Wednesday, December 26, 2012

آموزش مقدماتی سیستم ماهیگیری فلای فیشینگ

آموزش مقدماتی سیستم ماهیگیری فلای فیشینگ
یکی از دوستان گفته تو همش داری از فلای فیشینگ تعریف می کنی و هیچ مقاله ای در مورد این سیستم قرار نمی دی و در این کتابچه بیشتر به این موضع می پردازیم.
در ابتدا باید بیان کنم که در سیستم فلای فیشینگ نه تنها ما محدود نمی شویم بلکه دنیایی وسیع از ماهیگیری به روی ما باز میشه . . .
زمانی که  سیستم صید قزل آلای من اسپنینگ بود خیلی محدود بودم و فقط لانسه کشی می کردم با تعداد لانسه های محدود ولی با فلای وارد دنیایی بزرگی شدم که با 1000 ران روش آشنا شدم برای صید ماهی.
تو دنیا هر ماهی رو که با قلاب می گیرن با فلای هم میشه گرفت فرقی نمی کنه کوسه 28 کیلویی باشه یا ماهی کولی 28 گرمی . . .


لوازم سیستم ماهیگیری فلای فیشینگ
ادوات اصلی فلای :
ادوات اصلی فلای متشکل شده از:
·        چوب فلای
·        موتور فلای
·        نخ فلای
·        لیدر
·        پشه
ادوات فرعی فلای :
·        فلای باکس
·        جلیقه فلای
·        چاک فلای
·        زینگر
·        نیپر
·        چکمه فلای
·        کلاه 
·        عینک ماهیگیری
انجام ماهیگیری فلای  با داشتن ادوات اصلی امکان پذیر می باشد و  ادوات فرعی باعث آسان تر انجام شدن سیستم فلای می شود.
ادوات اصلی سیستم فلای فیشینگ
موتور فلای reel fly:
موتور فلای یکی از ساده ترین موتور های هست که تا به حال دیدم و عمر اون نصبت به موتور های دیگه خیلی بالا تره و بیشتر حکم مخزن رو داره و فلای کار ها بیشر برای بست نخ روی اون استفاده می کنند تا کار های دیگر و بیشتر ماهی هارو با کشیدن نخ هدایت می کنند تا جمع کردن با موتور به استثنای چند سیستم ماهیگیری دریا و ماهی های سنگین وزن و روی هر موتور حدود 25 متر نخ ماهیگیری  ساپرت می کنه رو نوشته مثلا شماره 5 / 6/ 7 و فقط ما مجازیم این شماره از نخ هارو استفاده کنیم. موتور های فلای هم کلاچ دارن که ما می تونیم هم در پرتاب ها از اون استفاده کنیم هم در خسته کردن ماهی های بزگ.
موتور های فلای در دو نوع فلزی و پلاستیکی می باشند که موتور فلزی ها سنگین تر و  با عمر بیشتر و موتور های پلاستیکی خیلی سبک تر می باشند و بیشترین سایز نخی که روی موتور ها جا می شود حدود 25 تا 30  می باشد بغیر از اون موتور های فلای دریایی که تا 4 برابر این سایز رو ساپرت می کنه
چوب فلای rod fly:
چوب فلای هم مثل چوب های دیگر سیستم های ماهیگیری دارای مشخصه های خود می باشد که در این قسمت به اون می پردازیم ، اکثر چوب های فلای 4 تیکه می باشند و حمل بسیار آسان دارن من عاشق این فاکتور از چوب های فلای می باشم ، چوب های فلای در 3 اکشن طراحی و ساخت شده اند که نوع اول اکشن چوب در تمام قسمت های چوب و جود دارد و در نوع دوم اکشن چوب فقط در قسمت و سطی و انتهای چوب وجود دارد ، و در نوع سوم اکشن چوب فقط در انتهای چوب و جود دارد و ما نصبت به نوع ماهیگیری می تونیم این نوع اکشن هارو انتخاب کنیم.
طول چوب های فلای رو به فوت می نویسن مثلا چوب 9 فوتی که حدود 270 متر می شود. چوب های فلای شماره بندی دارن که از شماره پایین 1 شروع شده تا شماره 12 موجود می باشد. شماره چوب تخصص سیستم ماهیگیری اون چوب رو مشخص می کنه.
مثلا چوب مخصوص رودخانه برای ماهی های رودخونه ای معمولی یا چوب مخصوص صید ماهی قزل آلا یا چوب مخصوص کپور ماهیان یا چوب مخصوص ماهی های سنگین و ماهی های آب شور.
چوب شماره 4-5 رو بیشتر برای ماهیان رودخانه در سایز های معمولی استفاده می کنند
چوب شماره 5-6 رو بیشتر برای ماهی های قزل آلا  استفاده می کنند
چوب شماره 7-8 رو بیشتر برای صید کپور ماهیان و ماهی های بزرگ تر استفاده می شود
چوب بالای شماره 8 رو بیشتر برای ماهیگیری دریا و ماهی های سنگین وزن استفاده می شود.
توجه داشته باشید هرچه شماره چوب بیشتر باشد اکشن چوب به خاطر مقاومت بالای چوب کمتر می شود و هر چه شماره چوب کمتر می شود اکشن چوب بیشتر می شود.
نخ فلای line fly:
تمام قدرت پرتاب در فلای با استفاده از اکشن چوب و با نخ فلای امکان پذیر می باشد ودر پرتاب های فلای از هیچ گونه سربی استفاده نمی شد. نخ های فلای که متشکل از یک نخ تابیده شده که به دور آن روکش پلاستیکی و جود دارد .
رنگ نخ فلای تخصص اونو برای ماهیگیری مشخص می کنه مثلا نخ های با رنگ روشن به صورت کاملا شناوری می باشند که به زیر آب نمی روند در هنگام پرتاب و نخ های به رنگ تیره و مشکلی نخ های سینک می باشند که به راحتی زیر آب فرو می روند و بیشترین کاربرد آنها در عمق آب می باشد. نخ های فلای معمولا 25 یا 30 متری می باشند و موتور فلای هم همین قدر نخ رو بیشتر ساپرت نمی کنه.
نخ های فلای هم شماره بندی دارن که مثلا در سایز های 5 -6- 7 که نخ انتخابی باید با موتور و چوب فلای هم خونی داشته باشد.
رنگ نخ فلای بیشتر برای دید ماهیگیر می باشد تا بتونه مسیر نخ رو در ها و در آب دنبال کنه
لیدر فلای lider fly:
شاید با خدتون گفته باشید نخ سبز رنگ فلای با اون زخامتش چه جوری ماهی فرار نمی کنه و صید میشه ، در اینجا انتهای نخ رنگی فلای لیدر متصل میشه و ماهی فقط همون نیم متر آخر سیستم ماهیگیری ماور می بینه که بغیر از پشه و نخ لیدر چیزی دیگر نیست نخ هم چون بی رنگه ماهی فقط پشه رو می بینه.
لیدر رو در فلای باید زیاد در نظر گرفتم مثلا بالای  یک مترو نیم یا دومتر و تو صیعه میشه طول لیدر بیشتر از طول چوب نشه و خود من مثلا طول لیدر رو  حدود 2.70 می گیرم به اندازه چوب فلای که دارم.
لیدر ها به چند نمونه می باشد که همان نخ ساده می باشد که زخامت نخ در ناتها و ابتدا به یک میزان می باش دو دیگری نوع نخ لیدر جالبی می باشد که زخمات نخ در ابتدا تا انتها بسیار متفاوت می باشد مثل محل اتصال لیدر به نخ پشه سایز 45 می باشد و در میان سایز 30 و در انتها محل نصب پشه سایز10 می باشد.
طعمه پشه:
همان گونه که در جریان هستید سیستم فلای فیشینگ از زندگی حشرات و موجودات در طبیعت الگو می گیرد برای همین اکثر پشه ها روی مدل حشرات بافته می شود. برای اینه ما بتوانیم بهترین نتیجه را از ماهیگیری فلای به دست بیاریم باید ازاطلاعاتی در مورد نحوه زندگی حشرات داشته باشیم. از یک پشه ما می تونیم سه مدل پشه داشته باشیم که مراحل زندگی یک پشه رو تشکیل می ده که اولی لارو یا نمفت حشره می باشد که زمانی که حشره از تخم به وجود می آید که این مجودات رو ما به راحتی می تونیم در کف آب میون سنگ ها پیدا کنیم و برای همین در زمان استفاده از نمفت ها یا لاروها می تونیم اون پشه رو در کف آب برای صید ماهی قزل الا و دیگر ماهیان استفاده کنیم برای همین که اکثرا در زیر آب حرکت داده می شود به انها پشه زیر آبی یا خیس گفته می شود.
مرحله دوم ایمرجر یا پشه نیمه بالغ می باشد که حشره به سایز بزرگتر و دارای تحولاتی در زندگی خود می شود که بیشتر در انتهای آب و کف آب دیده می شوند در این مرحله پشه خود را برای تبدیل شدن به حشره کامل آماد می کنند برای همین ما می تونیم پشه نیمه بالغ رو استفاده ودر ماهیگیری برای صید ماهی ها استفاده کنیم و به این دسته ازپشه های پشه های زیر آبی یا خیس گفته می شود.
مرحله سوم  پشه کامل می باشد حشره ای که به بزرگ ترین سایز خود در زندگی می رسد و اکثرا داری بال می باشند و رنگ های متنوعی دارا می باشند این دسته از حشرات در دو نوع بافته می شود یکی پشه های رو آبی یا پشه های خشک و دیگری پشه های زیر آبی یا پشه های خیس.
فرق این دو پشه در شناور بودن یا نبودن آن در موادی هست که در آن استفاده می شود واین خاصیت رو به آن میده.
پشه ها در مدل ها از دسته های زیادی با نام های متنوعی تشکیل شدند که به چند نونه از این دسته ها آشنا می شویم
مدل پشه های استیمرها
این نوع پشه ها از دسته های می باشد که در زمان بافت انها از نوع خواصی از الگو بافت استفاده نمی شود و بیشتر از مدل تخیلی خود بافنده استفاده می شود وبیشترین هدف بافت این نوع از پشه ها تحریک بیشتر ماهی به خاطر شکل بافت پشه می باشد و خود من هم علاقه زیادی به بافت این مدل پشه ها دارم و خودم هم چند مدل آب شیرین و شور اونو طراحی و بافتم که اسمشو ebi fly pattern  گذاشتم و برای این در این مقاله در باره این استیمر صحبت می کنم که نتیجه های باور نکردنی از این پشه استیمر به دست آوردم.
یکی از دیگر فاکتر های پشه استیمر سایز بدی اونه که ما هیج محدودیت سایز در این مدل پشه هارو نداریم


مدل پشه های طبیعی
پشه های طبیعی همون مدل های می باشند که از الگو واقعی حشرات طبیعی در بافت استفاده می شود و اکثرا هم سایز پشه ها با سایز مدل اصلی براوری می کند
ادوات فرعی سیستم فلای فیشینگ
فلای باکس fly box :
یکی از زیبا ترین تجهیزاتی که یک فلای کار می تونه داشته باشه فلای باکس می باشده جعبه ای برای نگهداری و دسته بندی پشه ها. فلای باکس ها در بازار مدل های مختلفی وجود دارد که یکی ازبهترین مدل ها به این صورت می باشد که زمانی که ما در جعبه رو باز می کنیم یک سمت  جعبه پارتیشن های تفکیک شده با در وجود دارد و در طرف دیگه به نحوی باشد که پشه مستقیم به بدنه فلای باکس متصل می شود.
 جلیقه فلای :
جلیقه فلای یک از لوازمی هست که واقعا در نبود اون یک ماهیگیر فلای کار احساس می کنه که نصفی از وجودش نیست و این جلیقه ها مانند تمام لوازم دیگر فلای کاملا از دیگر تجهیزات ماهیگیری متفاوت می باشد. بزرگ ترین مشخصه جلیقه های فلای محل نصب اسان پشه به جلیقه می باشد که از جنس پنبه می باشد و خواصی زیادی دارد که مهم ترین آن نگهداریو خشک کردن پشه می باشد تعداد زیاد جیب جلیقه ها به ماهیگیر این امکانی میده که هم زمان تعداد زیادی از لوازم خوشو حمل و نگهداری کنه جلیقه های فلای خیلی کوتاه هستند ودلیل آن هم اینه که این امکانو به ما بده تا بتونیم چکمه های بلند به پوشیم و زمانی هم که وارد آب میشیم تا خیس نشه. در فصل های بسیار گرم فلای کار ها کمتر از جلیقه استفاده می کنند درعوض اون از وسیله ای شبیه گردنبند استفاده می کنند که به اون هرزگرد های متصله که ما می تونیم تمام تجهیزات ماهیگیری خودمو نو به اون هرز گرد ها تک تک متصل کنیم حتی این تجهیزات می تونه یک دوربین عکاسی کوچک دیجیتالی باشه.

چاک فلای (نت فلای) fly net:
اگه اولین کسی بودم که می خواستم در باره فلای مقاله بنویسم یا اونو تعریف کنم حتما نت فلای رو جزع ادوات اصلی فلای می کردم یعنی بدون چاک فلای اصلا ماهیگیری فلای امکان پذیر نبود ولی به دلیل هزینه های بالای تهیه این چاک ها در ایران همون ادوات فرعی بمونه بهتره . سبک بودن  ، جنس چوبی ، جمع جور بودن این نت ها واقعا حس خوبی به ماهیگیر میده من که خودم زمانی که نت حرفه ای فلای به دست گرفتم ماهیگیری که انجام می دمو با یه حسو حال نو دارم تجربه می کنم و از دوست عزیم آقای علی مافی تشکر می کنم که یه نت فلای حرفه ای برای اینجانب از تهران ارسال نمودند. نت های فلای از توری درست شده که هیچ صدمه ای به ماهی به خاطر الیافش وارد نمی کنه و روی آب شناور می مونه و ماهیگیری می تونه به خاطر سبک بودن و جمع و جور بودنش ساعت ها اون با خودش حمل کنه.
زینگر :
زیبنگر وسیله ای می باشد که مثل متر عمل می کنه یعنی زمانی که ما گیره های اونو می کشیم نخ آزاد می کنه و زمانی که اونو رها می کنیم به صورت اتوماتیک جمع می شود و به این گیره ها می تونیم دیگر ادوات فلای رو برای استفاده آسان متصل کنیم و زینگر ها به صورت تک گیره یا دو گیره در بازار موجود می باشد و نصب یک زینگر بروی جلیقه فلای می تونه حس خوبی به یک فلای کار بده و اونو در ربافت لیدر کمک کنه
 نیپر :
دیگه تو سیستم فلای قیچی و ناخونگیر معنای نداره و نیپر تمام کار های این تجهیزات رو انجام میده و بهترین محل نصب نیپر بروی زینگر می باشد. به صورت ساده می گم نیپر همون ناخونگیر بدون دسته هستچکمه :
اکثر مواقع برای رسیدن به عمق ایده آل یا جریان و مکان ایده آل ماهیگیری ما مجبوریم در آب باشیم و حرکت کنیم برای همین استفاده از چکمه می تونه کار مارو خیلی راحت کنه
 کلاه :
علاوه بر اینکه کلا سایه بان خوبی برای ما در ماهیگیری محصوب می شود یه محافظ خوب هم برای سر و گوش ما میتونه باشه ، قلاب سرگردان فلای در هوا می تونه برای ماهیگیری و سر ماهیگیر خطرناک باشه
 عینک مخصوص ماهیگیری:
نه تنها با یک عینک استنادارد ماهیگیری پلاریزه ما می تونیم ماهیگیری آسانی رو داشته باشیم بلکه دیگه امکان این وجود ندارد که قلاب پشه به چشم ما بر خورد کند و اصلا بدون عینک ماهیگیری فلای دیونگی محضه.
تاکتیک های ماهیگیری فلای فیشینک
دنیای فلای خیلی بزرگ تر از اونچیزی هست که منو تو به اون فکر می کنیم برای همین فقط مختصری از تاکتیک های پایه صحبت خواهیم کرد.
همان گونه  که قبلا گفته شد سیستم فلای فیشینگ از طبیعت الگو می گیرد و کاملا به زندگی واقعی حشرات نزدیک می باشد. با نگاهی به طبیعت و زندگی حشرات می توانیم به سادگی خودمون تاکتیک ماهیگیری کشف و استفاده کنیم و اصلا کاری به حرف دیگران نداشته باشیم . . .
با نگاهی به محل زندگی حشرات در رودخان ها به سادگی می تونیم متوجه بشیم که در چه شرایطی یک ماهی قزل آلا به حشره ها حمله می کنند و  از آنها برای غذا خوردن استفاده می کنند.
الگو های استفاده از حشرات و تاکتیک های ماهیگیری که ما می تونیم در فلای فیشیگ استفاده کنیم عبارت اند از:
·        شبیه سازی حشره ای که تازه در آب افتاده
·        شبیه سازی حشره ای که بر روی آب با جریان آب در حال حرکته
·        شبیه سازی حشره ای که در حال فرو رفتن در آب می باشد
·        شبیه سازی حشره  ای که در زیر آب در میون آب حرکت می کنه یا با جریان آب یا بر خلاف جریان آب حر کت می کنه
·        شبیه سازی حشره ای که در زیر آب  در نزدیگی های کف آب در حال ورجو ورجه کردن می باشد.
این نکته رو فراموش نکنید که ماهی قزل آلا بسیار مهاجم می باشد و احساس کنه که مجودی داره از دستش فرار می کنه بیشتر تحریک به حمله میشه برای همین در بیشتر مواقعی که پشه در اب در حال حرکت هست ما شانص صید بیشتر ماهی رو داریم.
ما در سیستم فلای در هنگام کار با  پشه ها از دو اصل پیروی می کنیم یکی طعمه پشه رو با همراه جریان آب به پایین رودخانه هدایت می کنیم و دیگری پشه رو مخالف آب به سمت بالا دست رودخانه جمعی می کنیم در روش اول بیشتر از پشه های رو آبی استفاده می شود و با پرتاب پشه بروی سطح اب پشه رو به پاین دست رودخانه هدایت می کنیم و در تاکتیک های استفاده از حشرات زیر آبی می توانیم همین تاکتیک را برای نمفت ها انجام دهیم و پشه نمفت را با جریان اب به سمت پایین رودخانه هدایت کنیم البته در زیر آب و در روش دوم ما می توانیم با استفاده از پشه های زیر آبی مانند ایمرجرها و نمفت ها در زیر آب پشه رو با مقاومت آب به سمت بالادست رودخانه جمع کنیم
پرتاب های در سیستم فلای فیشینگ casting fly
اگه بگم فقط همین پرتاب های فلای خودش یه دنیای دیگه داره که دها کتاب متنوع در باره اون نوشته شده تعجب می کنیم حتی فدراسون مجزای برای این رشته وجود داره. البته زیاد نمی خوام نا امیدتون کنم خود من تا به این لحظه پرتاب های که بلدم در حد دو یا سه پرتابه میون اون 100 ها روش پرتاب اصلاعاتم صفره ولی همون چنتا پرتاب ابتدایی که حتی اشتباهم کارمی کنم باز فلای کار می کنم و وسعی می کنم یه روزی همه پرتاب هارو یاد بگیرم و ماهیگیری خودم انجام می دم و خیلی وقت ها اصلا نیازی به پرتاب بلند نداریم باهمون  دو متر نخ آویزان شده از چوب فلای می تونیم ماهیگیری خودمونو انجام بدیم. فقط برای دوستام تاز کار بگم که وزن پرتاب در سیستم فلای توسط خود نخ انجام می شه و هیچ وزنه ای در پرتاب استفاده نمی شه. و نخ فلای زمانی که خیس میشه بهتر پرتاب میشه و ما فقط با رها کردن نخ و با جلو وعقب کردن چوب فلای در محدوده حکتی بین ساعت 2 تا 11 به راحتی می تونیم نخ رو تا چندین متر به پرواز دربیاریم و پرتاب کنیم.
بیشتر در باره سیستم فلای فیشینک بدانید
تجهیزات فلای و داشتن یک فلای باکس با پشه های متنوع فقط نصفی از ماجرای سیستم ماهیگیری فلای می باشد و نیمه دیگر فلای داشتن تجارب ماهیگیری و شناخت رودخانه ها و نحوه زندگی ماهی ها می باشند و ما با نداشتن اطلاعات پایه از نحوه و محل زندگی ماهی ها هیچ وقت نمی تونیم در ماهیگیری موفق باشیم.
اثبات کارای سیستم فلای فیشینگ در ایران
اگه هنوز فکر می کنید در ایران فلای هیچ کارای نداره و برای اینه بتون اثبات کنم که اشتباه فکر می کنید با این شماره 09364151107 تماس بگیرید تا بتونم بهتر شمارو راهنمایی کنم البته انتظار نداشته باشید با فلای بتونید تو آب گلالود ماهیگیری کنید و ماهی صید کنید در این شرایط خودش روش های بخصوص خودشو داره ، حتی در آب های گلالود با پشه های رو آبی امکان صید ماهی وجود داره.
از صید ماهی قزل آلا شروع می کنیم که آسان ترین و رایج ترین سیستم ماهیگیری ایران و جهان به حساب میاد اصلا اکثر حرفه ای ترین ماهیگیران یا ماهیگیران ساده برای صید آزاد ماهیان از سیستم فلای استفاده می کنند که خوشحالم تو ایران هم روز به روز به این آموار 99% در حال پیوستن هستند.
شما هرجای ایران که بتونید یه ماهی رو با  مپس یا انواع طعمه مصنوعی صید کنید 100% با فلای هم می تونید با استفاده از پشه ها اون ماهی رو صید کنید . تازه اون تنوعی که که تو طعمه های پشه ها هست تو هیچ طعمه دیگه ای نیست.
الان دیگه صید ماهی های مهاجم با فلای خیلی ساده وپیش پا افتاده هست چون فلای کارها در حال صید ماهیان گرمابی با سیستم فلای می باشد.
برترین سیستم های ماهیگیری فلای فیشینگ
Fly fishing for trout
صید ماهی قزل آلا با سیستم فلای فیشینگ
Fly fishing for carp
صید ماهی کپور با سیستم فلای فیشینگ
Fly fishing for barbell
صید ماهی زرد پر با سیستم فلای فیشینگ
Fly fishing for saltwather
صید ماهیان آب شور با سیستم فلای فیشینگ
ارادتمدن شما ابی فیشر
تابستان 91خیلی خوشحالم که به حدی رسیدم که می تونم در باره تاکتیک های فلای فیشینگ صحبت کنم و این افتخارو داشته باشم که تجربه های ماهیگیری خودمو بنوسیم نه ترجمه مقالات ماهیگیری خارجی هارو . . .
شاید انگیزه خوندن این مقاله با این نوشته بیشتر بشه اگه بگم تمام اطلاعاتی که از فلای دارم فقط همین مقاله ای هست که نوشتم. چون پرده های که میون من و فلای بود برداشته شده و دارم معنی واقعی فلای رو متوجه میشم و واقعا فلای و اسرار اون برام خیلی خیلی خیلی ساده شده این مقاله رو با اطلاعات فلای آب شور و شیرین نوشتم هرچیزی که بلد هستم و دوست دارم شما دوستان هم با من در این اطلاعات سهیم باشد و با هم همراه باشیم.در این مقاله هر اطلاعاتی رو که درباره STREAMER هارو به دست اوردمو باهم مرور می کنیم ، STREAMER و نقش انها در ماهیگیری بیشتر تحریک ماهی مهاجم می باشد و فرقی نمی کنه اون ماهی قزل آلای رنگین کمان باشه یا خال قرمز یا ماهیان مهاجم آب شور . . . پشه های استیمر اکثرا پشه های خیس یا زیر آبی می باشند که این دسته از پشه های می تواند نصبت به جریان آب و عمق آب  می توانند در هر عمق دلخواه زیر آب حرکت کنند.استیمر ها بیشتر نقش موجودات زنده ای رو دارند که دائم در آب در حال فرار از دست ماهیان مهاجم را دارند که هم ماهیگیر می تونه اونارو به صورت کششی در آب حرکت بده هم به صورت جگینگ با بالا و پایین کردن اون در آب و هم به صورت ادقامی از این دو روش. . . 


ما هم می تونیم STREAMER هارو در آب های جریان دار به حرکت در بیاریم هم در اب های عمیق راکد.
یه استیمر (STREAMER) می تونه نقش بچه ماهی رو برای یک ماهی مهاجم ایفا کنه یا هر موجود دیگه ای مثل یک ملخ یا یک میگو  . . .. من با استیمر در ماهیگیری خیلی موفق بودم و اوایل فکر می کردم که دارم با سیستم من درآوردی ماهیگیری می کنم و حتی پشه ای که بافتم هم من در آوردیه ولی چند روز پیش  با فیلم های که درباره فلای فیشینگ دانلود کردم و مشاهده کردم متوجه شدم اکثر سیستم های که برای صید ماهیان مهاجم انجام میدم کاملا درسته و سیستم ماهیگیری که انجام می دم من درآودی نیست ، تازه اون پشه ای که بافتم نوعی پشه استیمره که زیر شاخه این گونه پشه های تحریک کننده قرار می گیره.کسی نیست که به ما ماهیگیری فلای یاد بده تنها آموزش ما همین تمرینات خودمونو و دوستان اینترنتی و سایت های فلای و فیلم ها و مجله ها هست. . .سرعت یادگیری من تو سیستم فلای خیلی کنده دلایلش هم گفته شد ، خدارو شکر با همون یادگیری کند همدارم قدم به قدم پیشرفت می کنم.پشه های استیمر اکثر خیلی بزرگ و سنگین هستند برای همین در مواقع ای شما نمی تونید اونارو خیلی بلند پرتاب کنید و همون میزان پرتاب کوتا هم کافی هستد و تاکتیک های زیادی وجود داد که شمابتونید مسافت های طولانی تری از خودتونو ماهیگیری کنید یکی از اونا هم استفاده از جریان آب در ماهیگیری که جریان آب پشه شمارو با خود به فاصله دور تر هدایت خواهد کرد ما می تونیم پشه STREAMER رو با جریان آب به پایین رودخونه پرتاب کنیم و اونو با مخالف جریان آب به سمت خودمون هدایت کنیم یا پشه و یکی از اصلی ترین سیستم های فلای همین می باشد زمانی که ما پشه های استیمر رو به پایین جریان آب پرتاب می کنیم با دست با کشش هی سریع و گاهی کند می تونیم پشه رو به سمت خودمون هدایت کنیم و این را در نظر داشته باشید زمانی ماهی قزل آلا به استیمر شما حمله می کند که استیمر شما در حال فرار از دست ماهی مهاجم باشد.تاحالابیش از 20 مدل از مدل های استیمررو با فتم که همگی خیلیساده می باشند ولی فاکتور های رو در آنها به کار بردم که آنها را به پشه های جادویی تبدیل کرده که به ترتیب اون امتیاز های این پشه های صحبت می کنیم.

مراحل بافت یک پشه استیمر ساده ebi fly pattrnچشم های درشت در پشه ها منجرب این شده که ماهی مهاجم رو بیشتر تحریک به حمله به پشه کنه زیرا ماهی های مهاجم توجه زیادی به چشم طعمه می کنند برای حمله و قافل گیری

برق زیاد پشه ها همیشه نظر هر ماهی مهاجم رو به خودشون جلب می کنه و این برق ها همون برق ماهی های کوچیکه که ماهی های مهاجم به دنبال اونا هستند و با دیدن این برق خیلی تحریک به حمله می شوند و این برق ها رو می تونید با برش نوار های نقره ای رنگ مثل پوس چیپس ایجاد کنیم.رنگ قرمز در پشه هااینو به ماهی مهاجم میگه اون رنگ قرمزی که دارن با چشم می بینند نشانه زخمی بودن ماهی هست و از گروه خودش جدا شده و با سرعتی که داره به راحتی می تونه اونو صید گنه


این فاکتور ها باعث میشه که استیمر ما تبدیل به محبوب ترین استیمر دنیا بشه و هر ماهی مهاجمی که این علایم رو در پشه به بینند حتما به اون حمله می کنند.این اطلاعات فقط بر اساس تجارب و ماهیگیرهای زیاد به وجود اومده مثلا برق زیاد پشه ها از برق لانسه ها الگو گرفته و چشم ها از ماهی های طبیعی  گرفته شده و رنگ قرمز استیمر ها هم به دلیل تحریک آمیز بودن این رنگ در زیر آب. فردی که از استیمر در ماهیگیریش استفاده می کنه به دلیل بزرگ بودن سایز پشه به دنبال ماهیهای بزگ هست به همین دلیل ماهیگیری با استیمر ها هیجان زیادی دارد. بافت استیمر خیلی راحته به چند دلیل که مهمترین اونا الگوهای ساده و سایز بزگ قلاب می باشد و قدرت استیمر در اینه که ما می تونیم با یک مدل استیمر هم زمان در جاهای مختلفی ماهیگیریکنیم و به صید ماهی به پردازیم. خود من تصمیم دارم با همون مدل استمری که قبلا ماهی قزل آلا گرفتم در خلیج فارس مشغول فلای بشم و به همه ثابت کنم که یک استیمر ساده چه توانایی های که داره.شاید مطالب که می نویسم زیاد رسمیت نداره ولی تو سیستمی که انجام دادم کاملا موفقیت آمیز بوده و شاید شروع تاکتیک جدیدی از ماهیگیری هست. کمی وارد جزعیات می شویم و در مورد استیمر های بافته شده صحبت می کنیم ، در این پشه استیمر ها از سیم تلفن استفاده شده به چند دلیل مهم که این فاکتور ها عبارت اند از رنگ بندی سیم تلفن ها و کار برد آنها در جلب توجه ماهی مهاجم و در بعضی از سیم ها که رنگ شفافی دارند رنگ مسی و خیره کننده سیم ها بسیار جذاب هست حالا گذشته از رنگ بندی سیم ها وزن بالای سیم ها کمک می کند که وزن پشه ها بالا برود و پشه ها برای ماهیگیری در عمق اماده شوند و به راحتی  ما بتوانیم آنها را در عمق های زیاد و جریان های آب استفاده کنیم حتی برای بالا رفتن وزن پشه ها از چند دور سیم دور قلاب ها استفاده کردم.سایز قلاب ها نصبت به ماهی هدف انتخاب می شود مثلا اگه ماهی هدف من باراکودا باشه حتما من از قلاب بالای 0.2 استفاده خواهم کرد و در صید ماهی قزل آلا هم از قلاب های بزرگ استفاده می کنم و نوع قلاب از اون قلاب های مخصوص ماهی مهاجم هست قلاب های که سر قلاب کمی مایل به کج می باشد. اگه در ماهیگیری های دریا در آب های عمیق نتونم از نخ های سینک استفاده من باید قلاب های پشه رو خیلی سنگین به بافم تا هم خودش هم نخو به تونه در زیر آب فرو به بره ، قلاب های پشه ای که حتی در بدنه آنها از سرب استفاده شده باشد.اکثر مواقع باید استیمر در کف آب یا میون آب حرکت کنه برای همین ما نیاز به یک پشه سنگین داریم و اگه پشه به خودی خود تو آب فرو نمیره می تونیم از اسپلیت شات یا سرب های قابل پرچ در ریسه استفاده کنیم.
پرتاب رو خراب می کنه ولی تاثیر خوبی در سیستم ماهیگیری و صید ماهی داره

چند مدل از استیمر های مخصوص ماهی قزل آلاBead Head Wooly Bugger


خیلی خوشحالم که یک ماهیگیر فلای کار هستم
می خوام از سیستم ماهیگیری که انجام می دم دفاع کنم و این پست رو برای این کار انتخاب کردم.
لطفا وارد سایت google.com  بشوید و کلمه trout fishing  رو سرچ کنید که به معنی صید ماهی قزل الا می باشد و نتیجه تمام سرچ هارو به بینید وچیزی جزع فلایو و سیستم ماهیگیری فلای نمی بینید. آیا اینو می دونید که تقریبا 99% ماهیگیران دنیا با سیستم فلای به صید ماهی قزل آلا می روند و تنها تعداد محدودی از کشور های آسیایی مثل ایراو و چند کشور همسایه هست که با هرسیستمی که بتونند ماهی قزل آلا رو می گیرن.
آیا می دانید که سیستم بگیرو رها کن بر خواسته از سیستم فلای فیشینگ می باشدو  برای اولین بار فلای کاران اقدام به بگیرو رها کن در ماهیگیری خود کردند.
آیا می دانیدهر ماهی که تو دنیا وجود داره و بشه اونو با قلاب ماهیگیری گرفت با فلای هم قابله صیده ؟
آیا می دانید سیستم فلای فیشینگه خیلی ابزار ساده تر از دیگر سیستم ها داره هم از نظر موتور و هم چوب.
آیا می دونید هیچ چیر مشترکی بین سیستم فلای و دیگر سیستم های ماهیگیری وجود نداره حتی شکل نخ یا قلاب یا چاک یا جلیقه و هر چیز اون با دیگر سیستم های ماهیگیری متفاوته . . .
خیلی خوشحالم که یک ماهیگیر فلای کار هستم

پشه استیمر جادوگرروزی که به ناچار مجبور شدم تو یه برنامه فلای دست به فلای باکس تزئییی دوم خودم به برم و میون اون پشه های عجیب غریب یکی رو انتخاب کنم . . . .
وقتی مشاهده می کردم که ماهی های قزل آلا یکی پس از دیگری به اون پشه حمله می کرد شگفت زده می شدم  ، اوایل فکر می کردم که اون ماهی های قزل آلا شانصی و به صورت تصادفی صید شدند ولی تو چند رودخونه دیگه اون استیمر ها رو تست کرم و نتیجه بهتری به دست اوردم والان که دقیق تر فکر می کنم اون استیمر ها فرا تر از یه پشه فلای هست و به گذشته که بر می گردم و به قبل از زمان بافت پشه ها فکر می کنم می بینم در چند قاره مختلف توسط ماهیگیرانی در بافت این پشه به من کمک شده فراموش نمی کنم که با راهنمایی های جیمز عزیز فلای کار کشور آمریکا موفق به بافت این استیمر شدم و راهنمایی های جاش عزیز هم بی تاثیر نبود که همیشه به من می گفت ما می تونیم با بستن چند پر به هم و اتصال به قلاب بهترین طعمه ماهیگیری خودمونو طراحی کنیم در سته این استیم خیلی خیلی خیلی ساده هست ولی در  سادگسی که داره تاکتیک های پشه بافی برای بافت و انتخاب مواد ساده اون به کار رفته که منجرب شده تبدیل به یکی از تحریک آمیز ترین پشه های بشه که تا به حال در صید ماهی قزل الا و ماهیان دریایی دیدم.
همون گونه که گفتم استیمر جادوگر. و این اسم از قدرت پنهانی که در جسم این پشه نهفته است بر گرفته شاید باورتان نشود من هیچ علاقه ای به بافت پشه ها با مواد طبیی موجودات ندارم چون حس حیوان دوستانه من اجازه نمی ده از موادی استفاده کنم برای بافت پشه ها که موجوداتی رو به خاطر اونا نابود کردند و ترجیع می دم اگه از مواد طبیعی موجودات استفاده می کنم به دونم که به چه صورت تهیه شده اون مواد.
این استیمر هم میمشه در آب های شور ماهیگیری کرد هم در آب های شیرین فرقی نمی کنه ماهی هدف بارکودا باشه یا ماهی قزل آلا فاکتور های در این چشه وجود داره که اونو تبدیل به یه پشه همه کار کرده.
این استیمر برای ماهی های مختلف به شکل های مختلف دیده میشود مثلا برای بعضی از کاهیان شکارچی حک ماهی و برای بعضی ها میگو یا ملخ رو داره واقعا هم نقش استیمر همینه با شکلی فریب دهنده ماهی ها رو فریب میده  . . .
کمی توضیح در باره پشه های استیمر بافته شده

بافت یه استیمر خیلی ساده هست چون الگوی برای بافت در طبیعت وجود نداره شما می تونید به هر شکلی که دوست دارید به بافید انداره قلاب هم مهم نیست.
اگه می بینید استیمر های که بافتم رنگا برنگه فقط به دلیل اینکه با مواد مختلفی بافته شده و اگه موادی تموم شده دست به مواد جدی بردم و اصلی ترین مواد این استیمر ها موی مصنوعی و برش های پوست چیپش و سیم تلفون و نوار های فلش بک و مقداری پر پرندگان و هر چیزی شبیه آنها که در طبیعت جمع اوری شده.

معرفی ماهیان قزل آلای ایران


تصویر ماهی قزل آلای رنگین کمان طلایی
ما تو ایران چند گونه ماهی قزل آلا بیشتر نداریم ولی همین چند گونه رو به هزاران اسم صدا میزنن . . . تصویر ماهی قزل آلای رنگین کمان طلایی
خود من تا حالا فقط با 3 گونه از این ماهی های قزل آلا آشنا شدم که عبارت اند از ماهی قزل آلای رنگین کمان و ماهی قزل آلای خال قرمز و ماهی قزل آلای آزاد خزر . . .
ماهی قزل الای رنگین کمان


تصویر ماهی قزل آلای رنگین ساده
بین تمام گون های ماهی قزل آلا تنها گونه ای که انسان تونسته پرورش بده همین ماهی قزل آلای رنگین کمان می باشد که خود ماهی قزل آلای رنگین کمان به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که این گونه ها عبارت اند از
قزل آلای رنگین کمان معمولیتصویر ماهی قزل آلای رنگین کمان ساده
قزل آلای رنگین کامان طلایی تصویر ماهی قزل آلای رنگین کمان طلایی
قزل آلای رنگین کمان آبیتصویر ماهی قزل آلای رنگین کمان آبی
قزل الای رنگین کمان سفیدتصویر ماهی قزل آلای رنگین کمان سفید
من این چهار گونه ماهی قزل آلارو با چشم دیدم و حتی لمس هم کرده هر کدوم از این ماهی قزل آلا ها زیبای های خودشونو دارن. نکته جالب اینه که یک قزل آلای آبی یا طلایی یا سفید از یک قزل آلای معمولی متولد می شود و دقیقه یک قزل آلای طلایی یا آبی یا سفید می توند ماهی قزل آلای معمولی رو به وجود بیارن.تصویر ماهی قزل آلای رنگین کمان آبی
به این دلیل اسم این ماهی رو رنگینکمان گذاشتند که یه کمان قرمز رنگ روی بدن ماهی و جود دارد که از سر ماهی شروع می شود و به دم ماهی منتهی میشه. و فرق نمی کنه که ماهی معمولیه یا طلایی یا آبی یا سفید هر 4 گون رنگین کمان این خط قرمز رو روی بدن دارند و دیگر مشخصه مشترک بین ماهیان قزل آلای رنگین کمان وجود خال های سیاه رنگ روی بدنشان هست که تعداد و پرنگی اونروی ماهی ها قزل آلا متفاوته و در گاهی از اوقات اصلا این خال ها روی اون سه گونه ماهی رنگی اصلا و جود ندارد.


تصویر ماهی قزل آلای رنگین کمان طلایی
قزل آلا ها در حال تغیرشکل و رنگ هستند مثلا در فصل جفت گیری رنگین کمان بدنشون خیلی پرنگ تر و کلف تر می شود و خال های روی بدنشون خیلی پرنگ تر و بزرگ تر می شود و آرواره ماهی های نر به جلو تر می آیند.

ماهی قزل آلای خال قرمز
تصویر ماهی قزل آلای خال قرمز
ماهی خال قرمز یکی از گونه های کم یابو در حال انقراض در ایران می باشد که تا کنون انسان ها نتونستند اونو در بند پرورش بدهند و هر بار با این کار به شکست بر خوردند. ماهی قزل آلای خال قرمز از نظر استیل بدنی شبیه ماهی قزل آلای رنگین کمان می باشد با این فرق که خال های رویبدن ماهی قرمز رنگ می باشد و در گاهی اوقات این خال های با حاشیه سیاه رنگ یا خال کاملا سیاه رنگ می باشد.

ماهی قزل آلای آزاد خزر
تصویر ماهی قزل آلای آزاد خزری
همیشه تو فیلم ها ما می بینیم آزاد ماهیان از دریا وارد رودخونه ها میشن و تخمریزی می کنن یا بر می گردند یا می میرن و آرزو داریم این صحنه هارو به بینی ولی نمی دونیم این صحنه ها تو ایرانم اتفاق می افتاده و ما هم این آزاد ماهیانرو داشتیم . . . تصویر ماهی قزل آلای رنگین کمان آبی
متعصفانه اینقدر این شمالی ها به جون دریا و ماهیان اون افتادن که تقریبا تو رسانه ها شنییدم که تمام ماهی ها یامنقرض شدند یا در حال انقراض هستند.تصویر ماهی قزل آلای رنگین کمان آبی

داستان ماهیگیر وفادار
داستان بر گرفته شده از زندگی واقعی نویسنده سایت
خسته از سر کار به خونه برگشتم زمانی که داشتم در خونه رو باز می کردم تنها دوستی که چشم به راه من بود با زوزه های که می کشید به سمت من در حال دویدن بود با دمی درحال تکان دادن داشت وفاداری خودشو به من ثابت می کرد زمانی که سگ خودمو تو بقل گرفتم تمام  خستگی ناشی از کارمو فراموش کردم من دوستی داشتم که همیشه می دونستم  پایبند تمام قول قرارهای دوستی هست تنها رفیقی که می دونستم می تونم اونو پیش خودم نگهدارم با کمترین درخواستها . . .
سگ داستان ما تنها یک سگ نبود یک پایه ماهیگیری وفادار هم بود رفیقی که همیشه می تونستم رو تمام برنامه های ماهیگیری روش حساب باز کنم، رفیقی که تمام مدت ماهیگیری نظاره گر ماهیگیری من بود وحتی از لوازم ماهیگیری و خود من مراقبت می کرد.
زمانی که داشتم لوازم فلای خودمو جمع می کردم برای یه برنامه ماهیگیری با حرکاتی که از خود نشون می داد متوجه شور واشتیاقش برای ماهیگیری رفتن بودم اونم مثل من ماهیگیری رو بهانه ای برای حضور در طبیعت می دونست تازه ما تفاهم های زیادی با هم داشتیم اونم مثل من به ماهیگیری بگیرو رها کن علاقه داشت و اصلا ماهی خوار نبود.
اونم مثل من تو سرزمینی زندگی می کرد که هیچ یک از حقوق های زندگیش رعایت نمی شد ولی با تمام مشکلات سر راهش به زندگی خودش ادامه میداد.
انتظارش برای صید ماهی بسیار زیبا بود چون اونم مثل من سکوت و استتارو رعایت می کرد و با نگاهی عمیق به سر چوب فلای منتظر صید ماهی بود و با صید ماهی مثل من شگفت زده می شد و در انتها منظر رها سازی ماهی می شد و در حال ریکاوری ماهی با ورجه وورجه کردن اطراف ماهی تو آب به ریکاوری و فرار ماهی کمک می کرد.
عاشق طبیعت بود و دوست داشت توی دشت ها   به دوه چون می دونست زمانی که به خونه و زندگی شهری بر می گرده خیلی محدود میشه و باید جای زندگی کنه که کمتر کسی به اون احترام می زاره.
بعد از بر گشت از یه برنامه ماهیگیری اونم مثل من تمام نگاهش از پنجره ماشین به بیرون بود و داشت طبیعت کنار جاده رو تو حرکت تماشا می کرد ولی صحنه های رو می دیدیم که دیگه دوست نداشتم سگم اونا رو به بینه همون جور که من بادیدنش عصبی می شدم سگم هم همون حسو حالو به خودش می گرفت واقعا دیدن لاشه سگ های ماشین زده کنار خیابون کاره خیلی مشکلی هست.
به خونه رسیدیم خسته به اتاقم برگشتم و بعد از استراحت کوتاه مشغول تماشای تلوزیون شدم ، خبری رو از شبکه بی بی سی دیدم که حالو هوای منو تغیر داد و منو تومسیری که قرار داشتم استوار تر کرد تا بتونم قدم های بعدی رو برای حمایت از حقوق حیوانات را قوی تر بردارم ، موضوع خبر درباره امید بود سگ ایرانی که در یک تصادف دوپای عقبشو از دست داده بود و فلج شده بود و این سگ توسط گروه حمایت از حقوق حیوانات و افراد عادی برای عمل جراحی به امریکا انتقال داده شده بود واقعا خبری بود که مو به تنم رو سیخ کرد ، دیگه امید یک شخصیت محبوب برای جهانیان تبدیل شده بود.
دیگه تو دست شهرداری ایران نبود که تن بی جان اونو یا آتیش بزنند یا با گلوله ای برای همیشه اونو خلاص کنند.
الان دیگه امید عکسش روی معتبر ترین مجله حمایت از حقوق حیوانات بود و همه به اون افتخار می کردند. باید ما یاد بگیریم که به حیوانات احترام بگزاریم اونا هم مثل ما حق زندگی دارند.
صحنه های رو می بینم و می شنوم که به انسان بودن خودمون شک می کنم واقعا حرف درستی هست که می گن ما انسان ها می تونیم به بالاترین درجات برسیم با پست ترین موجود روی زمین باشیم.
وقتی می شنوم شهرداری شهر تبریز سگ های خیابونی رو دسته جمعی به آتش می کشه و سگ های خیابونی شهر شیرازو با گلوله از پای درمیارن از زندگی تو این سرزمین متنفر می شم.
تا زمانی که ما به مجودات خدا احترام نگذاریم هیچ وقت نمی تونیم به حقوق انسانها احترام بگذاریم.
فرقی نمی کونه اون موجود یه ماهی خون سرد مثل ماهی قزل آلا یا کپور باشه یا یه موجود خون گرم مثل سگ یا گربه باشه همه مخلوقات خداوند می باشند.معرفی پایه ترین ، پایه ماهیگیری منتو این دوره زمونه دیگه رفیق بازی معنای نداره مخصولا تو ماهیگیری استاد عزیزم همیشه میگه هر کی امده با من دوست شده یا به منظور یاد گرفتن جا های ماهیگیری بوده یا بدست آوردن علم ماهیگیری وقتی این دو چیز رو به دست آوردند دیگه هموشون ناپدید شدند و پیداشو نشد. ما هم رفیق های ماهیگیری زیادی داشتیم که اومدن ورفتن ولی فقط چنتاشون موندند که بحث من در این پست درباره اوناست. این دوستان من تنها کسانی بودند که نه من اونارو دور زدم نه اونا منو دور زدند شاید تنها کسانی بودند که با این همه ظلم و ستمی که من به آنها کردم فقد با یک لبخند همه چیز رو فراموش کردند و هم چنان به من وفادار باقی ماننده اند .درسته این این دوست و پایه من کسی نیست جز نیکول و کیتی واقعا داشتن همچین پایه های تو ماهیگیری مثل قنیمت جنگی می مونه هم امنیت تورو مهیا می کنند هم هرچی می گی حرفتو گوش می کنند. متعسفانه اگه تو کشوری زندگی می کنیم که سگ ها را نجس (کثیف) قلنداد می کنند ومی گویند دین گفته و افرادی که همراه آنها سگ باشد رو تو خیابون دستگیر می کنند و به آنها جرم سگ چرانی می زنند. ولی خودشون نمی دونند که این سگ ها همونای بودند که تو زلزله بم جون خیلی هارو نژاد دادند خوب حالا بزارید در مورد دو سگ فرانسوی بگم که ایران اونا رو خریداری کرده اون سگ ها کارمند فرودگاه شیراز هستند . برای اینکه فرانسه این سگ هارو به ایران بفروشه 6 ماه دو کارشناس نظامی رفتند فرانسه تا هم زبون فرانسوی یاد بگیرن تا بتوند با سگ ها حرف بزنند هم نحوه رفتار با این سگ ها را اموزش به بیند.
خوب کار این سگ ها چیه مسافران پرواز های خارجی رو چک می کنند خوب اونجا اون سگ ها دیگه نجس نیستند چون فهمیدند که کاربرد اون سگ ها چیه
به امید روزی که اگه یک نفر یه سگی داشت به اون نگن سگ باز . البته جای تعجب نداره تو کشوری زندگی می کنیم که هنور قسمت زیادی از هنر 7 گانه حرام هست دیگه ما انتظار چیز های دیگه رو نداشته باشیم. انشالله تو یه کشور دیگه زندگی راحت تری خواهیم داشت.حالا یکی جرعت داریه بیاد دست به چوب ماهیگیری ما بزنه
ارادتمند شما ابی فیشر از شیرازNo comments:

Post a Comment