Wednesday, January 2, 2013

صید ماهی هامور با سیستم فلای


صید ماهی هامور با سیستم فلای

این اولین تجربه فلای آب شور خلیج فارسه که می خوام در بارش مقاله بنویسم و هر چیزی رو که با چشم دیدم و تجربه کردم رو باز گو کنم هم برای دوستان هم مرور درسو مشق شب خودم . . .
گروپر همون هامور خودمونه و پرشین گلفم خلیج فارس که اولین تجربه فلای ساحلی رو در اون داشتم ، به نظر من یکی از زیبا ترین فلای های اب شور فلای ساحلی می باشد که فلای ساحلی هم یکی از پرطرف دار ترین سیتم های فلای آب شور می باشد اگه فیلم فلای استفانو رو دیده باشید برای صید ماهی  bonfish  به سواحل جزایر حاوایی میره تا بتونه این ماهی رو از ساحل با استفاد از فلای ساحلی بگیره . . .
اولین نکته مهم در فلای ساحلی اینه که ما دنبال چه ماهی هستیم و در چه ساحلی داریم فلای کار می کنیم و در اون ساحل چه ماهی وجود دارد . .
خیلی از ماهی ها فصلی به ساحل نزدیک می شن و خیلی از ماهی ها هم همیشه در ساحل و جود دارند و خیلی ماهی های دیگر هم ساعتی وارد ساحل می شتن منظورم همون ساعت جزر و مد . . .
خوب فلای ما که زیاد تخصصی نبود ما دنبال همون ماهی های بودیم که همیشه در سواحل میشه اونارو یافت کرد . .البته اطلاعات فنی ما هم از قبل بی تاثیر نبود در ماهیگیریمون مثلا این ساحلی که برای فلای ساحلی انتخاب کردم بسطر دریاش به چه شکله آیا سخره ای هست یا مرجانی یا شنی . . .
تو تجربه ای که در ماهیگیری در سواحل جزیره قشم داشتم می دونستم که در هنگامی که اب دریا فروکش می کنه و به پایین میره در سواحل روبه روی پارک تفریحی زیتون سخره های از آب به بیرون میاد که متصله به سخرهای مرجانی کف دریا که زیستگاه بسیار بزرگی برای انواع ماهی ها هست از جمله هامور ، نی سر ، شعری یا شهری ، و  دها نمونه ماهی دیگر . . .
سیستم فلای رو برداشتیم و  خودمونو به وان سخره ها رسوندیم همون جای که قرار بود ما فلای کار کنیم ، ÷شه های که از قبل توسط دوست عزیزم جیمز بافته بودم رو به  همراه داشتم پشه های که مخصوص آب شور طراحی شده بودند مدل میگو بودند ولی خیلی ها همی گفتند که شبیه بچه ماهی هم هست . . .
÷شه ای با چشم های درشت موی واقعی انسان و دیگر متریال های مصنوعی جایگزین . .
بی هدف ماهیگیری می کردم نمی ودنستم که باید پشه رو به چه صورت و با چه سرعت و در چه عمقی از آب حرکت بدم تا اینکه به سیستم کششی رسیدم همون سیستمی که برای صید ماهی قزل آلا در اب شیرین استفاده می کردم و زمانی که اونم پشه رو نزدیک سخره های کف دریا حرکت می دادم متوجه می شدم که ناگهان سایه های از زیر سنگ ها به پشه نزدیک می شدو دباره ناپدید می شد.
از قبل یه اطلاعاتی داشتم که مثلا ماهی هامور در چه جا های زندگی می کنه و برای خود یک محدوده و قلمرو داره برای همین حدث می زدم که اون ماهی که از زیر سنگ ها به بیرون می اومد و به پشه هاب حمله می کردئ یک ماهی مهاجم مثل هامور می باشد . ..
خوب به کار خودم ادامه دارم و پشه هارو به وان سخره نزدیک می کردم و سرحت جمع کردن نخ رو توسط دستم آهسته تر می کردم تا اینکه ماهی دباره به پشه حمله کرد و اون ماهی با اون دهن گشادش پشه رو بلعید و صید شد . . .
همون لحظه دهن گشاد اون هامور توجه منو به خودش جلب کرد که هامور هم ماهی مثل اردک ماهیه و همیشه دوست داره طعمه بزرگ تر از دهن خودش رو به بلعه و  براش فرقی نمی کنه که اون پشه ای که من استفاده می کنم هب چه سایزی باشه و به راحتی به اون حمله می کنه و این نکته بسیار جالبی می وتنه باشه چون فبل از بافت پشه این ذهن منو مشغول کرده بود که چه سایز قلابی رو برای فلای انتخاب کنم و بعد از این برنامه فلایم توجه شدم که سایز های قلاب ÷شه زیاد در صید ماهی هامور تاثیری نداره و فقط شکل و شمایل پشه و میزان تحریک آمیز بودن پشه بسیار مهم می باشد که ماهی را وادار به حمله به پشه مصنوعی کنه.
الان متوجه هستم که هر چه برنامه ماهیگیری مه بیشتر و عملی تر باشه ما می وتنیم در کارمون خیلی خیلی موفق باشیم و مطالب تئوری فقط یه فرضیه می باشد.

No comments:

Post a Comment