Wednesday, January 2, 2013

چرا ماهیگیری در کشور رشد نمی کند؟

چرا ماهیگیری در کشور رشد نمی کند؟

نامه جناب آقای بهرام پور
این مطالب که گفته می شود درد دل بنده نیست بلکه بی تفاوتی همه کسانی است که علاقمند ماهیگیری هستند و مشکلات آن را می دانند ولی می گویند ما به دنبال ماهیگیری خودمان هستیم و لا غیر این گفته ها به این جهت است که من آنچه می دانم می گویم و باری است که بر دوش دارم برای کسانی که نمی دانند و آنها که می دانند شاید به غیرت آیند و حرکتی کنند. در حال حاضر در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه که از نظر تمدن از ما خیلی عقب تر نیز هستند، چون خواسته اند به ماهیگیری اهمیت دهند چهار فدراسیون ماهیگیری وجود دارد و مسابقات جهانی آن هر ساله به صورت منظم برگزار می شود و اعتبارات خوبی برای آنها در سطح بین المللی در نظر گرفته می شود و لی در کشور ما در حد یک انجمن آن هم زیر مجموعه فدراسیون ورزش های همگانی که دارای حداقل 24 انجمن می باشند که برای نمونه ماهیگیری با پرواز بادبادک ها، بازی های کودکان و غیره در یک فدراسیون هستند. این را به این جهت می گویم که کسی به فکر فدراسیون شدن ماهیگیری نیست حتی فراخوان اعلام شده آنچنان استقبال نشد. جالب تر اینکه ریاست این انجمن را کسی بر عهده دارد که تمام تلاشش این است که ماهیگیری رشد نکند که چراهای آن را باید از خودشان پرسید ولی برای بنده که چندین سال است در ماهیگیری فعالیت می کنم آن هم در سطح استانی که استانی تقریباً کویری است و دلایل بسیار محکمی دارم هر کسی بخواهد حاضرم برایش ارائه دهم که حرف بنده واقعیت دارد که شما با خواندن این مطالب و پیگیری های آن می توانید قضاوت کنید که واقعیت چیست؟
شروع فعالیت  اینجانب در سال 1386 در شهر اراک به منظور رشد و توسعه ماهیگیری با قلاب که از طریق هیچ سازمان و نهادی مورد حمایت قرار نگرفتم و با هزینه شخصی خودم مکانی را اجاره و رسماً کارم را شروع نمودم به جهت اینکه فرهنگ ماهیگیری در کشور ما برای مردم به جهت اقتصادی رشد نکرده ضرر و زیان های فراوانی برای مجریان آن خواهد داشت که بنده نیز آنها را تحمل کردمو در اواخر سال 1387 ریاست هیئت همگانی استان در یک بازدید از مجموعه تفریحی ماهیگیری که در اختیار بنده بود قول همکاری و تشکیل کمیته ماهیگیری استان و در نهایت حکم مسئولیت این کمیته را به بنده واگذار نمودند که با این روش بهتر بتوانم این رشته ورزشی را فعال نمایم و حتی از اعتباراتیکه وجود دارد کمکمان کنند تا مسابقات مختلفی برگزار گردد. بنده نیز این موضوع برایم جالب بود و موافقت کردم و رسماً از اوایل سال 1388 کمیته ماهیگیر ی استان را فعال نمودیم، ولی متأسفانه ریاست هیئت همگانی استان استعفا کرده و شخص دیگری جایگزین شد. بنده که برای توسعه این رشته برنامه ریزی های مختلفی کرده بودم به حضور ایشان رسیده و برنامه هایم را اعلام نمودم. گویا ایشان یا مطلع نبودند و یا اینکه نمی خواستند مطلع  گردند، چرا که حرف ایشان این بود که ماهیگیری که رشته ورزشی نیست که اعتباری برای آن داشته باشیم. گویا از نظر این آقا مثلاً پرواز بادبادک ها بیشتر اهمیت داشته و یا رشته های دیگر هیئت همگانی و این رشته در رتبه آخرقرار داشت. ولی بنده به جهت اینکه تصمیم گرفته بودم فعالیت های خود را ادامه دهم از این حرف و حکایت ها خسته نشدم. وقتی هزینه های ناچیزی که می بایست آنها پرداخت نمایند با حرف نبودن بودجه آن مقام محترم مواجه بودم چرا که هزینه های بنده آنچنان سنگین بود که این هزینه در جایی پیدا هم نبود، حتی برای توسعه ماهیگیری استان موضوع دیگری پیش آمد که بنده دو سال درگیر پرونده قضایی آن بودم ، آن هم موضوعی که به بنده ربطی نداشت ، حتی این آقا هیچگونه حمایتی از بنده نکرد و فعالیت های ماهیگیری استان آنچنان رشد پیدا کرد که ریاست انجمن ماهیگیران کشور به طرق مختلف مانع از فعالیت های انجام شده می شدند که نمونه تدوین استاندارد رشته های ماهیگیری کشور در استان ، تشکیل کمیته های ماهیگیری شهرستان های استان و کارهای دیگری که اسنادشان موجود می باشد که این موضوعات می بایست از طریق انجمن ماهیگیران کشور دنبال می شد. در اینجا بود که ریاست محترم هیئت همگانی استان علی رقم اینکه تمابل همکاری را نداشتند به بنده پیشنهاد دادند که به جهت اینکه عملکرد کار بنده بهتر شود تمامی مسابقات را همراه با عکس و فیلمبرداری برگزار کنم که این کار در سال 1390 انجام شد ولی از آنجا که بنده نمی دانستم ایشان قصد سوء استفاده از کار بنده را دارد تمامی این کارها را به اسم خودش از طریق فدراسیون ورزش های همگانی و کمیته ملی المپیک دنبال کرده و توانسته اعتبارات خوبی در سال 1391 جذب کند ولی از آنجا که بنده از تمامی این موضوعات بی اطلاع بودم و آنها می بایست این اعتبارات را به طرقی خرج کنند، در یک روز توسط ایشان و بدون هیچ گونه هماهنگی با بنده سه مسابقه ماهیگری برگزار و تمامی عملکرد بنده را مورد تمسخر قرار داده تا بدین طریق کاملاً بنده را از میدان به در کرده و رضایت ریاست انجمن ماهیگیران را جلب کرده و بتواند فعالیت استان مرکزی را کاملاً متوقف کند. چرا که بنده دیگر انگیزه ام را از دست داده ام و خسته شده ام و هزینه های سنگینی به دوشم مانده است.
این صحبت های بنده به این جهت بود که ماهیگیران عزیز بدانند چه اتفاقات مهمی رخ می دهد و کسی هم اطلاع پیدا نمی کند و آیا مسئولیت تک تک ما در این خصوص چیست؟ آیا نباید بدانیم که توسط چه کسانی ماهیگیری کشور دچار سوء استفاده قرار گرفته. قطعاً مسئولیت هر کدام از ما سنگین خواهد بود. اینجا شما هستید که باید قضاوت کنید فعالیت های صورت گرفته د ر کل کشور چه بوده و در استان مرکزی چگونه بوده. چرا کلاس های مربیگری درجه 3 که بنده پیگیری کرده بودم و قول داده اند اجرا نمی شود. چرا پیشنهاد هایی که در جهت توسعه ماهیگری به دوستان داده شده و ضرورت دارد ، دنبال نمی شود و هزاران پیشناهد دیگر. چرا بنده که فعالیتم از جهت توسعه از جهت توسعه این رشته است برایم کار شکنی می کنند. بیایید اگر یک بار هم که شده به خاطر ارزش بالای کار خودتان فعالیت های صورت گرفته در اتان مرکزی را با فعالیت های کل کشور مقایسه کنید، آن وقت شما می توانید قضاوت کنید.

No comments:

Post a Comment