Friday, January 18, 2013

اسپینر یا پشه کدوم قزل آلارو بیشتر تحریک می کنه


اسپینر یا پشه کدوم قزل آلارو بیشتر تحریک می کنه

این سئوالی که بیشتر ماهیگیران از خود می پرسند که آیا ما در ماهیگیری خودمان از اسپینر ها استفاده کنیم یا از پشه ها و همیشه شک و تردید آنها منجرب می شود که یک سیستم ماهیگیری رو نادیده بگیرن و به سیستم ماهیگیری به پردازند که فکر می کنند آسان تره و صید ماهی راحت تر انجام میشه .
ما در این مقاله می خواهیم این دو طعمه مصنوعی را با هم مقایسه کنیم و به شما اثبات کنیم که ماهیگیری با کدام طعمه راحت تر و لذت بخش تر خواهد بود.
من درگروهای ماهیگیری انجام دادم که همگی از اسپینرهای در ماهیگیری استفاده می کردند و من هم در کنار آنها با سیستم فلای و با استفاده از پشه های مصنوعی ماهیگیری کردم و نتیجه های رو تو این چندسال بدست آوردم که در این مقاله آنها رو مورد برسی قرار می دهیم ، در مرحله اول به شکل ظاهری طعمه ها می پردازیم ، اسپینر ها اکثرا فلزی می باشند و در زیر آب حکم حشره یا ماهی رو بازی می کنند اسپینر ها اکثر با انعکاس نور که به آن فلش بک نور می گویند ماهی های قزل آلار وتحریک به حمله می کنند این برق نور شبیه سازی برق نقره ای بدن بچه ماهی زیر نور خورشید در آب هست که یک ماهی مهاجم مثل ماهی قزل آلا در رودخانه به دنبال این علامت ها برای شکار بچه ماهی می گردد و دیگر فاکتور های اسپینر وزن آن می باشد که این امکان رو به ماهیگیر میده که به راحتی اون پرتاب کنه و جمع کنه با استفاده از چوب و چرخ اسپنبینگ ، خوب این یه شرح مختصری از انواع اسپینر ها بود و در این قسمت در باره پشه های مصنوعی صحبت می کنیم ، پشه های مصنوعی اکثر الگو بافت اونا از طبیعت استفاده میشه و به شکل و شمایلی بافته میشه که ماهی ها امکان داره در رودخانه به دنبال همچین موجوداتی برای تغذیه بگردند ، ماهیگیر یا همون بافنده این پشه ها به دلخواه می تونه سایز یا وزن پشه ها رو مشخص کنه و پشه رو به بافه ، و یا الیافی تو پشه ها به کار می بره ماهی رو وادار به حمله به پشه کنه ، خوب اینم مختصری از پشه های مصنوعی و در این قسمت اسپینر هارو با پشه های مصنوعی مقایسه می کنیم ، یک پشه مصنوعی می تونه همون برقی که یک اسپینر در حال گردش در زیر آب ایجاد کنه ، اون پشه با داشتن مواد براق و درخشنده همان برق ها یا فلش بگ هارو در زیر آب ایجاد کنه ومنجرب تحریک و حمله ماهی بشه، یک پشه مصنوعی می تونه وزن داشته باشه ، البته مشکل پرتاب با استفاده از چوب وچرخ و نخ فلای حل شده و نیازی به وزن بلای پشه نیست و پرتاب آسان هست فقط اگه می خواهید پشه تو عمق زیادی حرکت کنه بایستی پشه سنگین انتخاب کنید واگه پشه وزن نداره برای فرو رفتن در آب از سرب های کوچک برای وزن دهی به پشه در ریسه استفاده کنید ، یک اسپینر نمی تونه خیلی متنوع باشه و یک ماهیگیری نمی تونه به راحتی یک اسپینر رو به سازه ولی یک ماهیگیر می تونه یک پشه رو طراحی و به بافه و پشه ها هم تنوع و تعدادشون هزارن برابر اسپینر ها می باشد و حتی یک ماهیگیر فلای کار می تونه با پیچیدن چنتا پر و نخ دور هم پشه ای رو خلق کنه که بتونه با اون ماهیگیری های موفقیت آمیزی رو داشته باشه با کمترین هزینه و امکانات ، به نظر من ماهیگیری اسپینر یا همون لانسه کشی در دراز مدت خیلی کسل کننده و بی روح می تونه باشه چون ماهیگیر نمی تونه تکنیک های زیادی رو در ماهیگیری استفاده کنه نهایتا یه پرتاب و جمع کردن ولی در فلای و ماهیگیری با پشه ها یک دریچه بزرگ بر روی ماهیگیر باز میشه که انتهای نداره و می تونه لذت ماهیگیری واقعی و در طبیعت بودن رو تجربه کنه . . .. 
من خودم ابتدا اسپینرو برای صید ماهی قزل آلا انتخاب کردم و بد ها با سیستم پشه آشنا شدم ولی دیدم اسپینر دیگه جوابمو نمی ده برای همین دست به چوب وچرخ فلای شدم تا بتونم تجربه جدید ولذت جدیدی رو حس کنم من تو ایران فلای کار شدم تو سرزمینی که فلای کار ها با اونجا غریبه هستند و هیچ وقت فراموش نمی کنم مجبور بودم روی پایه نجاری پشه هامو به بافم اونم با نخ خیاطی . . . .. . .
ارادتمند شما ابی فیشر

No comments:

Post a Comment