Sunday, December 23, 2012


تاکتیک ماهیگیری با STREAMER ها در سیستم فلای فیشینگ

خیلی خوشحالم که به حدی رسیدم که می تونم در باره تاکتیک های فلای فیشینگ صحبت کنم و این افتخارو داشته باشم که تجربه های ماهیگیری خودمو بنوسیم نه ترجمه مقالات ماهیگیری خارجی هارو . . .
شاید انگیزه خوندن این مقاله با این نوشته بیشتر بشه اگه بگم تمام اطلاعاتی که از فلای دارم فقط همین مقاله ای هست که نوشتم. چون پرده های که میون من و فلای بود برداشته شده و دارم معنی واقعی فلای رو متوجه میشم و واقعا فلای و اسرار اون برام خیلی خیلی خیلی ساده شده این مقاله رو با اطلاعات فلای آب شور و شیرین نوشتم هرچیزی که بلد هستم و دوست دارم شما دوستان هم با من در این اطلاعات سهیم باشد و با هم همراه باشیم.
در این مقاله هر اطلاعاتی رو که درباره STREAMER هارو به دست اوردمو باهم مرور می کنیم ، STREAMER و نقش انها در ماهیگیری بیشتر تحریک ماهی مهاجم می باشد و فرقی نمی کنه اون ماهی قزل آلای رنگین کمان باشه یا خال قرمز یا ماهیان مهاجم آب شور . . .
پشه های استیمر اکثرا پشه های خیس یا زیر آبی می باشند که این دسته از پشه های می تواند نصبت به جریان آب و عمق آب  می توانند در هر عمق دلخواه زیر آب حرکت کنند.
استیمر ها بیشتر نقش موجودات زنده ای رو دارند که دائم در آب در حال فرار از دست ماهیان مهاجم را دارند که هم ماهیگیر می تونه اونارو به صورت کششی در آب حرکت بده هم به صورت جگینگ با بالا و پایین کردن اون در آب و هم به صورت ادقامی از این دو روش. . .
ما هم می تونیم STREAMER هارو در آب های جریان دار به حرکت در بیاریم هم در اب های عمیق راکد.
مشاهد فیلم ماهیگیری با استیمر ها
یه استیمر (STREAMER) می تونه نقش بچه ماهی رو برای یک ماهی مهاجم ایفا کنه یا هر موجود دیگه ای مثل یک ملخ یا یک میگو  . . ..
  
من با استیمر در ماهیگیری خیلی موفق بودم و اوایل فکر می کردم که دارم با سیستم من درآوردی ماهیگیری می کنم و حتی پشه ای که بافتم هم من در آوردیه ولی چند روز پیش  با فیلم های که درباره فلای فیشینگ دانلود کردم و مشاهده کردم متوجه شدم اکثر سیستم های که برای صید ماهیان مهاجم انجام میدم کاملا درسته و سیستم ماهیگیری که انجام می دم من درآودی نیست ، تازه اون پشه ای که بافتم نوعی پشه استیمره که زیر شاخه این گونه پشه های تحریک کننده قرار می گیره.
کسی نیست که به ما ماهیگیری فلای یاد بده تنها آموزش ما همین تمرینات خودمونو و دوستان اینترنتی و سایت های فلای و فیلم ها و مجله ها هست. . .
سرعت یادگیری من تو سیستم فلای خیلی کنده دلایلش هم گفته شد ، خدارو شکر با همون یادگیری کند همدارم قدم به قدم پیشرفت می کنم.
پشه های استیمر اکثر خیلی بزرگ و سنگین هستند برای همین در مواقع ای شما نمی تونید اونارو خیلی بلند پرتاب کنید و همون میزان پرتاب کوتا هم کافی هستد و تاکتیک های زیادی وجود داد که شمابتونید مسافت های طولانی تری از خودتونو ماهیگیری کنید یکی از اونا هم استفاده از جریان آب در ماهیگیری که جریان آب پشه شمارو با خود به فاصله دور تر هدایت خواهد کرد
 
 ما می تونیم پشه STREAMER رو با جریان آب به پایین رودخونه پرتاب کنیم و اونو با مخالف جریان آب به سمت خودمون هدایت کنیم یا پشه و یکی از اصلی ترین سیستم های فلای همین می باشد زمانی که ما پشه های استیمر رو به پایین جریان آب پرتاب می کنیم با دست با کشش هی سریع و گاهی کند می تونیم پشه رو به سمت خودمون هدایت کنیم و این را در نظر داشته باشید زمانی ماهی قزل آلا به استیمر شما حمله می کند که استیمر شما در حال فرار از دست ماهی مهاجم باشد.
تاحالابیش از 20 مدل از مدل های استیمررو با فتم که همگی خیلیساده می باشند ولی فاکتور های رو در آنها به کار بردم که آنها را به پشه های جادویی تبدیل کرده که به ترتیب اون امتیاز های این پشه های صحبت می کنیم.
مراحل بافت یک پشه استیمر ساده

چشم های درشت در پشه ها منجرب این شده که ماهی مهاجم رو بیشتر تحریک به حمله به پشه کنه زیرا ماهی های مهاجم توجه زیادی به چشم طعمه می کنند برای حمله و قافل گیری
برق زیاد پشه ها همیشه نظر هر ماهی مهاجم رو به خودشون جلب می کنه و این برق ها همون برق ماهی های کوچیکه که ماهی های مهاجم به دنبال اونا هستند و با دیدن این برق خیلی تحریک به حمله می شوند و این برق ها رو می تونید با برش نوار های نقره ای رنگ مثل پوس چیپس ایجاد کنیم.
رنگ قرمز در پشه هااینو به ماهی مهاجم میگه اون رنگ قرمزی که دارن با چشم می بینند نشانه زخمی بودن ماهی هست و از گروه خودش جدا شده و با سرعتی که داره به راحتی می تونه اونو صید گنه
این فاکتور ها باعث میشه که استیمر ما تبدیل به محبوب ترین استیمر دنیا بشه و هر ماهی مهاجمی که این علایم رو در پشه به بینند حتما به اون حمله می کنند.
این اطلاعات فقط بر اساس تجارب و ماهیگیرهای زیاد به وجود اومده مثلا برق زیاد پشه ها از برق لانسه ها الگو گرفته و چشم ها از ماهی های طبیعی  گرفته شده و رنگ قرمز استیمر ها هم به دلیل تحریک آمیز بودن این رنگ در زیر آب.
فردی که از استیمر در ماهیگیریش استفاده می کنه به دلیل بزرگ بودن سایز پشه به دنبال ماهیهای بزگ هست به همین دلیل ماهیگیری با استیمر ها هیجان زیادی دارد.
بافت استیمر خیلی راحته به چند دلیل که مهمترین اونا الگوهای ساده و سایز بزگ قلاب می باشد و قدرت استیمر در اینه که ما می تونیم با یک مدل استیمر هم زمان در جاهای مختلفی ماهیگیریکنیم و به صید ماهی به پردازیم. خود من تصمیم دارم با همون مدل استمری که قبلا ماهی قزل آلا گرفتم در خلیج فارس مشغول فلای بشم و به همه ثابت کنم که یک استیمر ساده چه توانایی های که داره.
شاید مطالب که می نویسم زیاد رسمیت نداره ولی تو سیستمی که انجام دادم کاملا موفقیت آمیز بوده و شاید شروع تاکتیک جدیدی از ماهیگیری هست. کمی وارد جزعیات می شویم و در مورد استیمر های بافته شده صحبت می کنیم ، در این پشه استیمر ها از سیم تلفن استفاده شده به چند دلیل مهم که این فاکتور ها عبارت اند از رنگ بندی سیم تلفن ها و کار برد آنها در جلب توجه ماهی مهاجم و در بعضی از سیم ها که رنگ شفافی دارند رنگ مسی و خیره کننده سیم ها بسیار جذاب هست حالا گذشته از رنگ بندی سیم ها وزن بالای سیم ها کمک می کند که وزن پشه ها بالا برود و پشه ها برای ماهیگیری در عمق اماده شوند و به راحتی  ما بتوانیم آنها را در عمق های زیاد و جریان های آب استفاده کنیم حتی برای بالا رفتن وزن پشه ها از چند دور سیم دور قلاب ها استفاده کردم.
سایز قلاب ها نصبت به ماهی هدف انتخاب می شود مثلا اگه ماهی هدف من باراکودا باشه حتما من از قلاب بالای 0.2 استفاده خواهم کرد و در صید ماهی قزل آلا هم از قلاب های بزرگ استفاده می کنم و نوع قلاب از اون قلاب های مخصوص ماهی مهاجم هست قلاب های که سر قلاب کمی مایل به کج می باشد. اگه در ماهیگیری های دریا در آب های عمیق نتونم از نخ های سینک استفاده من باید قلاب های پشه رو خیلی سنگین به بافم تا هم خودش هم نخو به تونه در زیر آب فرو به بره ، قلاب های پشه ای که حتی در بدنه آنها از سرب استفاده شده باشد.
اکثر مواقع باید استیمر در کف آب یا میون آب حرکت کنه برای همین ما نیاز به یک پشه سنگین داریم و اگه پشه به خودی خود تو آب فرو نمیره می تونیم از اسپلیت شات یا سرب های قابل پرچ در ریسه استفاده کنیم.
پرتاب رو خراب می کنه ولی تاثیر خوبی در سیستم ماهیگیری و صید ماهی داره

چند مدل از استیمر های مخصوص ماهی قزل آلا
در حد آشنای با نام و شکل پشه ها
 

Bead Head Wooly Bugger

Bead Head Wooly Bugger

Bead Head Wooly Bugger

Bead Head Wooly Bugger

Bead Head Wooly Bugger

Black Wooly Bugger

Brown Wooly Bugger

Wooly Worm 

Black Nose Dace

Egg Sucking Leech

Black Ghost

Janssen's Minnow

Janssen's Minnow

Janssen's Minnow

Black Matuka - 

Olive Matuka - 

Mickey Finn

Terra Basta

No comments:

Post a Comment