Tuesday, December 25, 2012

راهنمای ماهیگیری عمومی 3

راهنمای ماهیگیری عمومی 3

چوب و موتور های ماهیگیری چند کاره

سلام به دوستان عزیزم امروز سعی دارم مقاله ای را بنویسم که با مقاله های قبلی که در باره تجهیزات ماهیگیری ورزشی نوشتم متفاوت باشد ما همیشه در بار این صحبت کردیم که هر سیستمی باید لوازم تخصصی خود را داشته باشد با این و جود یعنی باید برای هر سیستم ماهیگیری سیستم خواص آن روش ماهیگیری را تهیه کنیم به نظر شما اگر فردی مثل من که مثلا به حدود 12 رشته ماهیگیری می پردازد باید 12 سیستم ماهیگیری مختلف با تمام مخلفات آن را تهیه و خریداری کند آن هم قیمت های با هزینه زیاد فکر می کنید من کارمند بانکم یا روی کنجینه علی بابا نشسته ام خوب مجبورم خیلی از لوازم را مشترک انتخاب کنم تا با خرید یک لوازم بتوانم آن را در چند سیستم ماهیگیری استفاده کنم برای همین اسم این مقاله را چوب و چرخ های ماهیگیری چند کاره گذاشتم.
امیدوارم که بتوانید غلط های املای و نگارش نا صحیح من را تحمل کند پس با ابی فیشر باشید تا انتهای مقاله.
در این مقاله ، تخصص  را کنار می گزاریم و خلاقیت را به جای آن استفاده می کنیم خدایش اگه یک فرد که تازه به ماهیگیری پرداخته این انصافه که آن را مجبور کنیم که برای هر ماهیگیری خود یک سیستم ماهیگیری راتهیه کند .
دوستان لوازم ماهیگیری را که ما در این مقاله نام می بریم بیشتر برای ماهیگیری های عمومی می باشد که هر ماهیگیر می تواند در هر سیستم ماهیگیری از آنها استفاده کند اول از چوب های ماهیگیری شروع می کنیم.
چوب های ماهیگیری :

یک ماهیگیری در سیستم های انتظاری به چه سایز چوبی مت تواند رجوع کند؟ شما با خرید یه چوب به متراژ 3.60 می توناید در دریاچه ، سد و ساحل دریا (سورفک ستینگ) استفاده و ماهیگیری کنید. اگر اکشن چوب را کمی نیمه سنگین انتخاب کنید مثلا حدود 150 تا 200 یا 250 گرم می توانید به راحتی هم ماهی های دریای صید کنید هم ماهی های سد و دریاچه قیمت یک چوب ایده آل می تواند بین 30 تا 50 هزار تومان باشد

چرخ های ماهیگیری:

یک ماهیگیر در ماهیگیری احتاج به بیشتر از دو چرخ ماهیگیری ندارد. یکی برای سیستم های انتظاری و دیگری برای اسپنینگ یا همان لانسه کشی . حالا شما باری خرید یک موتور مثلا با حجم 3500 یا 4000 هم می توانید آن چرخ را در آب شیرین برای سیستم اسپنینگ و هم در دریا بر روی قایق برای سیستم ماهیگیری ایستاده یا استنداپ استفاده کنید. حتی آن چرخ ماهیگیری را برای ماهیگیری از روی قایق برای صید ماهی کپور و در رودخانه برای سیستم انتظاری صید ماهی شیربت و زردپر استفاده کنید.
قابل ذکر است که بدانید من با یک موتور 6500 هم برای انتظاری کپوری هم ماهیگیری سورف کستینگ و ماهیگیری از روی قایق در دریا استفاده می کنم. و با موتور اسپنینگ 1000 که دارم هم برای صید ماهی قزل آلا در سیستم اسپنینگ استفاده می کنم هم صید ماهی کپور از روی قایق و استنداپ آب شور برای صید ماهی بارکودای جنگنده. البته این را فراموش نکنید که اگر از لوازم آب شیرین مثل چرخ در ماهیگیری دریا استفاده می کنید بعد از هر ماهیگیری حتما باید آن موتور را با آب شیرین تمیز کنید و گرنه باید با موتور ماهیگیریتان به همین زودی خداحافظی کنید

نخ ماهیگیری :

اگر شما در ماهیگیریتان سایز نخ بین 40 تا 45 را استفاده کنید هم در آب شیرین و شور می توانید به مشترک استفاده کنید هم برای صید ماهی کپور در آب شیرین هم صید ماهی های دریایی در آب شور فقط باید بعد از هر ماهیگیری آب شور نخ را با آب شیرین تمیز کنید زیرا با انجام ندادن این کار نخ ماهیگیریتان زیاد مهمانتان نخواهد بود و دیگر قابل استفاده نخواهد بود و بسیار شکننده می شود
اگر در ماهیگیریتان سایز نخ بین 30 تا 35 را استفاده کنید هم می توانید در آب شیرن به اسپنینگ به پردازید هم در آب شور از روی قایق به ماهیگیری به پردازید.
من در پرونده ماهیگیری خودم صید یک ماهی کپور 10 کیلوگرمی به همراه دو قزل آلا به وزن های 2 کیلوگرم و حدود 30 ماهی بارکودا را با یک نخ را داشتم که اشتراک در سیستم های اسپنینگ یا همان لانسه کشی و استنداپ آب شیرین و شور را از روی قایق داشتم سایز نخ 30 به قدرت کشش حدود 5 کیلو گرم بوده. نخ اصلی به هر بار ماهیگیری در آب شور با آب شیرین تمیز می شود و نخ اصلی همیشه دست نخورده باقی می ماند زیرا از نخ ریسه جدا در ماهیگیری استفاده می کردم.

هرزگرد:

آیا می دانید که می شود با یک هرزگرد با سایز متوسط مرا برای تمام سیستم های ماهیگیری مثل اسپنینگ و انتظاری و استنداپ از روی قایق به اشتراک استفاده کنید. برای اتصال لانسه به نخ اصلی برای اتصال ریسه به نخ اصلی برای اتصال لیدر فلزی به نخ اصلی

قلاب:

همیشه شما می توانید از قلاب های آب شیرن کپوری در دریا هم استفاده کنید فقط این نکته را باید بدانید که عمر قلاب های آب شرین که به نروژی معروف هستند در دریا بسیار کم می شود و به راحتی در آب دریا اکسید و تجزیه می شود ولی نگران نباشید 1 ساعت اول ماهیگیری را با هیچ مشکلی بر نمی خورید.

چرا در ماهیگیری از نخ های رنگی استفاده می کنیم ؟همیشه در هنگام خرید لوازم ماهیگیری مخصوصا نخ ماهیگیری تنوع رنگ ها این سئوال را برای ما پیش می آورد گه چه نخی با چه رنگی به درد سیستم ماهیگیری ما می خورد.ما قبل از انتخاب نخ مورد نظر باید این را مد نظر داشته باشیم که آن نخ ماهیگیری را برای چه سیستم ماهیگیری می خواهیم استفاده کنیم مانند سیستم های انتظاری ، اسپنینگ و . ..
سیستم انتظاری همان سیستمی می باشد که ماهیگیر طعمه خود را در محل مورد نظر قرار می دهد بدون هیچ تحرک و کاملا ثابت و منتظر صید ماهی می شود و سیستم اسپنینگ همان سیستمی می باشد که ماهیگیر دائم در حال فعالیت و  پرتاب و جمع کردن طعمه می باشد و طعمه همیشه در حال تحرک می باشد که با انواع طعمه های طبیعی و مصنوعی انجام میگیرد ماننده انواع لانسه ها و ماهی مصنوعی ها.از نخ های رنگی در زمانی در ماهیگیری استفاده می شود که ماهیگیر طعمه خود را در آب دنبال می کند و با مشاهده طعمه خود مسیر آن را در آب تغیر می دهد برای همین طعمه خود را با استفاده از نخ های رنگی در آب پیدا میکند و اکثرا نخ های رنگی در سیستم های اسپنینگ یا همان کششی به کار می رود تا ماهیگیر به راحتی مسیر طعمه خود را در آب تشخیص دهد. در سیستم فلای فیشینگ هم همین طور می باشد که ماهیگیر با استفاده از نخ های پشه رنگی مسیر طعمه و پرواز نخ و طعمه را در هوا یا در آب تشخیص می دهد.حالا تا حدودی با نخ های رنگی و کاربرد آن در ماهیگیری آشنا شدیم و در این قسمت در باره نخ های ماهیگیری نامرئی و بی رنگ صحبت می کنیم. بیشتر نخ های بی رنگ را در ریسه ها و لیدر ها استفاده می شود ریسه و لیدر همان اتصال نخ و قلاب و سرب به هم را می گویند برای استتار و دیده نشدن توسط ماهی ها نخ اصلی در سیستم های انتظاری مشکلی ندارد رنگی باشد همان نخ ریسه مهم می باشد که بی رنگ باشد.

انواج دریا و تاثیرات آن بر ماهیگیری

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در ماهیگیری دریا و جود دارد و جود انواج دریا می باشد که در ماهیگیری مشکلات زیادی را به و جود می آورد یکی از بزرگ ترین عوامل به وجود آمدن انواج دریا باد های که از سطح دریا می وزد که هر بادی هم یک نام دارد مثلا باد  شمال و . . .برای اینکه شما در ماهیگیری بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید باید روزی را در دریا برای ماهیگیری انتخاب کنید که کمترین وزش باد وجود داشته باشد و بهتر راه فهمیدن اینکه آن روز، روز خوبی برای ماهیگیری می باشد شما می توانید از هواشناسی یا افراد محلی موقعیت آب هوا آن روز با خبر شوید.
اگر از ساحل به ماهیگیری مشغولید و باد زیادی در حال وزیدن است و انواج دریا هم زیاد است کلا باید بیخیال ماهیگیری شوید و یک روز دیگر را برای ماهیگیری انتخاب کنید. و اگر هم از روی قایق مشغول ماهیگیری هستید انواج دریا باعث کدر شدن رنگ آب دریا می شود و رنگ کدرآب دریا باعث می شود که شما ماهیگیری خوبی نداشته باشید و جدا از رنگ کدر آب دریا انواج دریا باعث می شود که ریسه و طعمه شما در کف دریا به صورت متحرک دربیاید و ماهی های آشفته دیگر میلی به خوردن طعمه ندارند البته این را هم نباید فراموش کنید در زمان وزش باد شدید جریان های کف دریا بسیار شدید می باشد و به راحتی سرب ماهیگیری شما را جابه جا می کند.
چند روز طوفانی با وزش باد های شدید به پایان می رسد و یک روز آرام و بدون وزش باد فرا می رسد آیا آن روز آرام بعد از طوفان روز خوبی برای ماهیگیری می باشد؟
اتفاقی که بارها برای خود من در ماهیگیری به وجود آمده بعد از طوفان شدید به ماهیگیری رفتم آن روز روز آرومی بوده و دیگر وزش های باد وجود نداشه ولی آن روز نتیجه خوبی از ماهیگیری نگرفتم می دانید دلیل چه می باشد؟
درسته در روز طوفانی رنگ آب کدر شده و مواد معلق در آب زیاد می باشد و باعث تبدیل شدن رنگ سبز دریا به قهوای می شود وبعد از طوفان و در هوای آرام باز هم رنگ دریا کدر می باشد به مدت یک روز یا بیشتر در این موقعه شاید سیستم های کف خواب با طعمه های بودار جواب بدهد ولی کار با طعمه مصنوعی ها اصلا جواب نمی دهد مانند سیستم ترولینگ

چرا جزر مد دریا باعث ورود ماهی ها به آب های کم عمق می شود ؟

یکی از جالب ترین پدیده های که در دریا اتفاق می افتد پدیده جزرومد دریا می باشد که بر روی ماهیگیری هم تاثیر مستقیم دارد همیشه من در مقالات گذشته در باره این صحبت می کردم که زمانی که جزر و مد دریا اتفاق می افتد شما باید زمانی را برای ماهیگیری انتخاب کنید که آب به قول افراد محلی پر می باشد یا همان سطح دریا بالا می باشد درسته زمانی که آب دریا بالا می باشد ماهی ها نزدیک سواحل دریا می شودن. حالا در این مقالا دلیل وارد شدند ماهی ها را به سواحل دریا را بازگو می کنیم در زمانی که در هنگام جزرومدر دریا آب دریا به پایین می رود قسمتی از دریا از آب خارج می شود و سطح کف دریا نمایان می شود در این قسمت موجودات و گیاهان زیادی وجود دارد و با تابش نور خورشید و هوا خوردن به این موجودات و گیاهان دریای مواد غذای زیادی به وجود می آید و در هنگام جزرومد بعدی که آب دریا به بالا می آید ماهی های به آن مناطقی که آفتاب و نور تابید هجوم می آورند برای تغذیه و چریدن برای همین در هنگامی که آب دریا بالاست ماهی بزرگ به سواحل دریا نزدید می شوند. نکته جالبی بود حالا در هر 24 ساعت دوبار جزر و مد اتفاق می افتد که هر 12 ساعت یک بار می باشد. بهترین ساعت های ماهیگیری بین 4 تا 7 صبح و در هنگام غروب می باشد زیرا در این زمان ها آب در یا بالا می باشد و به قول افراد بومی آب پر می باشد


چگونه یک گره مقاوم بزنیم؟

استفاده از گره ای با مقاومت بالا در ماهیگیری باعث می شود که آن ریسه در هنگام فشار ضربات ماهی  و پرتاب سرب و گیر کردن در کف آب باعث جدا نشدند ریسه از هم بشود ولی ماهیگیرهای وجد دارند که می گویند ما از گره های استادندارد در ماهیگیری استفاده می کنیم ولی در هنگام پرتاب سرب یا جنگندگی با ماهی و گیر کردن ریسه در کف آب ریسه به راحتی از هم جدا می شود و یا ریسه از محل گره بریده می شود؟
آیا می دانید هر چقدر هم که گره شما حرفه ای باشد و در هنگام گره زدن نکاتی را رعایت نکنید آن گره  ، گره استانداری نخواهد بود. در این مقاله به چند نکته کاربردی در گره زدن در ریسه اشاره می کنیم.
در ریسه باید سعی شود که کمترین گره را به کار به بریم و از انشعاب کمتری در ریسه زدن استفاده کنیم گره زیاد در ریسه باعث می شود که مقاومت گره کمتر شود.
در هنگام گره زدن در مراحل محکم شدن گره شما حتما باید از آب دهان برای گره زدن استفاده کنید تا گره به راحتی روی هم سوار شود و کمترین کشش در اطراف گره به وجود بیاید و نخ ریسه صدمه نبیند.
اگر در دریا ماهیگیری می کنید فقط از یک انشعاب در ریسه استفاده کنید هم کار شما جالب تر می شود هم ریسه مقاوم تر می شود استفاده از دو یا سه انشعاب در ریسه توصیعه نمی شود در ماهیگیری کپور هم اگر از انشعاب در ریسه استفاده می کنید باز هم توصیعه می شود از یک انشعاب و قلاب در ماهیگیری استفاده کنید.
استفاده از آب دهان در گره زدن را هم فراموش نکنیدتفاوت بین قلاب های پایه بلند و پایه کوتاه

همیشه در خرید قلاب های ماهیگیری تفاوت بین مدل قلاب ها باعث شک و تردید بین خرید وانتخاب قلاب ها در بازار می شود شما حتی قلاب های را مشاهده می کنید مه نه شما نه فروشنده اطلاعاتی از کاربرد آن در ماهیگیری ندارد مانند قلاب های دراپ شات ، قلاب های ضد خزه و قلاب های پایه باند وکوتاه یا خارداریا بدون خار.دراین مقاله به صورت دقیق در باره قلاب های پایه بلند و کوتاه صحبت می کنیم.
فرق اساسی بین قلاب های پایه بلند و کوتا در کاربرد آنها در ماهیگیری می باشد قلاب های پایه کوتاه معمولا به نام قلاب های کپوری معروف می باشند و قلاب های پایه بلند به قلاب های و ورم هوک یا قلاب کرمی
قلاب های پایه بلند را بیشتر ماهیگیرانی از آن استفاده می کنند که در ماهیگیری می خواهند از طعمه کرم استفاده کنند ولی کار برد اصلی قلاب های پایه بلند صید ماهی های مهاجم با آرواره و دندان های برنده می باشد زمانی که ماهی به طعمه و قلاب متصل به آن حمله می کند و آن دندان می زند دندان ماهی به نخ ماهیگیری نرسد و از بدن قلاب پایه بلند دندان بگیرد.
در برنامه ماهیگیری که در دریا داشتیم در جزیره قشم برای صید ماهی بارکودا یکی از مهاجم ترین و درنده ترین ماهی های دریا با استفاده از قلاب پایه بلند مشکل بریده شدن نخ ماهیگیری را با نبود لیدر فلزی حل کردیم و کامل به کاربرد قلاب های پایه بلند پی بردیم.

ماهیگیری تفریست یا ورزش ؟

ورزش های زیادی وجود دارند که افرادی در آن فعالیت دارند ولی هیچ وقت به آن فعالیت به چشم ورزش نگاه نمی کنند مانند ورزش دارت ، کمان ، بیلیارد و ماهیگیری
متعسفانه ورزش ماهیگیری هم در ایران به آن دسته از ورزش ها می پیونند که مخاطب آن به چشم تفریح و سرگرمی و خوش گذرانی و فرار از زندگی روزمره به آن می پردازند. همین کار آنها است که فعالیت ماهیگیری را کم رنگتر از ورزش های دیگر نشان می دهد از آن جای که چند سالی است که با این ورزش آشنا شدم چیزی بغیر از خوش گذرانی مشروب خوردن و رقص و آواز ندیدم هیچ وقت از ماهیگیری خبری نبود وفقط عده ای برای این کار ها دور هم جمع می شودن و الودگی صوتی به راه می اندازند. نمی گویم خوشگذرانی و مشروب خوردن و رقص و آواز بد است کیه که از این چیزا بدش بیاد هر چیزی جای خود را دارد تمام این چیز ها را هم در یک مهمانی ساده می توان دید. ملت شریفمان رانمی دانم چرا وقتی به یک بیابان یا دریاچه می رسند حس رقص و آواز آنها شکوفا می شود البته زیاد هم تقصیر ندارند به زیرا غیر از بیابان ها و ذیاچه ها جای دیگری را برای این کار ندارند.این وسط فقط ماهیگیری و ورزش ماهیگیرست که وجه خود را از دست می دهد.
یک روز را بعد از مدت ها برای ماهیگیری انتخاب می کنید با تدارک ماهیگیری که میریزید تمام محاسبات شما با عث می شود که شما در ماهیگیری ان روز موفق باشد ولی در هنگام ماهیگیری الودگی صوتی که وجود دارد تمام کارهای شما را خراب می کند.
کار ما فرهنگ سازیست ولی تا کی می توانیم  در ماهیگیری . برنامه ریزی ان در ایران برسیم شاید سال 2090

راهنمای صید ماهی های تورفه (ماهی های بزرگ) چگونگی پمپاژ کردن چوب ماهیگیری

در ماهیگیر معمولا صید ماهی های بسیار بزرگ کم اتفاق می افتد ولی هر ماهیگیر باید با چگونگی جنگندی با ماهی های بزرگ آشنا باشد تا زمانی که با یکی از این ماهی ها در افتاد بتواند در جنگندگی باماهی موفق شود و بتواند ماهی را صید کند اتفاقی که من چندین بار با آن مواجع شدم در اوایل این شانص ها را از دست می دادم و نمی توانستم ماهی ها را صید کنم ولی با گذشت زمان علم چگونگی صید ماهی های بزرگ و جنگندگی با آنها را فرا گرفتم و در این مقاله با راهنمای کامل به همراه عکس درخدمت شما دوستان عزیز و بزرگواران ماهیگیر هستیم.
چگونه می توان تشخیص داد که با ماهی که سرقلاب است چگونه رفتار شود ؟
ماهی های بزرگی که سرقلاب هستد اکثرا با چند واکنش مواجه می شودند یکی این واکنش ها زمانی است که قلاب در دهان ماهی در جای نشسته است که ماهی را خشمگین کرد آن مکان می تواند جای از دهان ماهی باشد که تراکم اعصاب های بیشتری وجود داشته باشد این گونه ماهی ها با شتاب فراوان از ماهیگیر دور شده و سعی درفرار دارد اگر ماهی ،ماهی بزرگی باشد اگر شما سعی داشته باشید با فشارو استقامت جلوی ماهی را بگیرید 3 حالت امکان دارد رخ دهد 1. نخ ماهیگیری پاره می شود 2. قلاب از دهان ماهی خارج می شود 3. دهان ماهی بریده می شود.
راه چار در این است که در زمانی که ماهی صید شد و ماهی به سرعت قصد فرار و دور شدن از شما را داشت با کلاچ کمی صفت اجازه فرار به ماهی بدهید تا ماهی چند متری را از شما دور شود و به سختی کلاچ موتور را باز کند و چند متری نخ را همراه خود به برد نگران نباشد در همین فرار با فشار حتما ماهی خسته می شود حتا در بعضی از مواقع ماهی تا 20 تا 30 متر هم امکان بردن نخ را با فشار زیاد دارد در این مواقع شما باید منتظر خسته شدن ماهی باشید.
در این مقاله با چگونگی هدایت ماهی به سمت خودتان آشنا می شوید که به این روش پمپاژ چوب ماهیگیری هم گفته می شود یکی از بهترین روش های صید ماهی های بزرگ می باشد شما با این روش می توانید از ماهی های 4 کیلوگرم به بالا به راحتی ماهی را صید کنید.

چگونگی پمپاز ماهی صید شده


همان گونه که از اسم روش معلوم است در این روش شما با استفاده از چوب ماهیگیریتان ماهی را با استفاده از اهرم چوب ماهیگیری به سمت خودتان پمپاژ می کنید که در اینجا با تصاویر به صورت راحت تر در باره مقاله اطلاعات کسب می کنید.
با این پیش فرض که ماهی صید شده و شما در حال آماده شدن برای جمع کردن ماهی می باشید اولین کاری را که انجام می دهید کلاج ماهیگیری خود را تنظیم می کنید که بر اثر فشارو ضربات ماهی نخ پاره نشود و هر وقت که ماهی خواست با شدت فرار کند کلاج نخ را آزاد کند. مراحلی که در آن فلش بنفش به کار گرفته شده مراحلی می باشد که ماهیگیری با استفاده از نیروی اهرم چوب ماهیگیری سرچوب ماهیگیری را به بالا می آورد بدون جمع کردن چوب ماهیگیری و ماهی یک متری به ماهیگیر نزدیک می شود
شما کار اهرم را می توانید یک نواخت انجام دهید به صورتی که به ماهی فشار نیاید ماهی را به سمت خود هدایت کنید


زمانی که چوب ماهیگیر را به بالاترین نقطه رساندید حالا نوبت این مرحله هست که موتور ماهیگیری شروع به کارکردن کند عکس زیردر مرحله جمع کردن موتور ماهیگیری با فلاش سبز رنگ نشان داده شده است زمان که در مرحله ای که با فلش های بنفش نشان داده شده سر چوب را به بالا آوردید و چند متری ماهی را به خودتان نزدیک کردید شما می تواند در این مرحله که بارنگ سبز نشاند داده شده سر چوب ماهیگیری خود را به پایین بیاورید البته به شرط اینکه نخ ماهیگیری شما آزاد نشود و با سرعت زیاد با آوردن سرچوبی ماهیگیری به پایین موتور خود را هم جمع کنید نگزارید در هنگام پاین اوردن سر چوب ماهیگیری خود نخ ماهیگیریتان آزاد شود و نخ را سریع با موتور جمع کنید

زمانی که با موتور نخ ماهیگیریتان را جمع کردید و سر چوب به پایین رسید دباره مرحله اول را انجام دهید سر چوب را بدون جمع کردن موتور دباره به بالا هدایت کنید تا ماهی دباره به سمت شما هداید شود این عملایات را به ترتیب پشت سر هم تکرار کنید تا ماهی به شما نزدیک شود به این عملایات و اهرم کردن و جمع کردن پمپاژ ماهی می گویند

ماهی قزل آلا بیشتر به خوردن چه غذاهای علاقمند است؟

صید ماهی قزل الا یکی از مهیج ترین صید ها میان ماهیگیران و علاقمند دان به رشته ماهیگیری ورزشی می باشد که تا به این لحظه روش های زیادی را برای صید این ماهی ابداع شده با انواع طعمه های مختلف در این مقاله ما با چگونگی انتخاب طعمه مناسب برای صید ماهی قزل آلا شما ها را راهنمایی می کنیم.
ماهی قزل الا یک ماهی کاملا مهاجم می باشد که به خوردن طعمه های زنده و متحرک علاقه شدیدی دارد ماهی قزل آلا معمولا همیشه در حال شنا کردن می باشد با یک دل سیری ناپذیر و همیشه در حال شکار وتغذیه از موجودات می باشد غذای اصلی ماهی قزل آلا را ماهی های کوچک و حشرات که در آب افتاده اند و لارو ها و میگوهای کف آب و تخم ماهی ها می باشد. در تحقیقاتی که خود من بارها آن را انجام داده ام به این نکته رسیده ام که ماهی قزل آلا رنگین کمان به هرچیز شناور و متحرک درون آب حمله می کند مهم نیست که آن شیع یک تیکه آهن باشد یا یک موش شناور یا یک تیکه گوشت.
برای همین شما می توانید با یک قطعه فلزی که شبیح به حشرات معلق در آب باشد و با کشش ماهی قزل آلا را به راحتی فریب دهید.حالا به جای آن قطعه فلز شما می توانید از کرم و از تیکه های ماهی مثل ماهی کولی یار روده خود ماهی قزل آلا یا پاور بیت یا طعمه پشه و ماهی مصنوعی استفاده کنید.
یادمه یه بار با یه فیبر گرد مانند شبیح پاوربیت و یه تیکه نخ و قلاب تو یه رودخونه تونستم یه ماهی قزل الا بگیرم حالا فکر آن را کنید که با تجهیزات و طعمه های مناسب چقدر راحت می شود ماهی قزل آلا را فریب داد وصید کرد

ماهی کپور به چه غذای علاقه دراد؟

ماهی کپور به چه غذای علاقمند است این سئوالی است که هر ماهیگیر از خود در ماهیگیری های انتظاری می پرسد.دراین مقاله در این مورد به صورت کامل صحبت خواهد شد که ماهی کپور بیشتر به خوردن چه غذای علاقمند است پس با ماباشید تا در مورد این موضوع بیشتر بدانید.
ماهی کپور یه ماهی کفخوار است و تا حدودی همه چیز خوار و روزانه در بستر دریاچه به دنبال هر گونه غذای که آن را سیر کند می گردد یک ماهی کپور می تواند در رژیم غذای خود به غذا های وابسته باشد و بیشتر به آن علاقه داشته با شد که بیشتر در دسترس آن باشد مانند غذاهای طبیعی که در طبیعت و جود دارد و یا آدم های در درون آب می ریزند نکته اصلی در صید ماهی کپور همین می باشد که ماهیگیر باید در ماهیگیری خود از طعمه های استفاده کند که ماهی هدف با آن آشنا باشد و به خوردن آن علاقه داشته باشد.یکی از بهترین روش های فهمیدن اینکه بدانیم ماهی های یک دریاچه به چه نوع طعمه ای بیشتر علاقه دارند کسب اطلاعات از ماهیگیران می باشد که زیاد در آن دریاچه به ماهیگیری پرداخته اند مثلا در دریاچه ای به نام هفت برم شیراز بیشتر ماهی ها به خوردن انواع خمیر ها و کرم ها و در گاهی وقت ذرت علاقه شدیدی دارند و دلیل آن هم استفاده مداوم ماهیگیران آن منطقه از این طعمه ها در ماهیگیری می باشد.
آیا می دانستید که شما هم می توانید ماهی های یک منطقه خواص را به طعمه دلخواه خود وابسته کنید و ماهی های آن منطقه را به خوردن آن طعمه خواص علاقمند کنید فقط شما باید به مدتی آن طعمه مورد نظر را درآن دریاچه به پاشید تا ماهی ها کم کم به خوردن آن طعمه علاقمند شوند کاری که بارها من انجام داده ام و نتیجه خوبی هم از آن بدست آوردم من در یک دریاچه با پاشیدن طعمه ذرت هر هفته ماهی های آن دریاچه را وادار کردم که به خوردن طعمه ذرت عادت کنند و در آخر هم با استفاده از همان طعمه ذرت با همان مارک موفق به صید ماهی کپور شدم این به نشانه این می باشد که شما حتما در ماهیگیری باید از طعمه ای استفاده کنید که ماهی های آن منطقه به خوردن آن علاقه شدید دارند.
استفاده از خمیر یکی از رایج ترین طعمه های صید ماهی کپور در سرتاسر ایران می باشد که برای شروع به شما توصیعه می شود که در ماهیگیری از این طعمه برای ماهیگیری استفاده کنید این طعمه را می توانید با انواع افزودنی ها با ترکیب های مختلف در ماهیگیری استفاده کنید افزودنی های مثل زردچوبه ، پودرسیر و تخم مرغ برای استقامت و ماندگاری بیشتر طعمه سر قلاب شما می توانید از کمی پنبه در خمیر استفاده کنید

   
رازهای موفقیت در ماهیگیری
در ماهیگیری نکات بسیار کوچکی وجود دارد که اگر هر ماهیگیر در ماهیگیری خود به آنها اهمیت بدهد حتما در ماهیگیری خود موفق خواهد شد که در این پست به صورت کلی و کوتا به آنها می پردازیم
اولین گام در ماهیگیری موفقیت آمیز این می باشد ماهیگیر به تمام کارهای که در ماهیگیری انجام می دهد اهمیت دهد مثلا حتا در زدن یک گره ساده تمام دقت خود را انجام دهد اگر هم ۲۰ بار گره را ضد ولی گره خوبی از آب درنیامد دباره باز سعی و تلاش خود را برای گره ایده آل انجام دهد
در هر بار گره ضدن باید آن ماهیگیر این فکر را کند که می خواهد بزرگترین ماهی زندگی خود را صید کند.
دومین نکته در ماهیگیبری صبر می باشد به قول دکتر دواساز ماهیگیری دوچیز می خواهد یکی صبر ایوب و دیگیری مغز معیوب.
شما هیچ وقت نباید از صید نشدن ماهی صبر خود را از دست دهید و تا اخرین لحضه تما تلاش های خود را انجام دهید و اگر هم در ان برنامه ماهی توسط شما صید نشد در برنامه بعدی تمام تلاش های خود را دباره انجام دهید و به این نکته فکر کنید که کجای کار شما اشتباه بوده و دنبال مشکل خود بگردید.
همیشه قرور را کنار بگزارید و حتی از افرادی که از سن و سال شما کمتر باشدو کمتر از شما ماهیگیری کرده اطلاعات کسب کنید و از آموزش گرفتن و دادن لذت به برید.
همیشه سعی کنید با افرادی به ماهیگیری بروید که از اطلاعات بالای برخوردار هستند و همیشه این را مد نظر داشته باشید که یاد گرفتن مهم تر از ماهیگیری در ان روز می باشد.
 همیشه اطلاعات ماهیگیری خوداتان را محرمانه پیش خود نگهندارید زیرا دیگران احتیاج به آن اطلاعات دارند آیا می دانید لذت آموزش ماهیگیری بیشتر از صید ماهی تروفه می باشد.
اگر در ماهیگیری شمات قط به ماهی اهمیت بدهید هیچ وقت در ماهیگیریتان موفق نخواهید بود اهمیت دادن به خود ماهیگیری مهم تر از ماهی می باشد.
اگر وسایل زیادی از ماهیگیری دور خود جمع کرده اید و خیلی از آن ها در ماهیگیری شما کاربردی ندار را می توانید به عغلاقمندان هدیه دهید همان کاری که دیگران برای من انجام دادن و من برای دیگران.
 با یک دوستی آشنا شدم که با وسیله تجهیزات آن اولین ماهی زندگی خودمو گرفتم و بعد ها با ماهیگیری اشنا شدم که هیچ تجهیزاتی  در ماهیگیری نداشت و یک ست کامل ماهیگیری به ان دادم.
همیشه در ماهیگیری برای کاری که انجام می دهی ارزش بده و احترام گذاشتن به محیط زیست وماهی ها را به خوبی انجام بده
در هرماهیگیری سعی کنید از سیستمی استفاده کنید که مخصوص آن روش ماهیگیری باشدتصاویر ماهیگیری نویسنده وبلاگ
No comments:

Post a Comment