Sunday, December 23, 2012

بیت رانر و اسراری درباره طعمه پاشی

بیت رانر و اسراری درباره طعمه پاشی
مقدمه:
در دنیا برای صید هر ماهی متود و فاکتور های خاص خود وجود دارد که اساس و پایه هر ماهیگیری محسوب می شود.

برای مثال برای ماهیگیری از ساحل دریا (سورف کستینگ) متود ماهیگیری استفاده از پایه های که چوب به صورت 90 در جه بر روی آن قرار می گیرد و همه از این قانون پیروی می کنند.حالا ماهیگیری سیستم کپوری هم متود وقوانین خواص خود را دارا می باشد که در ایران کمتر کسی در براه آن می داند یا آن را رعایت می کند ودر این مقاله مختصر در باره این متود ها صحبت می کنیم  . . .
برای شما بارها اتفاق افتاده که ماهی ها به طعمه شما نوک بزند و صدای زنگوله هم کمو بیشی در میاد ولی ماهی صید نمی شود و بعد از چندین بار نک زدن ماهی به حرحال صید می شود یا صید نمی شود .. دلیل های زیادی وجود دارد مثلا نوع زدن طعمه سر قلاب یا نوع ریسه مثلا با سرب ثابت . . .ماهی کپور به سمت طعمه شما می آید به آرامی طعمه را بر می دارد و با احساس گیر بودن طعمه به جای (به سرب) طعمه را سریع توف می کند خوب قلاب هم در مرکز خمیر قرار دارد و شانص زیادی برای گیر کردن وجود ندارد. . .  و با این عمل شما بارها صدای زنگوله و تکان سر چوب را مشاهده می کنید!!!
راه چاره چیست؟
شما با ید از سیستمی استفاده کنید که زمانی که ماهی طعمه را برداشت با دهان هیچ احساس گیر نبودن به جای را متوجه نشود (به سرب) و طعمه را با خود به برد و یا اگه طعمه را نخواست در حال توف کردن طعمه قلاب بدون هیچ مانعی سریع به دهان ماهی گیر کند!!!!
خوب با خود می گویید این کارارو چیجوری باید انجام بدیم که ماهی بتونه طعمه رو تا هر جای که دوست داشت به بره و در حال توف کردن هم سریع قلاب تو دهانش گیر کنه . . .
این همان سیستمی هست که استاد عزیزم جناب آقای جاش با ارسال یک فیلمی که با موبایل خودش پر کرده بود به من یاد داد من این فیلم رو شبها در بستر روزها در اتوبوس و هر جای که به ماهیگیری فکر کنم مشاهده می کنم . . سیستم ریسه سیستم بیت رانر می باشد (طعمه رونده) که احتیاج به حالت خواص قرار گیری چوب در جای خود بر روی پایه دارد. چوب هرچه به صورت موازی بر روی زمین قرار گیرد بهتر است  حتی سر چوب پایین تر از سطح انتهای چوب در این حالت ها از سیستم بازر با پایه های خوابیده استفاده می شود . می دانم شما هم مثل من از این سیستم ها ندارید ولی راه چاره با خرید پایه های حدود 5 هزارتومانی حله!!!ما می توانیم با استفاده از این پایه ها چوب خود را در هر زاویه دلخواهی که می خواهیم تنظیم کنیم و با استفاده از زنگوله.
زاویه چوب باید به حدی باشه که ماهی به راحتی نخ را از روی موتور به بره و صدای زنگوله را در بیاورد!!!!

ریسه چه جوری بافته میشه؟درسته این ریسه با اون ریسه ای که استاد عزیزم به من یاد داد خیلی فرق داره  ولی تو تست زدن   تو یکی از بی ماهی ترین مکان های استان فارس جواب داد  اونم چه جوابی!!من چرا ریسه را به میل خودم تغیر دادم
1.    برای ریسه باید از نخ تابیده استفاده بشه
2.    سرب های مخصوص یا سبد طعمه پاش مخصوص
3.    3استفاده از کارابین های مخصوص در رانر بودن سربدر مود اول تهیه و استفاده نخ تابیده یا ابریشم برای ماهیگیری من مهیا نیست و از نخ های منو ساده باکیفیت بالا استفاده می کنم. در مورد دوم والله در شیراز همین سرب های ساده هم به سختی گیر می یاد.در باره مرد سوم من هنوز به انرژی صلح آمیزاستفاده کارابین در ریسه را به دست نیاوردم.اینارو نوشتم که استاد عزیزم نیاد دباره به من بگه چرا مطالبی که یادت می دم غلط غلوط یاد دیگران میدی.
بریم سراق ریسه خودمون در این جا یه شعار وجود داره که برای من خیلی مهم هست و اصلا یه شعاری هست برای همه :
نخ سایز بالا دلیل صید ماهی بزرگ نیست و هرچه نخ شما سایز باریک تر و نامرئی تر باشد شانص صید ماهی های بزرگ و باهوشتر مهیا تر می شود.

یک سیستک ایده آل بیت رانر سیستمی هست که من آن روز در هفت برم استفاده کردم نخ اصلی که بر روی موتور ماهیگیری بود نخ سایز 37 و لیدر سایز 26
در تصویر زیر مشاهده می کنید سرب بدون هیچ واسطه ای به نخ اصلی متصل شده است این کار شاید اماتوری باشه ولی بهترین حالت است در ادامه همین مقاله متوجه می شوید برای چه چیزی هست که سرب بدون واسطه به نخ اصلی متصل شدهاتصال بین نخ اصلی و ریسه بایک دوراهه متصل شده نه با یک هرزگرد دلیل هم هرچه دامنه چرخش ریسه در هوا کمتر باشد در هنگام پرتاب کمتر به دور سرب می پیچد. دلیل استفاده از هیچ واسطه ای بین سرب و نخ اصلی هم همین هست.طول ریسه هم بین 15 تا 25 سانت متغیر هست به نظر من کوتاه تر باشه در پرتاب بلند نخ به دور ریسه نمی پیچه.
استاد جاش هم میگه که طول ریسه را کمی کوتاه میگیره چون وقتی داره ریسه رو پرت می کنه تو محل ماهیگیری چون آب جریان داره و عمق هم بین 4 تا 5 متر هست زمانی که ریسه می خواد به کف آب برسه نخ به دور خودش نه پیچه  . . .
خوب قلاب و نوع گره و جنس و رنگ ریسه  . .  .نوع قلاب حتما باید از نوع قلاب های مخصوص جوشانده باشه چون اونها بدونه خار هستند و رنگ استتار بازمین رو دارند مثلا مشکی هستند نخ هم باید بی رنگ یا دودی باشه اصلا سایز نازک نخ ریسه باعث میشه نخ نامرئی بشه . .
دلیل اینکه قلاب باید استتار ومخصوص باشه به دلیل اینه که قلاب در ریسه بدون طعمه هست و طعمه ها برروی ریسه بعد از قلاب قرار میگیرددوستان عزیز وقتی استاد عزیز من آقای جاش از انور دنیا درکنار رود ماین با اون علاقه می خواد که من ماهیگیری رو یاد بگیرم من هم با تمام علاقه می خوام تمام اون آموزش هارو هرچه هم با اون غلط های املای به تمام هم وطنانم در سرتاسر کشور چه در اصفهان چه در تهران چه در انزلی و . . آموزش بدم تا من هم یه قدم در ترویج ماهیگیری ورزشی برداشته باشم.


  • شماره ۱ پایه ماهیگیری
  • شماره ۲ موتور ماهیگیری
  • شماره ۳ ماهی
  • شماره ۴ طعمه پاشی
  • شماره ۴ زنگوله
  • شماره ۵ طعمه سرقلاب

No comments:

Post a Comment