Monday, December 24, 2012

راهنمای کامل ماهیگیری 2

راهنمای کامل ماهیگیری ورزشی 2

مقدمات ماهیگیری ورزشی (اصول و پایه)
در این مقاله سعی می شود با مقدمات ماهیگیری ورزشی و اصول و پایه آن آشنا شوید.پس اگر از ماهیگیری برداشت نا مناسبی را داشته اید با ما باشید تا دریچه نو از ماهیگیری را برای شما باز کنیم.
اگر تا کنون لوازم ماهیگیری را برای خود تهیه نکرده اید و این نکته برای شما نا مفهوم می باشد برای شروع بدون خرید هیچ گونه لوازم ماهیگیری سعی کنید با گروهی با تجربه به ماهیگیری بروید تا یک ذهنیت از ماهیگیری در ذهن شما نقش به بند تا بدانید که در یک ماهیگیری چه فعالیت های با چه ابزاری های اتفاق می افتاد همان کاری که من 3 سال پیش با گروه ماهیگیری خود انجام دادم برای شورع هیچ ذهنیتی از ماهیگیری را نداشتم و بعد از اولین برنامه ماهیگیری با یک گروه باتجربه این نکته برای من روشن شد که در یک ماهیگیری به چه ابزاری نیازمند می باشم تا در خرید لوازم ماهیگیری با مشکل رو به رو نشوم.
در شروع اولین روز ماهیگیری من تازه با کار چوب و چرخ ماهیگیری آشنا شدم و چگونه با استفاده از چه گره های قلاب و سرب به نخ متصل می گردد و بعد از یاد گرفتن نکات ساده خودم به دنبال علم روز این رشته پرداختم و تا به این لحظه همچنان مشتاق فرار گرفتن فنون جدید ماهیگیری بوده ام.
پس برای خرید لوازم ماهیگیری هیچ وقت عجله نکنید تا ندانید که با چه سیستمی می خواهید به ماهیگیری بروید هیچ وقت لوازم ماهیگیری خریداری نکنید برای مثال یک ماهیگیر براری صید ماهی کپور دوست دارد از چوب های بلند پرتابی 4 متری استفاده نکند و علاقه شدیدی به این دسته چوب ها دارد و با استفاده از این چوب ها در ماهیگیری خود به خاطر ذهنیتش نصبت به این چوب ها کاملا موفق می شود ولی اگر بخواهد از چوب های متوسط مثلا 3 متری استفاده کند به خاطر ذهنیش موفق نخواهد بود پس تا زانی که متوجه علاقه خود نصبت به ابراز ماهیگیری متوجه نشده اید دست از خرید لوازم بردارید.
همیشه در ماهیگیری ورزشی علاقه به سیتم ماهیگیری که دارید منجرب موفقیت در ماهیگیری و پیاده سازی تکنیک ها در ماهیگیری می شود.
همیشه تصمیات اشتباه در خرید لوازم ماهیگیری منجرب انبار شدن لوازم نا مناسب در منزل شما می شود اشتباهاتی که من با رها آنها را تکرار کرده م دا دوست ندارم شما تکرار کنید زمانی به خود آمدم و دیدم لوازم که هیچ وقت هیچ کاربردی در ماهیگیری من ندارند را بی هوده دور خود جمع کرده ام و به ناچار با قیمت اندک همه آن ها را به دوستان دادم.
برای شروع ماهیگیری معمولا ماهیگیران نصبت به منابع آبی دریاچه ها و صد ها به دلیل و جود کپور ماهیان از این ماهی برای شروع ماهیگیری خود استفاده می کنند که از لذت های خواص خود در ماهیگیری بر خوردار می باشد.
برای صید یک ماهی کپور شما نیز باید لوازم بخصوص صید این ماهی را داشته باشید درسته بارها در این سایت در موردش صحبت های زیاد شده ولی دوباره از نو تمام موارد را شرح خواهم داد.
صید یک ماهی کپور نیاز به چوب ماهیگیری و چرخ ماهیگیری به خصوص خود را دارد ولی زیاد نمی خواهد انتخاب تخصصی کنید می توانید چوب و چرخی را انتخاب کنید که جاهای دیگر مثل دریاچه و دریا کار برد داشته باشد مثلا با خرید یک چوب به طول 3.60 یا 4.20 یا 4.30 می توانید به اشتراک در همه جا به ماهیگیری به پردازید صید ماهی کپور در سد و دریاچه و ماهیگیری از لب ساحل دریا برای صید ماهی های آب شور.
و با انتخاب یک موتور مناسب مثلا به هجم 4000 یا 5000 هم می توانید در دریا از لب ساحل با آن به ماهیگیری به پردازید هم از روی قایق در دریا هم از لب ساحل در سد و دریاچه برای صید انواع کپور ماهیان.
در ماهیگیری تنها رابط بین ماهی و ماهیگیر نخ ماهیگیری می باشد که یک ماهیگیر تازه کار با انتخاب مناسب آن می تواند ماهیگیری خوبی را داشته باشد خرید نخ های گرانقیمت توصیه نمی شود همان نخ های ساده پلاستیکی کافی می باشد که از جنس منوفیلامنت می باشد و با انتخاب سایز مناسب مثلا 40 یا 45 می توانید مشترک در تمام سیستم های ماهیگیری در آب شور وشیرین از ان استفاده کنید.
سایز قلاب ها هم در ماهیگیری وصید بهتر بی تاثیر نیست شما می توانید از سایز های رایج بین ماهیگیران که به راحتی در بازار قابل دسترسی می باشد استفاده کنید مثلا سایز های 02 ویا کمتر یا بیشتر ماهی هدف معمولا سایز های قلاب را تایین می کنند برای انتخاب ماهیگیری مثلا ماهی کپور ماهی می باشد با دهان بسیار گنده و زیاد انتخاب یک شماره کم زیاد فرقی به حال آن ماهی نمی کند.
این نکته را مد نظر داشته باشید که هر چه سایز قلاب بزرگ تر باشد ماهی صید شده بزرگ تر نمی شود فقط در هنگام جمع کردن ماهی اگر سایز قلاب بسیار ریز باشد وماهی کمی بزرگ شانص فرار ماهی زیاد می باشد زیرا قلاب کوچک حکم چاقو برنده را برای لب ماهی دارد.
طعمه ماهیگیری هم تنها نکته جلب توجه ماهی به سمت قلاب ماهیگیری می باشد و برای همین باید بهترین طعمه برای صید ماهی انتخاب شود بهترین اتنخاب های طعمه بر اساس تجربه ماهیگیران باتجربه تر انجام می گیرد که همیشه راهنمای خوبی برای ماهیگیران تازه کار می باشد همیشه در پرسیدن سئوال از ماهیگیران با ترجبه کوتاهی نکنید.
انتخواب سرب مناسب در سیستم های ماهیگیری که طعمه در کف آب قرار می گیر یا همان سیستم کف خواب نیز مهم می باشد یک سرب سنگین مناسب منجرب پرتاب بلند در ماهیگیری و درست قرار گرفتن طعمه در کف آب می شود و یک سرب نا مناسب منجرب پرتاب کوتاه یا پارگی نخ ماهیگیری می شود.
پرتاب مناسب طعمه هم تاثیر مستقیم بر ماهیگیری وصید ماهی دارد زیرا با پرتاب مناسب هم برد زیادی را طعمه تی می کند برای رسیدن به عمق مناسب هم طعمه از سرقلاب جا نمی شود و در پرتاب های نامناسب هم طعمه از سر قلاب جدا می شود هم امکان پاره شدن نخ ماهیگیری وشکسته شدن چوب ماهیگیری و جود دارد.
تا حدودی با مقدمات صید ماهی کپور و ماهیگیری اشنا شدید و در ادامه مقاله به مقدمات ماهیگیری در رودخانه وصید انواع ماهی های رودخانه ای آشنا می شوید.
تا به این لحظه هر وسیله ماهیگیری که خریداری کرده اید و در ماهیگیری های سیستم انتظاری کپور از آن استفاده کرده اید هیچ کار بردی را در سیستم های ماهیگیری در رودخانه را ندارد بغیر از مواردی که شرایط رودخانه منجرب استفاده از سیستم های با طول چوب بلند و نخ های ذخیم را دارد و به غیر از این صورت ماهیگیری در رودخانه نیز شرایط و لوازم بخصوص خود را در ماهیگیری دارد. در ماهیگیری در رودخانه دیگر نیازی به پرتاب های بلند و سبره های سنگین و نخ های ذخیم نیست و بیشترین میزان مانور بر روی پرتاب ها بیشتر از 15 یا 20 متر نیست که میانگین انها معمولا در پرتاببین 5 تا 7 متر می باشد و همیشه هم چوب در دست ماهیگیری می باشدو برای همین نیاز به چوب های خیلی بلند و سنگین نسیت برای همین در ماهیگیری های که در رودخانه انجام میگیری از چوب های کوتاه استفاه میشود به طول بین 1.50 تا 2.70 و ماهیگیری با انتخاب دلخواه و راحتی در ماهیگیری می تواند یم سایز چوب را انتخاب کند که میانگین انتخاب چوب ها به طول 2.70 می باشد البته این رنج سایز چوب ها چوب های کاملا سبک می باشند ونه چوب های توپر نیمه سنگین آن چوب ها بحث جدا دارذند که در ادامه مقاله توضیخ داده خواهد شد.
معمولا ماهیگیران از چوب های تیکی استفاده می کنند تا تلسکوبی زیرا چوب های تیکه ای از مقاومت بالای بر خوردار نمی باشند.
چوب های سبک کوتا نیاز به موتور های سبک و کوچک دارد و برای همین اکثر موتور های انتخوابی در ماهیگیری های رودخانه ای زیر هجم 3500 می باشد زیاد نگران تخصصی شدن موتور های رودخانه ای نباشید زیرا باانخاب موتور مثلا به هجم 3000 یا 3500 آن را مشترک می توانید برای ماهیگیری روی قایق هم برای صید ماهی در آب های شیرین و هم در یا باز هم از روی قایق استفاده کنید میانگین انتخاب موتور های که در رودخانه از آنها استفاده می شود بین 2000 تا 3000 می باشد. استفاده از چوب کوتاه و سبک و موتور کم هجم نیاز به نخ دارد که بتواند ماهیگیری به راحتی این سیستم ها را با هم ادقام کند پس برای همین از نخ های با هج کم باید استفاده کند نخ های ماهیگیری انتخابی یر زایز 35 می باشد این را هم در ابتدا بگویم که با نخ سایز 35 می شود رکورد قزل الا ایران را با آن صید کرد مثلا یک ماهی قزل آلایب رودخانه ای به وزن 10 کیلوگرم زیرا قدرت کشش نخ 35 به وزن حدود 9 کیلو گرم می باشد .
نخ ایده آل به نظر من در نخ های معمولی مونفلامنت سایز 30 می باشد گرچه نخ های هم و جود دارد سایز 4 و 6 به قیمت های حلقهای 100.000 تومان ولی اصلا توصیه نمی شود همان نخ های منوفلامنت ساده بهتر می باشد از همین جا جادرد از یکی از دوستان عزیزم که بازدید کننده سایت هست تشکر کنم به خاطر ارسال نخ شماره 10 برای این جانب واقعا لذت ماهیگیری با نخ های نازک بسیار لذت بخش می باشد.
انتخاب بهترین طعمه در سیستم ماهیگیری های رودخانه هم منجرب موفقیت بیشتر در ماهیگیری می شود قبل از انتخاب طعمه مناسب باید ماهی هدف هم مشخص گردد تا ماهیگیر بتواند بهتر ین طعمه را برای ماهی انتخاب کند بیشترین ماهیه ای رودخانه ای که در ایران و جود دارد و ماهیگیران برای صید آن به ماهیگیری می روند ماهی زردپر و ماهی قزل آلا می باشد که بیشتر ماهیگیران برای صید این دو ماهی می تواند از انواع طعمه های طبیعی استفاده کنند مثلا بهترین طعمه ای که به اشتراک میان این دو ماهی می توانید استفاده کنید طعمه کرم طبیعی می باشد
بیشتر ماهیگیرانی که می خواهند لذت واقعی صید ماهی را در رودخانه های ایران تجربه کنند از سیستم ماهیگیری با طعمه مصنوعی استفاده می کنند با انواع روش های ماهیگیری می توانید شما هم استفاده کنید که در اینجا با یکی از پرطرف دار ترین روش ها را شرح خواهیم داد.
سیستم ماهیگیری لانسه کشی یا اسپنینگ می باشد کار با انواع لانسه ها که هر ماهیگیر با دشتن یک چوب چرخ و نخ مناسب رودخانه ای که در بالا شرح داده شده می تواند به سادگی با این سیستم ماهیگیری به صید ماهی قزل آلا برود در این سیستم از طعمه های لانسه استفاده می شود که رایج ترین آنها در ایران مارک های مپس و بلوفاکس می باشد که در سایز های بین 1 تا 3 به راحتی قابل دسترس تمام ماهیگیران می باشد. در این سیستم ماهیگیری ماهیگیری با اتصال یک لانسه به نخ اصلی توسط هرزگرد می تواند سیستم ماهیگیری خود را آماده ماهیگیری کنند. انتخاب مکان مناسب هم یکی از عوامل موفقیت در ماهیگیری می باشد بعد از انتخاب مکان مناسب برای ماهیگیری ماهیگیر بعد از قرار گیری در مکان ماهیگیری طعمه خود را در محل مورد نظر در آب با پرتاب به طول حدود بین 5 تا7 متر پرتاب می کند به محض ورود لانسه به آب طعمه را به آرامی جمع می کند بدون هیچ وقفه ای و یک نواخت لانسه نه در کف آب حرکت می کند نه بر روی سطح آب در میان آب حرکت می کند این کار را شما باید بار ها انجام دهید در سرتاسر مسیر رودخانه تا به موفقیت دست پیدا کنید هیچ وقت نباید از ماهیگیری خود خسته بشوید و نا امید و دائم در حال ماهیگیری باشید.
انتخاب لانسه مناسب با رنگ مناسب به شما کمک می کند تا در ماهیگیری به هدفتان نزدیک تر شوید و ماهی را صید کنید برای شروع کار لانسه های را به شما توصعه می کنم که زمینه نقره ای با خال های قرمز را داشته باشد.
تا اینجای مقاله در مورد صید ماهی کپور و قزل آلا توضیح داده شده ودر ادامه مقاله در مورد صید ماهی های دریای توضیح می دهیم.
تا کنون شما یک چوب بلند به متراج 3.60 برای صید ماهی کپور و یک چوب به متراج 2.10 برای صید ماهی رودخانه ای تهیه دیده اید و خیلی از لوازم که خریداری کده اید در ماهیگیری دریایی ه مشترک می باشد در اینجا شما فقط نیاز به خریداری یک چوب دو تیکه دریایی دارید که از وزن زیادو مقاومت بالای برخوردار می باشد و اکشن آن هم نصبت به چوب های دیگر بالا تر می باشد مثلا اکشن بین 150 تا 350 گرم برای یک چوب کوتاه دوتیکه شما این چوب را می توانید با موتور که برای سیستم کپوری گرفته اید ادقام کنید و دیگر نیازی به خرید موتور برای دریا ندارید البته این سیستم روی قایق دریا می باشد و از لب ساحل می توانید از همان سیستم کپوری خود استفاده کنید در دریا برای ماهیگیری از انواع طعمه های طبیعی استفاده می کنند مانند ماهی مرکب (به نام های محلی =انکاسک ، خساک ، هشت پا) یا از طعمه ماهی (به نام های محلی =حشینه ، ماهی طلا ، کنارک ، گرفه) البته اسم چند ماهی را که بهترین ماهی های طعمه بودند را نوشتم و در آخر هم از میگو برای طعمه استفاده کنید.
خوب تا اینجا با چگونگی ماهیگیری آشنا شدیم آیا همین برای ماهیگیری ورزشی کافی می باشد در ادامه مقاله در باره چگونگی نگهداری از لوازم ماهیگیری صحبت خواهیم کرد.
در هر ماهیگیری که شما از چوبهای تلسکوبی استفاده می کنند با ید این نکته را بدانید که وارد شدن گردو غبار و ماسه وشن به درون چوب ها منجرب می شود که در هنگام باز و بسته شدن چوب های تلسکوبی روی چوب خط بیوفتد و این خط ها در دراز مدت در پرتاب سرب باعث شکسته شدن چوب ماهیگیری می شوند. شما باید این نکته را بدانید که بعد از هر ماهیگیری باید چوب ماهیگیریتان را با با تمیز کنید این نکته هم برای چرخ های ماهیگیری مشترک می باشد چرخ های ماهیگیری را هم برعد از هر ماهیگیری باید تمیز کنیم .
در ماهیگیری های دریایی باید مد نظر داشته باشیم که آب شور وارد موتور های ماهیگیری ما نشود نه تنها موتور ماهیگیری ودیگر ابراز ماهیگیری مانند قلاب ها زیرا باعث زنگ زدن و رسوب بری قطعات ماهیگیری می شود حتما بعد از هر برنامه ماهیگیری دریای شما حتما وسایل ماهیگیری خود را مانند چرخ ماهیگیری با آب شرین باید بشویید.
نکته دیگر در نگهداری چوب های کربی این می باشد که این چوب ها به کشش مقاوم می باشند و به ضربه بسیار شکننده
چگونگی انتخاب یک چوب ماهیگیری مقاوم
خرید یک چوب ماهیگیری بسیار ساده می باشد ولی انتخاب یک چوب مقاوم نیاز به اطلاعات دقیق می باشد تا یک ماهیگیر به تواند چوب مورد نظر خود را انتخاب کند همیشه اطلاعات روی چوبی مانند اکش به ماهیگیر کمک می کند که چوبی مقاوم را تهیه کند هر چه اکشن چوب سنگین تر باشد مقاومت آن چوب هم بیشتر می شود ولی این را فراموش نکنید که تنها اطلاعات اکشن چوب برای انتخاب چوب مقاوم و مناسب کافی نیست شما باید اطلاعات در مورد الیاف چوب هم داشته باشید مثلا الیاف کربن بسیار سبک و شکنده می باشند و الیاف فایبر بسیار سنگین و مقاوم و ادقامی از این دو مواد می تواند چوبی سبک و مقاوم را به وجود آورد . . .
نکته اساسی در این مورد می باشد که الیاف چوب به چه صورت باشد چوب ها اکثرا در بازار به دو صورت می باشند یکی با الیاف حلقوی که اکثر چوب ها به این صورت می باشند الیاف چوب مانند پیچ های یک فنر به دور چوب تابیده شده است و بدنه چوب را تشکیل می دهد و در حالت دوم الیاف چوب به صورت ضربدر بافته شده و تمام بدنه چوب به هم به صورت ضربدر بافته شده که حالت دومی از حالت اولی بسیار مقاومتر می باشد شما در خرید یک چوب مقاوم باید این نکته را مد نظر داشته باشید که چوب شما از کدام دسته از چوب ها می باشد از نوع الیاف ضربدری یا الیاف حلقوی. اگر چوب ماهیگیری شما از الیاف ضربدری تشکیل شده چوبی با مقاومت بالا دارید.
ماهی کپور بیشتر کجای دریاچه را برای چریدن انتخاب می کند؟
ماهی کپور بیشتر کجای دریاچه را برای چریدن و غذا خوردن انتخاب می کند سئوالی که هر ماهیگیر کپور گیر باید ان را بداند زیرا بادانستن این موضوع می تواند در ماهیگیری خود موفق تر باشد زیرا انرژی خود را بی هوده هدر نمی دهد و طعمه خود را در جای قرار می دهد که شانص بیشتر صید ماهی را دارد.
ماهی های کپور به صورت دسته جمع به غذا خوردن می پردازد و مکانی را برای چریدن انتخاب می کند که از لحاظ وجود غذا بیشترین در صد دست درسی به غذا را داشته باشد ان مکان در عمقی می باشد که نور خورشید بتواند به آسانی بر بستر دریاچه بتابد و همین نور خوردشید باعث به وجود امدن غذا در بستر دریاچه می شود نور خورشید به جای از دریاچه بیشتر می تابد که از عمق کمتری بر خوردار باشد این عمق ایده آل در اطراف دریاچه می باشد نه در عمق اب ، برای دسترسی بیشر غذا ماهی کپور بیشتر وارد عمق کم آب برای چریدن می شود که این عمق فاصله کمتر از 70 متر ساحل در یاچه می باشد.
اگر سکوت و آرامش در ساحل دریا باشد ماهی ها حتی به عمق های کمتر از نیم متر هم وارد می شوند. در ماهیگیری اگر از طعمه پاشی مناسب هم استفاده شود ورد ماهی ها را به عمق کم آسان تر می شود و ماهیگیر به راحتی می تواند آن ها را صید کند
کاربرد چوب های کوتاه در صید ماهی قزل آلاهمیشه در انتخاب چوب مناسب در صید ماهی قزل آلا ماهیگیر این سئوال را از خود می پرسد که چه سایز چوبی را برای ماهیگیری خود انتخاب کند که مناسب ماهیگیری باشد تنوع طول چوب های ماهیگیری باعث می شود که ماهیگیر به درستی نتواند چوب ایده آل خود را انتخاب کند در این مقاله سعی می شود که کاربرد چوب های کوتاه را در سیستم ماهیگیری اسپنینگ برای صید ماهی قزل آلا شرح داده شود.


در ماهیگیری برای صید هر ماهی چوب های با طول های استاندارد تعریف شده است ، مثلا می گویند که برای صید ماهی قزل آلا در سیستم اسپنینگ ماهیگیر می توانید از چوب های به طول 2.10 استفاده کند و در این حرفی نیست آیا چوب های با طول های کوچک تر کاربردی در ماهیگیری ندارند.


آیا با چوب به طول 2.10 در مکانی ماهیگیری کردید که تجمع درختان و شاخه و برگ ها در اطراف روخانه ایجاد مزاحمت در ماهیگیری شما ایجاد کند. درسته در این مواقع بهترین انتخاب چوب برای ماهیگیری انتخابی می باشد که طول چوب زیاد بلند نباشد و این امکان را به ماهیگیر بدهد تا به راحتی و آزادانه به ماهیگیری خود به پردازد در مکان های که تجمع درختان و شاخه برگ ها مزاحمت در ماهیگیری ایجاد می کند چوب های کوتاه به طول 1.50 تا 1.85 توصیه می شود تا ماهیگیر بتواند آزادانه به ماهیگیری خود به پردازد بدون مزاحمت شاخه وبرگ درختان در این مکان ها کمتر از چوب های استاندارد به طول 2.10 استفاده می شود
چگونگی خارج کردن ماهی صید شده از آب


در هنگام صید ماهی زیاد اتفاق می افتد که به خاطر رعایت نکردن نکاتی ماهی صید شده به راحتی فرار می کند و ماهیگیر شانص صید آن ماهی را از دست می دهد.در این مقاله تا آنجای که می توانیم در باره نکاتی صحبت می کنید که درصد صید ماهی را و از آب خارج کردن آن را زیاد می کند.


در اینجا صید هر ماهی فرق می کند و نژاد ماهی تایین کند این می باشده که با ماهی صید شده چگونه رفتار کنیم تا بهترین عمل کرد را در هنگام صید ماهی داشته باشیم.


گونه ماهی رابطه مستقیم با صید آن ماهی دارد که در اینجا با انواع ماهی های آب شرین و شور توضیح کامل خواهیم داده . در صید ماهی این موضوع باید مشخص باشد که ماهی صید شده بعد از خارج سازی از آب آزاد خواهد شد یا نه اگر بعد از صید ماهی صید شده را می خواهید آزاد کنید باید تمام کار ها را با ظراف تمام انجام دهید تا کمترین استرس و صدمه به ماهی وارد شود زیرا استرس زیاد باعث مردن ماهی بعد از رها سازی می شود.


بیشتر این نکات را برای کپور ماهیان به کار می برند زیرا بیشتر برای ورزش و تفریح ماهی های صید شده را رها می کنند در اینجا در هنگام صید ماهی و خارج کردند ماهی از آب ماهیگیر باید برای خارج سازی ماهی از آب از چاک یا تور دستی استفاده کند تا ماهی با سنگها وزمین ساحل برخورد نکند وبه صورت کامل در تسلت ماهیگیر باشد و بعد از عکس گرفتن و وزن گیری ماهی آن ماهی را رها سازی کند.


زمانی ماهی را ماهیگیر به کنار آب هدایت می کند که ماهی تصلیم ماهیگیر باشد و کمترین تحرک را داشته باشد زمانی که نزدیک ساحل می شود و به درون تور دستی می رود.
زمانی ماهی تصلیم ماهیگیری می شود که به سطح آب می آید و با کمترین تحرک به یک سمت بر می گردد آن زمان بهترین زمان هدایت ماهی به کنار آب و وارد کردن آن به درون تور دستی می باشد.
اگر در ماهیگیری به صید ماهی های سرد آبی مثل قزل آلا می روید این نکته را باید بدانید که ماهی های مثل ماهی قزل آلا به راحتی تسلیم ماهیگیر نمی شود و دائم از آب به خارج از آب پرش می کند در این زمان ماهیگیر باید سر چوب خود را به پایین نگهدارد و ماهی را در زیر آب خسته کند و زمانی که ماهی تسلیم ماهیگیر شد آن را به کنار آب و تور دستی هدایت کند هیچ زمان ماهی صید شده را در هوا اویزان از چوب قرار ندهید زیرا باتحرک زیاد دهان ماهی پاره می شود و هم صدمه می بیند هم به درون آب می افتد و فرار می کند.


اگر در آب های شور دریا به ماهیگیری می پردازید کمتر ماهیگیری از روش بگیرو رها کن در ماهیگیری استفاده می کند زیرا ماهی ها در عمق های زیاد صید شده اند و در هنگام آوردن آنها به سطح آب کیسه هوا ماهی پاره می شود برای همین کمتر کسی همچین ماهی های را آزاد می کنند در هنگام صید ماهی کمتر از تور دستی استفاده می شود ولی با و جود تور دستی هم خالی از لطف نیست و به ماهیگیر در خارج کردن ماهی از آب کمک می کند.


اکثر ماهیگیران در صید ماهی های بزرگ در دریا از گاف برای خارج سازی ماهی از آب استفاده می کنند گاف وسیله ای می باشده که با کوبیدن آن به بدن ماهی و قرار دادن قلاب در بدن ماهی ماهی را به درون قابق هداییت می کنند. گاف ها معمولا در بازار آماده می باشند ولی شما به راحتی می توانید با یک قلاب سایز 1 دریایی و یک چوب و بستن این دو به هم یک گاف درست کنید همان کاری که من انجام دادم. معمولا گاف برای ماهی های بزرگ شیر و باراکودا و هامور و دیگر ماهیان بزرگ استفاده می شود.


اگر در ساحل دریا مشغول ماهیگیری می باشد می توانید ماهی های صید شده را با کمک انواج دریا به ساحل هدایت کنید به قسمت شنی ساحل ، شما باید هنگامی ماهی را به ساحل دریا یا همان خشکی هداید کنید با موج دریا هماهنگ باشدو موج دریا هم به راندن ماهی به ساحل در یا کمک کند.
اگر از روی سکوهای نفتی و اسکله ها به ماهیگیری مشغولید می توانید قبل از ماهیگیری وسیله ای را درست کنید به نام چهارشاخ ماهیگیری که از چهار قلاب سایز 1 دریایی تشکیل شده و با بستن آن توسط طناب و وسل کردن آن به یک طناب بلند می توانید به را حتی یک چهار شاخ ماهیگیری بسازید و در هنگامی که از روی سکوهای نفتی و سکله ها ماهیگیری می کنید در هنگام صید از آن برای خارج سازی ماهی از ارتفاع به بالای سکو استفاده کنید. شما زمانی که ماهی را صید کردید اگر ماهی سنگینی باشد به هیج وج نمی توانید ماهی را از فاصله 4 یا 5 متر به بالا بکشید زیرا یا دهان ماهی پاره می شود و فرار می کند یا نخ ماهیگیری شما پاره می شود برای همین باید ماهی را به اندازه کافی خسته کنید و زمانی که ماهی تسلسم شد و ثابت در یک جا قرار گرفت با استفاده از هدایت چهار شاخ به زیر ماهی و با کشش قرار دادن چهار شاخ در بدن ماهی ماهی را به بالای اسکله هدایت کنید این روش را اکثر ماهیگیران در اسکله های مثل اسکله تفریحی کیش استفاده می کنند.


نکات پایانی
هیچ جای دنیا برای کشیدن ماهی کپور بزرگ از آب به بیرون از گاف استفاده نمی کنند
هیچ جای دنیا برای کشیدن ماهی شیر بزرگ به بیرون از آب از تور دستی استفاده نمی کنند
هیچ جای دنیا بدون تور دستی ماهی کپور را از آب بیرون نمی کنند
انتخاب بهترین طعمه طبیعی برای ماهی قزل الا
همیشه در ماهیگیری های که ماهی هدف قزل الا می باشد اکثر ماهیگیران برای صید این ماهی از طعمه مصنوعی استفاده می کنند ولی این نکته را فراموش نکنید همیشه دسترسی به طعمه های مصنوعی مهیا نمی باشد برای همین هر ماهیگیری باید امادگی استفاده از طعمه های طبیعی را داشته باشد و در ماهیگیری بتواند از طعمه های طبیعی استفاده کنند.
این نکته را فراموش نکنید اگر طعمه های طبیعی در دسترس نبود می توانید انها را از طبیعت پیرامون خود جمع اوری کنید برای چند لحظه ماهیگیری ورزشی بگیرو رها کن را کنار می گزاریم و خاطره صید ماهی با طعمه طبیعی را بازگو می کنیم زمانی بود در ماهیگیری با داشتن یک لانسه موفق به صید یک ماهی قزل آلا شدم بعد از مدتی با گیر کردن لانسه به کف رودخانه لانسه را از دست دادم و دیگر لانسه ای در لوازم ماهیگیری خود نداشتم و مجبور شدم از دل و روده ماهی صید شده برای طعمه استفاده کنم از اطلاعات قبلی که در این زمینه داشتم می دانستم روده ماهی قزل آلا بهترین طعمه برای صید خود ماهی قزل آلا می باشد برای همین از روده ماهی صید شده برای طعمه استفاده کردم و کاملا هم در صید ماهی موفق بودم با طعمه روده ماهی. همیشه حشرات کرم ها و ماهی ها در طبیعت می توانند بهترین گزینه برای صید ماهی قزل آلا باشند.
استفاده از بچه ماهی های کنار آب که به آسانی می توانید شما انها را با تور دستی صید کنید به عنوان بهترین طعمه استفاده کنید اگر بچه ماهی ها از سایز کوچکی برخوردار می باشند می توانید آنها را به صورت کامل به قلاب بزنید و اگر از جسته بزرگتری دارا می باشد می توانید انها را به دو نیم یا چند تیکه تقسیم کنید.
استفاده از کرم برای طعمه ، همیشه کرم یکی از برترین طعمه های برای صید ماهی قزل آلا بوده که این ماهی نمی تواند به سادگی از کنار ان بگزرد و همیشه به خوردن آن علاقه شدید داشته حتی در زمان های ماهی قزل الا بین لانسه و کرم ، کرم را انتخاب می کند.
و در پایان هم این نکته را فراموش نکنید که لذت صید ماهی بقزل آلا با طعمه مصنوعی بیشتر است
کش پول وکاربرد آن در ماهیگیری ورزشی


كاربرد كش پول در ماهيگيري :

ركورد ماهي تون سال
۱۹۹۸ با اين سيستم كش گرفته شد. با خودتون مي پورسيد مگه ميشه با كش ماهي گرفت؟
ماهاست كه با مشاهده فيلم هاي ماهيگيري متوجه شدم كه ماهيگيران ايتالياي از روش هاي به خصوصي در ماهيگيري خود بكار مي برند براي صيد ماهي تن و دورادو (ماهي ماهي) در زير تجربيات مشاهده خود را مي نويسم . . .
در ماهيگيري دريا براي صيد ماهي با وزن هاي سنگين بايد از روش هاي در ماهيگيري استفاده كرد براي ريسه كه كمترين گره در آن به كار گرفته شده باشد مثلا شما براي اتصال سرب به ريسه از چند گره استفاده مي كنيد يا براي اتصال شناور هم باز از چند گره استفاده مي كنيد هر چه تعداد گره ها در ريسه زياد باشد شانس پوكيدن نخ و فرار ماهي هم بيشتر مي شود براي همين در ماهيگيري سرب را با استفاده از كش به ريسه متصل مي كنند و براي شناور هم همين جور براي اتصال شناور به ريسه از كش استفاده مي كنند.
دليل ديگر اين مي باشد كه مثلا بايد طعمه شما در عمق ۱۲ متر باشد و شناور را در فاصله ۱۲ متري متصل مي كنند هنگام اينكه ماهي سر قلاب هست و نخ را جمع مي كنند وقتي به شناور رسيدن هنوز ۱۲ متر نخ باقي مانده به راحتي شناور را كه با كش به نخ متصل هست را كنده و نخ را باز جمع مي كننده هميشه هم شناور بادكنك مي باشد!!!!!
یک روش نصب سرب به ریسه به وسیله کش


نمونه ای از ریسه با اتصال باکنک به صورت شناور اتصال با کش پول


نمونه ای از ریسه با اتصال باکنک به صورت شناور اتصال با کش پول (ماهی مارلین)


ریسه سبد طعمه پاش متحرک (رانر)


فکر کنم تا کنون با ریسه بیت رانر سرب متحرک آشنا شده باشید در ماهیگیری ، زیرا مقالات زیادی در این مورد در سایت قرار گرفته و در این مقاله در باره ریسه سبد طعمه پاش متحرک یا رانر صحبت خواهد شد.
اگر در ماهیگیری شما دنبال ریسه ماهیگیری می گردید که بتواند هم زمان چند کار را برای شما انجام دهد مثلا هم طعمه پاش باشد هم وزنه ماهیگیری این بهترین ریسه ای می باشد که که شما به دنبال ان می گردید زیرا سبد طعمه پاش هم حکم سرب متحرک را دارد هم سیستم طعمه پاشی در اطراف قلاب ماهیگیری شما.
در این سیستم برای سوار شدن سبد طعمه پاش بر روی ریسه نیاز به کارابین می باشد تا بتواند به صورت متحرک بر روی نخ اصلی سوار شود امید وارم که اگر این کارابین در دست رس نبود بتوانید با خلاقیت خود این کارابین را بسازید کارابین لوله تو خالی می باشد که در مرکز آن بر روی بدنه یک هرزگرد قرار دارد برای اتصال سبد طعمه پاش یا سرب ماهیگیری و نخ اصلی از مرکز این لوله تو خالی می گذرد و به دو را همه متصل می شود و ریسه و قلاب به این دو راهه متصل می شود. در هنگام پرتاب طعمه سبد طعمه پاش حکم سرب را ایفا می کند.
چگونگی استفاده از فیدر در ماهیگیری (طعمه پاش)
Method feeder setup for commercials
نثل جدید طعمه پاش ها به شکل های متفاوت می باشد حداقل برای ما که دست رسی به لوازم روز دنیا را ندارم عجیب می باشد در این جا با فیدر های (سبد های طعمه پاش) آشنا می شوی هم کار طعمه پاشی را انجام می دهند هم کار سرب ماهیگیری وادقامی از این دو ریسه بیت رانر را تشکیل می دهد که به صورت آزادانه فید بر روی نخ می باشدباریسه فیدر شما می توانید انواع کپور ماهیان و ماهی های رودخانه ای و اسبله صید کنیداتصال فیدر به نخ اصلی ماهیگیری که نخ از مرکز فیدر که سوراخی و جود دارد عبور می کند


قرار دادن دوراهه سر راه نخ برای فیکس کردن فیدر


اتصال ریسه به رو داهی
How to use a Method feeder for ground bait or pellets
مراحل قرار دادن طعمه بر روی فیدر


انواع فیدر ها یا همان سبد های طعمه پاش

چرا در سبد طعمه پاش از کرم ماگوت استفاده می کنند


چرا در سبد طعمه پاش از کرم ماگوت در مواد استفاده می کنند شاید فکر کنید که تنها کرم ماگوت نقش مواد جزب کننده ماهی را داشته باشد ولی اشتباه فکر می کنید کرم ماگوت نقش بزرگی را در طعمه پاشی ایفا می کند که در این مقاله به ان می پردازیم.
زمانی که مواد که می خواهند در سبد طعمه پاش قرار بگیرند را باهم مخلوط و تهیه می کنیم موادی مانند انواع حبوبات و ذرت و خرده نان یا خرده شرینی و بلغور ذرت یا گندم و جو به اضافه کر ماگوت ، این مجود زنده در زیر آب در سبد طعمه پاش با تحرک خود باعث می شود که مواد در سبد طعمه پاش به راحتی جابه جاشده و در اب پراکنده شود. برای همین از کرم ماگوت زنده در سبد طعمه پاش استفاده می شود تا مواد به راحتی با تحرک این کرم از سبد طعمه پاش خارج شود. کرم ماگوت را نمی شود به راحتی تهیه کرد زیرا این کرم مانند کم خاکی به راحتی در دست رس نمی باشد ولی باد مدفون کردن جسد مرغ در زیر خاک به راحتی بعد از چند مدت می توانید این کرم را بدست اورید. نقش مهم کرم ماگوت در طعمه پاشی و و جود خود این کرم در طعمه ها باعث جلب توجه بیشتر ماهی در اطراف قلاب ماهیگیری شما می شود
شماره تماس
نویسنده : ابی فیشر


No comments:

Post a Comment