروف می باشد واقعا خیلی جالبه با یه مقاله  معرفی یک ماهی پیش رفتیم و الان خیلی از اطلاعات دیگه برای ما باز شد و ما با چند گونه دیگر این قزل آلا ها آشنا شدیم که یکشیم همین قزل الای ببری Tiger trout که از آمیزش و تولید مثل دو قزل الای brook trout  و brown trout به وجود می آید.

ماهی های قزل الای ببری Tiger trout در طبیعت به ندرت متولد می شوند ولی به دست انسانها و محققان این ماهی های تولید شدند با کمک به آمیزش دوماهی brook trout  و brown trout  در مراکز مصنوعی پرورش ماهی ها .

تولید قزل الای ببری Tiger trout که علاقمندان زیادی دارد این ماهی و بسیار محبوب می باشد و این ماهی در زیستگاه های طبیعی بسیار سریع رشد می کند .


قزل آلای  Splake

 

خوب مثل اینکه داستان داره پیچیده تر و جالب تر میشه مثل اینکه ماهی قزل الای بروک بغیر از ماهی قزل الای قهوهای می تونه با قزل الای lake trout یا همون قزل الای دریاچه ای هم تولید مثل و  آمیزش داشته باشه که ثمره این زندگی شیرین و زیبا قزل الای به نام Splake می باشد .

خوب به پایان یک مقاله دیگر رسیدم وهمچنان داستان ادامه دارد  . . . .

من هم مثل تمام خوانندگان این مقاله اولش مقاله هیچی از ماهی قزل الای بروک نمی دونستم و الان که به انتهای مقاله رسیدم و بارها اونو مطالعه کردم اطلاعات مفیدی رو بدست اوردم که اگه اسم این ماهی های Splake ، Tiger trout و brook trout   رو جای با اون مواجه شدم یا دیدم یا شنیدم یا گرفتم علامت تعجب تو سرم به وجود نیاد. و در انتها بگم که دوستانی که علاقه به مطالعه این مقاله های روزانه هستند همگی این مقاله ها هر ماه در مجله ماهیگیری ورزشی این سایت منتشر می شود .
مقاله های بیشتری درباره معرفی ماهی ها مطالعه کنید


تشکر از دوست خوبم آقای دلفروش از راهنمایی ها

ارادتمند شما ابی فیشر

No comments:

Post a Comment