Monday, December 24, 2012

راهنمای کامل ماهیگیری ورزشی 1

راهنمای کامل ماهیگیری ورزشی 1 

آیا می شود ماهی ها را با ذهن و تفکر صید کرد ؟
بارها  برای شما در ماهیگیری ها اتفاق افتاده که از قبل یک حس درونی به شما می گوید که امروز روز خوبی برای صید ماهی می باشد و شما امروز در ماهیگیری موفق خواهید شد  این یک علم بسیار وسیعی می باشد که من نمی توانم به صورت تخصصی در باره آن بنویسم فقط به مواردی اشاره می کنم که شما می توانید آنها را در ماهیگیری ها رعایت و استفاده کنید که بار ها برای من اتفاق افتاده.
همیشه در برنامه های ماهیگیری می بینید چند نفر با شرایط مساوی و با یک سیستم به ماهیگیری می پردازند ولی فقط یک نفر است که در آن روز موفق به صید ماهی می شود همچین افرادی در ماهیگیری زیاد می باشند که آنها را آدم های خشانس لقب می دهدن و به آنان می گویند که سنگ شانص دارید.
آیا تا به حال فردی را دیده اید که شانص ماهیگیری آن بسیار بالا باشد ولی از ماهیگیری علم زیادی نداشته باشد و اکثر به صورت آماتور همیشه موفق به صید ماهی می شود.
آیا تا کنون این نکته را شنیده بودید که می شود ماهی ها را با ذهن و تفکر صید کرد ؟
شاید این مقاله برای شما عجیب قریب باشد و آن را درک نکینید و آن را مقاله ای تخیلی فرض کنید ولی انسانها می تواند با انرژی های درونی خود در طبیعت به هرچیری که می خواهند برسند و در انسانها کمتر کسانی می توانند دست به این انرژی ها پیدا کنند. خود من نمی توانم بگویم که این انرژی درونی را دارم ولی همیشه در هر ماهیگیری قیل از صید ماهی متوجه این می شوم که حتما ماهی صید می شود.
این راهم مد نظر داشته باشید که این انرژی درونی زمانی در یک ماهیگیر نمایان می شود که شرایط  طبیعت هم در آن زمان باعث به وجود آمدن علایم در آن فر محیا باشد در این مقاله به صورت کامل نمی تواند منضورم را برسانم ولی به اصل این موضوع اشاره می کنم.
ورزش های در دنیا و جود دارد که افراد برای تقویت ذهن و تفکر خود به آن می پردازند مانند  یوگا ، به نظر من ورزش ماهیگیری هم جزء آن دسته از ورزش ها می باشد که که ذهن و انرژی های درونی انسان ها را تقویت می کند البته این را هم مد نظر داشته باشید که هر فردی نمی تواند به انرژی های درونی خود دست رسی داشته باشد وآن را کشف کند فقط افرا به خصوصی می تواند به آن انرژی ها دست پیدا کنند.
به نظر من افرادی می تواند در ذهن ، دست یابی به انرژی های درونی خود موفق باشند که آن را قبول داشته باشند و از زندگی شلوغ و پر دردسر به دور باشند زیرا مشکلات زندگی و اعصاب خوردی ها همیشه باعث از بین رفتن علام انرژی درونی می شود.
دوست داشتن طبیعت آزار نرساندن به مجودات هم باعث به وجود آمدن رابطه بین انسان و طبیعت می شود و به وجود آمدن رابطه بین انسان و طبیعت باعث از بین رفتن پرده ها بین حقیقت و ذهن و انرژی درونی انسان می شود و در آن صورت است که یک ماهیگیر می تواند با طبیعت پیرامون خود و ماهیگیری خود رابطه برقرار کند.
البته همیشه نمیشه با جادو جنبل ماهی صید کرد تاکتیک ها و تکنیک های ماهیگیری هم بی تاثیر نیستند توصیعه اخر من اینه که اگر می خواید انرژی های درونی شما فعال شود در ماهیگیری به ماهی ها احترام بگزارید شاید باورتان نشود به خاطر بگیرو رها کن و احترام گذاشتن به ماهی ها بود که از گروه ماهیگیری که ساخته بودم جدا شدم . . . .
چگونه به صید یک ماهی رودخانه ای برویم

 


در این مقاله به صورت آمیانه صید ماهی دریاچه ای کپور را ولوازم بخصوص آن به صورت کامل شرح دادیم و در این مقاله در باره چگونگی صید یک ماهی رودخانه ای را باسیستم ماهیگیری معروف یه رودخانه ای شرح می دهیم.

 


 ماهی قزل آلای رنگین کمان-وزن ۲ کیلوگرم-مکان صید رودخانه بشار ۵۰ کیلومتری شهر یاسوج
سیستم صید-چوب ۲.۱۰ دوتیکه-موتور۲۵۰۰-نخ ۳۰ تابیده
سیستم لانسه کشی-طعمه مپس خال قرمز سایز۲
اولین فاکتور انتخاب لوازم ماهیگیری برای صید ماهی روخانه این  می باشد که ماهی هدف مشخص باشد ما باید از قبل بدانیم که چه ماهی را می خواهیم صید کنیم تا برا اساس آن سیستم ماهیگیری را تهیه کنیم نگران نباشید برای هر نژاد ماهی نمی خواهد یک چوب و چرخ و سیستم ماهیگیری تهیه کنید سیستم ماهیگیری هم و جود دارد که بتوان از آن استفاده های زیاد کرد و ماهیهای زیادی با نژاد های گونا گون صید کرد.

 


قبل از پرداختن به این موضوع که ما چه وسایل ماهیگیری را باید داشته باشیم به این موضوع می پردازیم که چه ماهی های را ما مد نظر داریم برای صید در رودخانه .

 


ماهی قزل آلا ، ماهی زرپر ، ماهی زردک ، ماهی شیربت ، ماهی سفید رودخانه ای و . ..
دوستان باید مد نظر داشته باشید که اگر می خواهید  یک چوب و چرخ ماهیگیری داشته باشید برای صید تمام ماهی های بالا باید میانگین تمام سیستم ها را گرفت و یک چوب چرخ را تهیه کرد .

 


تهیه لوازم ماهیگیری در رودخانه:
اولین لوازمی که هر ماهیگیری برای خرید آن اقدام می کند چوب ماهیگیری می باشد که بر اساس طول ان تخصص آن هم انتخاب می شود.

 


ماهی قزل آلای رنگین کمان-وزن ۲ کیلوگرم-مکان صید رودخانه بشار ۵۰ کیلومتری شهر یاسوج
سیستم صید-چوب ۲.۱۰ دوتیکه-موتور۲۵۰۰-نخ ۳۰ تابیده
سیستم لانسه کشی-طعمه مپس خال قرمز سایز۲
شما نکته ای را که در برنامه های ماهیگیری رودخانه ای مد نظر قرارمی دهید حمل چوب توسط ماهیگیری می باشد که در اکثر مواقع در دست ماهیگیر می باشد پس برای همین باید سبک و قابل حمل باشد طول آن هم نباید زیاد باشد زیرا حمل آن مشکل می شود بهترین طول چوب ها از متراژ 1.85 شروع می شود تا 2.70 ، شما هر طول چوب را که می پسندید می توانید در ماهیگیری از ان استفاده کنید بهترین سایز های طول چوب میانگین طول بین 1.85 تا 2.70 می باشد یعنی سایز چوب به طول 2.10 زیرا ماهیگیرا  با استفاده از چوب های با متراژ نامناسب نمی تواند ار عکس العمل بالای برخوردار باشند در ماهیگیری و این باعث پایین امد رندمایز کار انها در ماهیگیری می شود.

 


نوع چوب ها با ید از چه مدلی باشد ؟

 

خیلی از ماهیگیران چوب های تلسکوبی را می پسندند به دلیل حجم کم چوب در هنگام جمع شده ولی باید این را مد نظر داشته باشید که چوب های تلسکوبی از قدرت و استقامت بالای بر خوردار نمی باشند و هر چقدر تیکه چوب ها کمتر باشد مقاومت آن چوب بیشتر می شود و در نتیجه به چوب های دو تیکه می رسیم که بهترین فاکتور انتخاب یک ماهیگیری می تواند باشد. ما بر اساس ماهیگیری و پیاده روی فراوان در کنار رودخانه در طول آن نیاز به چوبی داریم که وزن آن + موتور ماهیگیری ودیگر تجهیزات همراه ماهیگیر را را خسته نکند برای همین چوب دوتیکه ای را انتخاب می کنیم که از و زن پایین برخوردار باشد و با اکشن مناسب مثلا بین 15 تا 40 گرم ، این اکشن هم تحمل پرتاب وزنه یا لانسه می باشد.
 


حالا چوب را انتخاب کردیم و نوبت انتخاب موتور ماهیگیری می باشد انتخاب موتور ماهیگیری هم مثل چوب بسیار مهم می باشد و آن هم باید در اندازه مناسب و وزن مناسب انتخاب شود موتور های ماهیگیری که در رودخانه استفاده می شوند هم فاکتورها و اندازه و حجم های خود را دارا می باشد و از حجم 1000 شروع شده تا به حجم 3000 و گاهی هم 4000 هزار می رسد فرق این گنجایش ها در حجم موتور و میزان گنجایش  نخ بر روی آنها و وزن آنها می باشد که هر چه حجم کمتر باشد ماهیگیری به دلیل وزن کم موتور راحت تر می شود. ما باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که موتور و چوب ماهیگیری ما هم باید با هم تناسب داشته باشد مثلا هیچ وقت یک ماهیگیری نمی تواند از یک موتور 1000 برای چوب 2.70 استفاده کند و از متور 4000 برای چوب 1.80 پس نتیجه میگیریم که رابطه مستقیمی بین چوب و انتخاب موتور ماهیگیری وجود دارد و موتور باید با سایز چوب تناسب داشته باشد مثلا برای یک چوب 2.10 با اکشن 10 گرم یک موتور بین 1500 تا 2000 ایده آل می باشد و یک موتور 3500 برای چوب 2.700 خوب می باشد لطفا این تناسب را در انتخاب خرید لوازم ماهیگیری در سیستم رودخانه ای توجه داشته باشید.

 


ما هم اکنو چوب و چرخ ماهیگیری خود را انتخاب کرده ایم و نوبت انتخاب نخ ماهیگیری می باشد و آن هم به اندازه خود در انتخاب لوازم ماهیگیری بسیار مهم می باشد فاکتور انتخاب نخ ماهیگیری در سایز و طول و جنس آن می باشد و قدرت کشش آن هم در انتخاب نخ ماهیگیری بی تاثیر نمی باشد.

 


ماهی قزل آلای رنگین کمان-وزن ۲ کیلوگرم-مکان صید رودخانه بشار ۵۰ کیلومتری شهر یاسوج
سیستم صید-چوب ۲.۱۰ دوتیکه-موتور۲۵۰۰-نخ ۳۰ تابیده
سیستم لانسه کشی-طعمه مپس خال قرمز سایز۲
تجربه این را ثابت کرده که میانگین وزن ماهی ها ی که می خواهید شما در رودخانه های صید کنید به وزن 2 کیلو گرم هم شاید نرسد برای همین این نکته انتخاب نخ شما را بسیار آسان می کند و برای همین شما به راحتی می توانید سایز نخ ماهیگیری خود را انتخاب کنید که بهترین سایز ها از 18 شروع می شود و به 35 ختم می شود

 


بهترین سایز نخ ها میانگین زیر 30 می باشد این را هم فراموش نکنید که مثلا یک نخ سایز 30 می تواند تا 9 کیلوگرم را هم تحمل کند نخ ها هم می تواند از جنس موفیلامنت یا همان پلاستیک ساده باشند. 

 


تمام ادوات اصلی ماهیگیری تا حدودی خریداری شدند و حالا نوبت انتخاب ادوات فرعی می باشند که با استفاده از این ادوات ماهیگیری آسان تر می شود. اولین نکته را که در خرید ادوات فرعی ما باید داشته باشیم انتخاب کیفی برای حمل تجهیزات ماهیگیری در طول رودخانه می باشد که به صورت کوله پشتی می باشد و وسایلی مانند طعمه انواع قلاب ، نخ اضافی ، انواع طعمه مصنوعی  را به خود حمل کنیم
انتخاب قلاب و سرب ها هم بسیار مهم می باشد که باید قلاب ها در انواع سایزه ای رودخانه ای انتخاب شود
نصبت به ماهی هدف هم طعمه انتخاب می شود مثلا طعمه کرم برای تمام ماهی ها مشترک می باشد و خمیر هم تا حدودی.
شما اگر در ماهیگیری از سیستم کف خواب استفاده می کند ار ریسه تک انشعابه تک قلابه استفاده کند و سیستم کفخواب همان ریسه ای می باشد که به وسیله سرب به عماق آب می رود. و اگر ه مدر ماهیگیری در صید ماهی قزل آلا با استفاده از سیستم اسپنینگ و طعمه مصنوعی ماهیگیری می کنید مقالات زیادی در سایت قرار گرفته
نویسنده : ابی قبشر
آمورزش گره ای برای انشعاب ریسه- گره تی - t-knot

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


انقلابی بزرگ در سیستم طعمه پاشی!!!
 
شاید بادیدن سرتیتر این مقاله به یاد انقلاب مصر یا لیبی یا بحرین بیوفتید ولی نگران جنگ و خونریزی نباشید زیرا این مقاله به ان انقلاب ها ربطی ندارد و در این مقاله با سیستم طعمه پاشی اشنا می شود  که می تونه انقلاب بزرگی را در سره راه شما در ماهیگیری ها به و جود بیاره همون جور که مسیر افکار منو در ماهیگیری تغیر داد شاید با سیستم طعمه پاشی با تور های پی وی ای آشنا باشید تور های که طعمه در ون انها ریخته می شود و در هنگام قرار گیری در آب طعمه ها به صورت خودکار از کیشه پی وی ای آزاد می شود و با عث طعمه پاشی در اطراف قلاب شما می شود ولی یک مشکل بزرگ و جود دارد دردست رس نبودن پی وی ای یا حزینه زیاد ان باعث می شود که هر ماهیگیر نتواند به سادگی از این پی وی ای ها استفاده کند و در این مقاله با روشی آشنا می شوید که شبیح سازی ان کیسه ها را به صورت خودکار در زمینه طعمه پاشی انجام می دهد با ما باشید
 

 


در این سیستم شما مواد را در لیوان یا بطری ریخته همان مواد که می خواهید در طعمه پاشی استفاده کنید و مواد را باهم مخلوط کنید مانند حبوبات نان خوشک ارد ذرت یا جو یا گندم بلغور شده

 


 سپس درون بطری ها که مواد قرار گرفتند به اندازه اینکه تمام بطری یا لیوان از اب پر شود آب اضافه کنید

 

توجه داشته باشید که امکان دارد وزن مواد و آب که برای طعمه پاشی استفاده می شود زیاد باشد و در هنگام استفاده با ان مشکل پیدا کنید
 


برای همین سایز بطری یا لیوان را تا اونجای که می توانید کوچک انتخاب کنید

 


بر میگردیم سر قسمتی که مواد را درون بطری یا لیوان قرار دادیم و قلاب و طعمه متصل به آن را در مرکز ان قرار دادیم و روی ان طعمه های که برای طعمه پاشی استفاده می شد رات ریختیم و به ان آب اضافه کریم باید توجه داشته باشید که این مراحل حتما در جای باید انجام بگیرد که فریزر یا یخچال وجود داشته باشد مانند در خانه زیرا ظرف طعمه پاش را باید درون یخچال قرار دهیم تا منجمد شود

 


شما هم می توانید درون این ظرف ها قلاب با طعمه قرار دهید و هم می توانید طعمه ها را به تنهای قرار دهید زیرا از طعمه های منجمد جدا گانه هم می توانید در ماهیگیری استفاده کنید

 
 


در زمان حضور در طبیعت برای ماهیگیری مثلا در کنار دریاچه می توانید ان طعمه های یخ زده را درون محل قرار گیری قلاب برای ماهیگیری قرار دهید برای ماهیگیری و طعمه پاشی که معمولا با قایق صورت می گیرد 


تاریخچه کامل ماهیگیری (مترجم ابی فیشر)
ماهیگیری به عملیات گرفتن ماهی گفته می شود این واژه در ابتدا در حدود 35000 هزار سال پیش مطرح شد.ماهیگیری یکی از ابتدایی ترین فعایت های بشر برای رفع نیاز های خود بوده است.ماهیگیری در زمان های بسیار دور بوسیله گروهی از مردان انجام می گرفته است .یکی از دلایل اصلی در ارتباط بااینکه چرا ماهیگیری به صورت گروهی انجام می شده است بدلیل اندازه و چثه بزرگ ماهی ها بوده است.در قرن 16 میلادی برای اولین بار ماهیگیران توانستند بوسیله نمونه های ساده ای از قایق که معمولا بوسیله چند چوب و طناب درست می شد به شکار ماهی در قسمت های کم عمق اقیانس ها بپردازند.این روش تا حدود سه قرن بعد نیز ادامه داشت اما در قرن نوزده بشر توانستند نوعی پیشرفته ای از قایق های چوبی به همراه بادبان را درست کنند که بوسیله انها می توانستند در سرتاسر اقیانوس ها به ماهیگیری بپردازند.ماهیگیران همچنین می توانستند صید خود را بر روی عرشه قایق پهن کنند.باید گفت ماهیگیری و صید ماهی به صورت وحشی می باشد به این معنی که در قرن های گذشته عمل صید ماهی به صورت طبیعی انجام می گیرفت اما امروزه در بیشتر مواقع این عمل بوسیله وسایل پیشرفته صید ماهی انجام می گیرد.
اگر بخواهیم خود واژه ماهیگیری را تفسیر کنیم باید بگوییم هرگونه فعالیت که در جهت صید هر گونه موجودات زنده ابی انجام می گیرد ماهیگیری گفته می شود پس واژه ماهیگیری تنها به صید انواع خاصی از ماهی گفته نمی شود بلکه معنایی بسیار گسترده تر دارد.در تعریف صنعتی از ماهیگیری باید گفت که هر گونه فعالیت در جهت صید مواد غذایی دریایی، ماهیگیری گفته می شود.
ماهیگیری یک معنای دیگر نیز در ورزش پیدا می کند که بدین گونه تفسیر می شود:هر گونه صید زنده ماهی ماهیگیری گفته می شود.
بر اساس گزارشی که از سازمان جهانی مار و اطلاعات عمومی منتشر شده است در جهان بیش از 38 میلیون نفر به ماهیگیری مشغول هستند.صنعت ماهیگیری به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حدود 500 میلیون شغل ایجاد کرده است.متوسط  وزن صید ماهی در ابهای ازاد در حدود 14.4 کیلوگرم می باشد .
در شکل زیر یکی از ابتدایی ترین انواع قلاب های ماهیگیری نشان داده شده است که از استخوان جانوران وحشی ساخته شده است.گفته می شود این عکس مربوط به دوره عصر سنگی می باشد


 


ماهیگیری یکی از قدیمی ترین فعالیت های بشر در جهت رفع نیاز های اساسی خود بوده است.این فعالیت به 40000 هزار سال قبل و به عصر سنگی(حجر)باز می گردد.بر اساس تحقیقات ایزوتپی بر روی سنگواره ها مشخص گردیده که ماهی گیری برای اولین بار دز قسمت شرقی اسیا انجام می گرفته است .همچنین بر اساس یافته های باستان شناسان مشخص گردیده که ماهیگیری یکی از مهمترین عوامل بقا جوامع ان زمان بوده است .همچنین میتوانن گفت که ماهیگیری یکی از اولین و اسای ترین دلایل زندگی بشر در کنار یکدیگر بوده است.انسان های ان زمان با برپایی چادر وزندگی خود در کنر رود ها و نهر را به ادامه زندگی می پرداختند و ماهیگیری یکی از دلایل مشترک برای زندگی در کنار یکدیگر بوده است.ماهی یکی از مهمترین منابع غذایی مردمان عصر سنگی بوده است.با پیشرفت صنایع مختلف به تدریج ظرف های سفالی در ماهیگیری جایگزین ظروف ابتدای ساخته شده توسط انسانها شد.در نقاشی هایی که از غار های فرانسه بدست امده مشخص گردیده که استفاده از ظروف سفالی مربوط به 16 هزار سال پیش بوده است.
در حدود 4 هزار سال پیش بعضی از جوامع توانستند کشاورزی و پرورش دام خود را ارتقا بخشند انها همچنین در ساختن تور های ساده ماهیگیری که بوسیله پشم  و پوست حیوانات ساخته می شد موفق بودند.باید اقرا کرد که بعضی از متد ماهیگیری زمانه ما بر اساس همان تجربه های 4 هزار سال پیش بوده است و هنوز کاربرد دارند.براساس اسنادی که بدست امده مشخص گردیده که انسان های سکن سواحل کالیفزنیا در 3000 سال پیش بوسیله نوعی قلاب خمیده به ماهیگیری می پرداختند.همچنین این مردم با به کار گیری نوعی گیاه سمی به عنوان طعمع به شکار ماهی می پرداختند.
در حدود سه هزار سال پیش در بعضی از نواحی هند که منطقه ای قابل سکونت بوده است مردم انجا بوسیله نیزه و ریسمان های بلند به شکار ماهی می پرداختند می توان گفت با توجه به موقعیت جغرافیایی و نحوه دسترسی مردم به ابزار وسایل مختلف در هر منطقه مردم به روش سنتی  خود به شکار ماهی می پرداختند.
ماهیگیری در تاریخ باستان
مصری را یکی از اولین مردمانی بودند که به شکار ماهی می پرداختند انها بدیلی اینکه روستا های خود را در کنار رود نیل بنا کرده بودند می توانستند از ماهی به عنوان منبع اصلی غذای خود استفاده کنند روش انها در شکار ماهی بوسیله پهن کردن تور های بلند بوده است اکثر این تور ها بوسیله پشم و وپوست حیوانات اهلی تولید میشده است.مصری ها ماهی های گرفته شده خود را در جایی پهن می کردند انگاه شکم انها را شکاف می داند و مواد داخل انرا خارج می کردند و سپس ماهی ها را خشک می کردند.با توجه به اسناد فرض می شود که مردمان مصری ماهی را به صورت خشک شده مصرف می کردند.به دلیل اینکه رودخانه نیل منبع فراوانی از ماهی ها بوده است مصری ها نیامند منبع غذایی دیگر نبوده اند انها حتی در مبادلات تجاری خود از ماهی برای بدست اوردن مایحتاج دیگر خود استفاده می کردند.نکته دیگری که در مورد مردمن مصی مورد توجه است ان است که با توجه به استد بدست امده ثابت شده که اولین تمدن ها در کنار همین رود نیل بنا شده اند بنابراین مصری ها از اولین نوع زندگی دسته جمعی به شمار می ایند.سالها بعد با پیشرفت کشاورزی و صنعت چوب بری مصری ها توانستند با بهره گیری از قایق های بادبانی ساده به نقاط مختلف رود نیل بروند.بیشتر مدارک بدست امده از نحوه زندگی این مردمان در کنار رود نیل بوسیله مدارکی که در سنگ مقبره ها بدسا امده اثبات شده است.مار ماهی و گربه ماهی بیشترین نوع ماهی در رودخاه نیل را تشکیل می دادند.در زمان پادشاهی آل دوازدهم مردم توانستند به بوسیله قلاب های اهنین به شکار ماهی بپردازند.امروز نیز بیشتر تکنیک های ماهیگیری مربوط به مصر باستان می باشد.
ماهیگیری در ادبیات ملل مختلف


 


در بسیاری فرهنگ های کشور های مختلف نامی از ماهیگیری  مردمان باستان اورده شده است.در بعضی ایه های انجیل مقدس نیز به موضوع ماهیگیری مردمان گذشته اشاره شده است.در نقاشی های کهن مربوط به یونان باستان موضوع نقاشی بسیار زیاد می باشد در ادبیات یونان در مورد نحوه زندگی یونانیان باستان و همچنین مهارت انها در شکار ماهی بسیار مطلب نوشته شده است.در یکی از نقاشی های مشهور زمان 500 قبل از میلاد مسیح تصویری از یک پسر جوان را نشان می دهد که در حال گرفتن ماهی می باشد.گفته می شود در یونان باستان برای گرفتن تعداد زیادی از ماهی ها مردو از یک سری قفس های اهنین استفاده می کردند.این روش در ان زمان بسیار متداول بوده است حتی در نقاشی های مختلف به این قفس ها نیز اشاره شده است.یکی از این قفس های اهیگیری امروزه در موزه تاریخ باستات بوستون نگهداری می شود.
نویسنده یونانی به نام اوپیان کرایوس کتابی در مورد ماهیگیری در دریا نوشته است این کتاب مربوط به 500 قبل از میلاد می باشد او این کتاب را با استفاده از تجربیات خود در دریا و مشاهد عینی ماهیگیری ان زمان نوشته است.نسخه ای از این کتاب توسط یونانیان باستان بر روی کتیبه ها و سنگ ها نوشته شده است.این کتاب یکی از مدارک اصلی برای تخمین زدن نوع زندگی مردمان ان روزگار می باشد.یونانیان باستان از وسایل مختلفی همچون قلاب های اهنین تور های ملافه ای و قفس های اهنین برای گرفتن ماهی استفاده می کردند.یونانیان باستان برای گرفتن ماهی های بزرگتر به ویژه اره ماهی ها از نیزه های خاردار که سر ان بر روی پوست ماهی جدا می شود استفاده می کردند.روش یونانیان در گرفتن ماهی بسیار شبیه به رومیان می باشد گفته می شود که رومی ها در تجهیز کردن قایق های ماهیگیری یونانیا نقش بسیار موثری داشته اند.
در افسانه ها امده است که گلادیاتور های رومی اغلب برای نشان دادن قدرت خود به دریانوری و شکار ماهی های غول پیکر از جمله وال و اختاپوست می پرداختند.
در شکل زیر نمونه ای از شکار ماهی های بزرگ توسط گلادیاتور ها به تصویر کشیده شده است

 


 در هند ماهیگیران  حرفه ای دربار شاه تامیل در بدست اوردن مروارید های  کمیاب مشهور بودند گفته می شود شاه هندوستان از این مروارید ها برای هدیه دادن به امپراتوری های هم پیمان خود استفاده می کرده است.ماهیگیری در هند باستان بیشتر جنبه تزیینی داشته است افراد ثروتمند مجسمه خشک شده ماهی ها را خریداری می کردند و از ان به عنوان یک وسیله تزئینی استفاده می کردند.گفته می شود در هند باستان  علاوه بر  تجارت صدف و مروارید ماهیگیران و دریانوردان با تجربه ای حضور داشتند اغلب امپراطوری ها برای فرا گرفتن علم دریانوردی به دریانوردان هندی رجوع می کردند.در افسانه های امده است سلطان غول پیکر دریا توسط دریانورادن هندی به دام انداخته شده است.
در کشور پرو امروزی مردم از تصویر ماهی بر روی سنگ ها و سرامیک های خود استفاده می کردند.
چین باستان نیز تجربیات فراوانی در مورد دریانوردی،طعمع، و نحوه خشک کردن ماهی در اختیار داشته است.تجارت ماهی خشک شده یکی از مهمترین منابع تجاری چین باستان بوده است.
تور های ماهیگیری

 


اولین تور های ماهیگیری بوسیله رشته های چوب سرو ساخته شده است.ماهیگیران در ابتدا سنگ های ریز را در میان رشته هی چوب قرا می دادند سپس انرا داخل ایعی چسبناک می گذاشتند این کار باعث می شد که تور ماهیگیری زیاد سنگین نشود و ماهیگر بتواند به راحتی انرا حمل کند.همچنین این کار باعث می شد که تور ماهیگیری هنگام پرتا در اب زیاد به کف رودخانه نچشبد و بتواند حالتی تعادلی و غوطه ور بر روی اب داشته باشد.باید گفت که امروزه ماهیگیران سنتی در الاسکا هنوز از این روش برای صید ماهی استفاده می کنند. در سال 1864 صادرات این تور به اروپا گسترش یافت گفته می شود چینی ها برای اولین بار این تور را اختراع کردند.اما در بعضی روایات دیگر هندی ها را نیز مبتکر ساخت این نوع تور می دانند.در اروپا ماهیگران از قایق های سبکی ب طول 8 متر استفاده می کردند انها همراه خود این تور ها را در وسط رودخانه و اقیانوس پهن می کردند و به صید ماهی می پرداختند.گفته می شود کسانی در ان زمان به شغل پاروزنی مشغول بوده اند  که اغلب انها برده های مستعمره کشور های ضعیف بوده اند برای انکه ماهیگیران بتوانند صید بیشتری داشته باشند به برده های قوی و تنومند احتیاج داشتند که بتوانند در مقابل جریان های شدید اب پارو بزنند و کنترل قایق را حفظ کنند.نمونه دیگری از قایق های ماهیگیری مربوط به سال 1864 نوع قایق های بادبانی کوچک می باشد که نسب به قاق های معمولی کمی پیشرفته تر بوده اند.میتوان گفت این دو نوع قایق تا اغاز قرن 19 از مهمترین نوع قایق های ماهیگیری بوده است.این قایق ها علاوه بر جنبه تجاری جنبه تفریحی نیز داشته اند.با اغاز قرن 19 اروپاییان توانستند اولین کشتی بخار را درست کنند که تحولی شگرف در صنعت دریاونوردی و ماهیگیری به مشار می رفت
در جنگ جهانی دوم  استفاده از کشتی های بخار برای رساندن نفرات و تجهیزات بسیار موثر عمل کرد.اما در اغاز قرن 19 این کشتی های کوچک فقط جنبه ماهیگیری داشته اند.با ظهور این نوع قایق ها یک حس رقابتی در میان بیشتر ملل و امپراتوری ها ایجاد انها تصمیم گرفتند سرمایه گذاری بیشتری بر روی این قایق ها انجام دهند، در واقع یکی از مهمترین دلایل پیشرفت سریع نسل ان قایق ها به دلیل همین حس رقابت بین ملل بوده است.با پیشرفت تکنولوژِی چینی ها تواستند توعی پوشش نایلونی برای استفاده در تور های صید ماهی ابداع کنند.این پوشش های نایلونی نسبت به نوع قدیمی ترخود یغنی پوشش های چوبی بسیار پیشرفته تر بودند مثلا یکی از مزیت ها ان نامرئی بودن ان در سطح اب بوده است و ماهی های بیشتری را به سمت این نوع تور ها جذب می کرده است از مزایا دیگر این نوع پوشش می توان به ووزن کاملا سبک ان اشاره کرده که ماهیگران به راحتی می توانستند انرا حمل کنند وحتی هنگام بیرون کشیدن از اب انؤژِ کمتری مصرف کنند.این پوشش های نایلونی برای اولین بار در سال 1910 به کار گرفته شدند.
تور های کیسه ای
در تاریخ باستان بندر بریکسام یکی از مهمترین بندار تجارت ماهی بوده است این بندر در قسمت جنوب غربی انگلستان واقع شده بود .بریکسام همچنین به عنوان مرکز جدیترین ابزار و تکنولوژِی های ماهیگیری ان زمان به شمار می رفته است.این بندر بزرگترین مرکز داد و ستد ماهی بوده است بیشتر ماهیگیران و دریانوردان مایل بودند محصولات خود را برای فروش به این بندر بیاورند.در سال 1880 شخصی به نام پترزبرگ با ابداع نوعی تور کیسه ای بسیار شهرت یافت این نوع از تور های کیسه ای به طریقی ساخته شده بود که ماهیگیر می توانست به راحتی صید خود را جمع کند از مزیت های این تور می توان به فرار نکردن ماهی از ان اشاره کرد همچنین این تور ها مقدار بیشتری ماهی را در خود جای می دادند.این نوع تور های کیسه توسط این شخص برای اولین بار به این بندر اورده شد گفته می شود که انگلیسی ها بعدا ابداع ان تور را به نام خود ثبت کردند حا انکه ایا این شخص پیتزبرگ ایا انگلیسی بوده است یا نه بماند.

تجارت روغن ماهی
یکی از مهمتری ن تجارت های وابسته به ماهیگیری که هنوز نیز ادامه دارد تجارت روغن ماهی می باشد.در زمان های قدیم قسمت جنوبی اروپا منبع فروش گسترده روغن ماهی بوده است.در این تجارت هنوستان و چین نیز تجربه بسیار زیادی دارند.گفته می شود قدمت تجارت روغن مهی به 1500 سال پیش باز می گردد.تجارت روغن ماهی برای نروژی ها و همچین وایکینگ ها بسیار پر اهمیت بوده است.پرتغالی ها در دریای اتلانیک شمالی به صید ماهی می پرداختد. به دلیل انکه این قسمت از اتلانیک دارای منبع فراوانی از ماهی ها بوده است پرتغالی ها سود فروانی از فروش روغن ماهی بدست می اورده اند.در قرن 17 و 18 روغن ماهی توانست به طور رسمی در بازار های امریکای شمالی(ماساچوست)به فروش برسد.تجارت روغن ماهی توانست به عنوان یک کالای  نزدیک کننده فرهنگ های مختلف قلمداد شود.در قرن بیستم نروژ توانستند قدرت درانوردی خود را تا جنوب اب های اتلانتیک افزایش دهد و همین امر باعث شد که نروژ به عنوان بزرگترین تولید کنند روغن ماهی در اروپا شود.یکی از اتفاق مهم دیگر در قرن بیستم شروع جنگ قدرت در ابهای شمای اتلانیک بود.در این قسمت از دریای اتلانتیک بدلیل وقوع طوفان های دریایی و موج های بلند یکی از کم تجارت ترین مناطق از لحاظ تجارت ماهی و همچنین روغن ماهی بود.در اوایل قرن بیست یکم امریکا توانستند با ساخت کشتی های غول پیکر این مناطق از ابهای اتلانیت را در اختیار خود داشته باشد.ابهای  اتلانیتک به دلیل موقعیت تجاری ان همواره یکی از مسائل سیاسی کشور های مختلف بوده است.درایی اتلانتیک به دلیل موقعیت منحصر به فرد خود توانسته است برای هزارران نفر شغل ایجا کند.تنها  در سال 2006 بیش از 23 هزار تن ماهی از قشمت شمال غربی اتلانتیک صید شده است.


 


مسیر های دریایی
هزارن سال پیش بیشتر مسیر های دریایی جهان خالی از هرگونه عبور و مرور بوده است.در قرن 17 برای اولین بار انسان ها توانستند اب های نزدیک به محل سکونت خود را با قایق های کوچک چوبی بپیمایند با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژِ قایق های بخار سهم مهمی در کشف ابهای جدید داشتند.

 


در عکس بالا چینی های مهاجر در سواحل امریکا را مشاهده می کنید
ماهیگیران چینی مهاجر در امریکا
همانطور که در مطالب قبلی گفته شد چینی یکی از اولیم مردمانی بودند که به صید ماهی می پرداختند انها در گرفتن ماهی های بزرگ از جمله وال و همچنین کوسه های سفید استاد بودند.چینی ها در دریانوردی نیز تخصص فراوانی داشتند انها برای اولین بار در سال 1850 توانستند ابهای کالفیذنیا را بپیمایند.هدف اصلی مسارت دریایی انها به امریکا فروش محصولات دریایی خود بود.در هر سفر عده ای از این چینی ها تصمیم می گرفتن که برای همیشه در امریکا بمانند.اولین دسته چینی های مهاجر در ارتقا بخشیدن سکو های دریاای امریکاییان نقش مهمی داشتند.چینی های مهاجر روش های سنتی خود را که در جهت خشک کردن و گرفتن روغن ماهی بود به امریکایی ها یاد دادند.بعد از مدتی از ساکن شدن چینی ها در امریکا نها توانستند به همراه ملوانان و دریانوردان امریکایی به ابهای شمالی کانادا نیز راه پیدا کنند انها در ابهای شمالی کانادا توانستند اره ماهی:ماهی قزل الا،وال های خال دار،و همچنین حلزون های بزرگ دریایی را صید کنند.امریکایی ها برای اولین بار توانستند از روغن وال ها در تولید فیتیله موجود در چراغ ها استفاده کنند.در اواخر دهه 1850 یک تنش سیاسی میان ماهیگیران چینی و تولید کنندگان امریکایی به وجود امد.در مجلس سنای ان روز قانونی تصویب شد که هیچ ماهیگیر مهاجری مخصوصا چینی ها حق استفاده کردن از وسایل سنتی خود را ندارند و برای ماهیگیری و صید ابزیان می بایست از تولید های امریکایی استفاده کنند.این قوانین تا انجا جلو رفت که بعضی از بندار جنوب شرقی سواحل امریکا حق تجارت مخصوصا خرید صید های ماهیگیران چینی را نداشتند.شاید یکی از دلایل مهم در بوجود امدن تنش میان چین و امریکا اجرای همین قوانین بود.امپراطوری چین نیز در پاسخ به این محدودیت ها سطح تجارت خود را با امریکا بسیار پایین اورد و این امر باعث شد که دریانوردان و ماهیگیران چینی به سمت بازار های اروپا جذب شوند.
ماهیگیری تفریحی
شاید مردمان ثروتمند انگلیسی اولین کسانی بودند که به تفریح ماهیگیری روی اوردند اشراف زادگان و خاندان پادشاهی انگلستان برای اولین بار در کنار شکار حیوانات وحشی جنگل به ماهیگیری تفریحی روی اوردند جالب است بدانید اولین دوره مسابقات ماهیگیری با قایق توسط دکتر چارلز فردریک در سال 1898 برگزار شد.دکتر چارلز یک پزشک عالیربته ارتش انگلستان بود که در زمان بازنشستگی خود به فکر پایه گزاری مسابقات سالانه ماهیگیری شد.دکتر چارلز همچنین چندین کتاب سودمند از تجربیات خود در ماهیگیری به چاپ رسانده است.
قرقره ماهیگیری

 


در شکل بالا نقاشی از انگلر در حال ماهیگیری در رودخانه وینتری را مشاهده می کنید.انگلر برای صید ماهی از قرقره های ساده استفاده کرده است.بر اساس مدارک بدست امده مشخص گردیده که برای اولین بار در سال 1195 میلادی اولین و ابتدایی ترین نوع قرقره های ماهیگیری به کار برده شده است.لازم به ذکر است در بعضی اسناد منتشر شده دیگر توسط باستان شناسان مشخص گردیده که برای اولین بار چینی ها از قرقره استفاده می کردند بنابراین ساخت و ابداع قرقره ماهی گیری توسط چینی ها چندان هم دور از ذهن به نظر نمی رسد.
ماهیگیری سنتی در ژاپن
تنکارا نام نوعی ماهیگیری سنتی در کشور ژاپن می باشد تنکارا قدمتی 400 ساله دارد.ژاپنی ها اولین کسانی بودند که توانستند از حشراتی همچون مگس و زنبور به عنوان طعمع استفاده کنند.در روش تنکارا انها حشرات را با دقت و سیلقه خاصی با پارچه های رنگین ارایش می کردند بدین صورت که انها را به پارچه های کوچکی متصل می کردند و به اب می انداختند در این روش ماهی ها بیشتر به سمت طعمع جذب می شوند.البته زینت ارایی طعمه یک دقت و ضرافت خاصی می باشد گفته می شود این تکنیک مخصوص سامورایی ها بوده است انها همچنین از روش تنکرا به عنوان یک هنر یاد می کنند و مهیگیری را که از این روش بتواند استفاده کند یک هنرمند می دانند.گفته می شود خانواده کازاناوا در ژاپن یک مرکز پرورش این نوع حشرات احداث کرده بود.امروزه نیز بعضی از ماهیگیران در ژاپن از این روش بهره می گیرند.
ماهیگیری سنتی در بریتانیا
انگلیسی ها خود را در ماهیگیری بسیار با تجربه می دانند در واقع انها  از نوع ماهیگیری خود احساس غرور می کنند شاید این مطلب به خاطر تجارت صید ماهی و ماهیگیری در قرون گذتشه بوده است و یا شاید به خاطر بنادر مشهور ماهیگیری در گذشته.یکی از قدیمی ترین بنادر ماهیگیری امروزه در شرق اسکاتلند امروزی واقع شده است.امروزه بسیاری از انگلیسی ها این بندر با قدمت را متعلق به خد می دانند و در بسیاری از روز های سال به این بندر جهت ماهیگیری سفر می کنند.شاید بتوان کشور بریتانیا را مخترع و ابداع کننده بیشتر ورزش های ابی از جمله مسابقات ماهیگیری دانست.در انگلستان همه ساله در تمام نقاط مسابقات دوره ای ماهییگری برپا می شود.اما نکته دیگر در مورد انگلیسی ها ان است که توانستند روش ماهیگری با حشرات را در اوایل قرن 19 ارتقا بخشند.البته روش صید ماهی با استفاده از حشرات بیشتر شبیه به همان روش سامورایی ها بوده است اما انگلیسی ها ادعا دارند که این روش را ارتقا بخشیده اند.استفاده از این روش ماهیگیری احتیاج به منبع گسترده ای از حشرات زنده( و لذیذ جهت غذای ماهی ها )دارد.انگلیسی ها توانستند اند یین ماده خام خود را از دریاچه های پر اب و تمیز خود از جمله رودخانه های همسفیر،برایتون،سوری، و دورست تهیه کنند.در روش صید ماهی با استفاده از حشرات ماهیگیر می است بسیار با دقت عمل کند و همچنین صبر زیادی داشته باشد این روش ماهیگیری نسبت به سایر روش های دیگر بسیار کند تر و وقت گیر تر بوده است.
ماهیگیری سنتی در اسکاندیناوی
استفاده از روش معمول ماهیگیری با حشرات در امریکا و اسکاندیناوی بسیار محبوب نمی باشد.در اسکاندیاویی از روش سنتی خود یعنی ماهیگیری با استفاده از نخ ابریشم بسیار کاربرد دارد.در مورد اسکاندیانوی نیز باید گفت که انها بهترین چوب های ماهیگیری را درست می کنند.انها از چوب درختان سبز و همچنین بامبو استفاده میکند.چوب بامبو باعث می شود یک انعطاف پذیرری خاصی در هنگام ماهیگیری داشته باشد و ماهیگیر نیز از ان بسیار احساس راحتی می کند.در اسکاندیناوی برای صید ماهی ازیک سری چراغ های پر نور اتفاده می کنند ماهیگیران این چراغ ها را در قسمتی کم عمق از رودخانه قرار می دهند این کار باعث می شود که پس از مدتی تعداد بشماری از حشرات به مست نور جذب شود و هنگامی که حشرات به نور جذب شود ماهی ها نیز به طبع خود را به نزدیکی انها می رساند در این زمان است که یک ماهیگیر حرفهای اسکاندیناوی می تواند به راحتی صید خود را از اب بیرون بکشد.روش منحصر به فرد دیگر که مخصوص اسکاندیناوی می باشد استفاده کردن از ارد گندم می باشد انها این ارد را با دقت و حوطله می کبوند و انرا با سابر ادویجات و همچنین گیاهان خشبو مخلوط می کنند سپس ان را برای مدت خشک مکنند و سپس به عنوان طعمع از ان استفده می کنند. 
منبع : wikipedia.org
مترجم : ابی فیشر
 
ماهیگیری تفریحی ورزشی


 

به ماهیگیری تفریحی ماهیگیری ورزشی نیز گفته می شود.از ترکیب ماهیگیری ورزشی و تفریحی ماهیگیری تبلیغاتی ایجاد می شود.کلا بسط کلمه ماهیگیری از زنده ماندن وسیر شدن انسان تا مسابقه،تفریح،و فعالیت های تجاری گسترش می یابد.برای ماهیگیری تفریحی به یک چوب؛نخ مناسب ،قلاب و طعمه نیاز داریم.
تاریخچه
اولین دوره مسابقات ماهیگیری تفریحی به سال 1496 در انگلستان باز می گردد .درواقع اولین دوره مسابقات ماهیگیری همزمان با اختراع دستگاه چاپ می باشد.امروزه مدارکی از قرن 16 وجود دارد که نشان میدهد در ان دوران نیز مقاله و اطلاعات مربوط به ماهیگیری بر روی صفحه های چرمی نوشته شده است.در این مقاله های یک صفحه ای در مورد وضعیت ابها تکنیک های متداول ان روز و همچنین در مورد نوع ماهی ها چاپ شده است.اما نکته ای که در مورد این مقاله ها وجود دارند ان است که این مقالات ورزشی فقط در اختیار افراد ثروتمند قرا می گرفته و گفته می شود این مقاله های چاپی به هیچ وجه در اختیار مردم عادی قرار نمی گرفته است.علاوه ب انگلیسی ها که مدعی این هستند که اولین دوره مسابقات ماهیگیری از ان انهاست ژآپنی ها با ارائه مدارکی اثبات می کنند که انها خیلی قبل تر از اروپایی ها و انگلیسی ها به وسیله طعمه حشرات به مسابقات ماهیگیری تفریحی می پرداختند.امروزه در موزه های بریتانیا بیش از 300 مقاله و شعر در مورد ماهی و ماهیگیری مردمان گذشته که بر روی صفحات چرمی وجود دارد نگهداری می شود.اگر ما بخواهیم به طور دقیق  پیدایش ماهیگیری سرگم کننده را اعلام کنیم باید به محدوده زمانی سال های 1560 تا اوایل 1600 رجوع کنیم البته در مورد محدوده زمکانی گفته شد که بین ژآپن و انگلستان اختلاف وجود دارد و دقیقا مربوط نیست که برای اولین با ماهیگیری تفریحی در کجا به وقوع پیوسته است.
  تکنیک های ماهیگیری
به طور کلی تکنیک های ماهیگیری شامل نحوه کشیده قرقره انتخاب طعمه جمع کردن ماهی زاویه پرتاب چوب و......گفته می شود.هر ماهیگیر با توجه به تجربیات و اموزه های خود تکنیک های منحصر به فرد خود را دارد اما به طور کلی یک سری قواعد و یا بهتر بگوییم تکنیک های کلی در مرود انتخاب چوب،طعمه وجود دارد که بیشتر ماهیگیران  در مورد ان اگاهی کامل دارند.
قرقره ماهیگیری(چرخ ماهیگیری)
قرقره (چرخ ماهیگیری) یکی از تجهیزات مورد نیاز چوب های ماهیگیری می باشد.در کل هر وسیله ای در جمع کردن و یا بالا کشیدن طعمه استفاده شود می تواند به عنوان یک نوع قرقره به کار گرفته شود.به قسمتی که انتهای نخ به قرقره متصل می شود ترمینال قرقره گفته می شود.که شامل قلاب ها،وزنه ریسمان ماهیگیری،و حلقه گردان می باشد.نحوه انتخاب قرقره ماهیگیریو استفاده بهینه ازان یکی از متداول ترین تکنیک های است که از جانب ماهیگیران  انجام می پذیرد.در ماهیگیری کوچکترین و ظزیف ترین  اجزاری قسمت های مختلف می تواند به عنوان یک تکنیک مورد استفاده قرار گیرد.
قوانین و ضوابط
قوانین و ضوابط مربوطبه ماهیگیری توسط نجمن هیات بلند پایه از مدیران فدراسیون ورزش های اب شور تنظیم می شود.هر ماهیگیری که بخواهد به طور رسمی و قانونی اقدام به ماهیگیری تفریحی و یا شرکت در مسابقات ماهیگیریبردازد ملزم است که علاوه بر رعایت کردن یک سری قواعد کلی این ورزش اقدام به اخذ این گواهینامه بنماید.این گواهینامه به طور رسمی زیر نظر هیات بین الملی ورزش های ابی می باشد.این قوانین در بیشتر کشور های جهان به طور مستقل و خیلی محکم فعالیت می کند .مثلا در کشور ایرلند تمامی ماهیگیران موظفند که قبل از انجام مسابقات تمامی وسایل خود را( از جمله تعداد قلاب ها انواع طعمه ) به یکی از ناظران حاظر در مسابقات نشان دهند و ناظران نیز موضظفند اطلاعات مربوط به تجهیزات هر ماهیگر را ثبت و در اختیار کمیته برگزاری مسابقات قرار دهند.
مسابقات قهرمانی ماهیگیری
تورنمنت ماهیگیری و یا دربی ماهیگیری بوسیله خود ماهیگران انجام می پذیرد.تورنمت ماهیگیری در قسمت مسابقات قهرمانی ابی قرار گرفته است.سری مسابقات ماهیگیری طبق یک سری قوانین خاص خود ماهیگران شکل گرفته است .این مسابقات بیشتر درکنار اقیانوس ها دریاچه ها و یا رودخانه انجام می پذیرد. مسابقات قهرمانی ماهیگیری معمولا با تعدادی از ماهیگیران شروع می شود و در یک مدت زمان خاص برنده و یا برندگان بر اساس وزن ماهی گرفته شده انتخاب می شوند.مسابقات ماهیگیری در مناطق که دسترسی به محیط اب دارند از یک سری رقابت های کوچک شروع می شوند و برندگان هر منطقه در پایان سال و در یک زمان مشخص به تورنمنت اصلی راه پیدا می کنند.در امریکای شمالی بیشتر این ماهیگیران حرفه ای هستند حتی انها دارای اسپانسر و بیلبورد های تبلیغاتی هستند در امریکای شمالی هر ساله برندگان هر استان و ایالت در یک منطقه مشخص شده به رقابت برای جایزه ماهیگیر سال می پردازند.طبق قوانین امریکای شمالی ماهیگیران می بایسن ضوابط مربوط به طول چوب ماهیگیری و همچنین قانون بگیر و رها  کن را رعایت کنند.بعضی وقت ها در بعضی از ایالت ها تیم های ماهیگیری وجود دارند این تیم ها شامل چندین ماهیگیری حرفه ای ان منطقه بومی می باشد هر کدام از این ماهیگیران در طول سال در مناطق مختلف برای تیم خود و با نام تیم خود به مسابقه می پردازند.امروزه مسابقات ماهیگیری بسیار فشرده و نزدیک به هم دنبال می شود به طوری که برای تشخیص برنده به جز وزن ماهی گرفته شده موارد دیگری همچون نخ ماهی و چوب مورد استفاده نحوه جمع کردن نخ ماهی و...نیز مورد استفاده قرار می گیرد.معمولا برای ماهیگیران چیزی بهتر از یک قایق و یا شاید قلاب حرفه ای نباشد بنابراین کمیته اجرای مسابقات قهرمانی ماهیگری معمولا به برندگان علاوه بر مدال قایق های تیمی و چوب های ماهیگیری هدیه می کنند.در مسابقات قهرمانی که تیم ها حضور دارند برنده و یا برندگان کسانی هستند که مجموع وزن ماهی های گرفته شده انها از سایر تیم ها بیشتر باشد.نکته ای که در مورد این مسابقات حائز اهمیت است همان شعار معروف بگیر و رها کن می باشد رعایت این اصل مهم توسط ماهیگران در مسابقات باعث شده فرهنگ مردم در برخورد با این موجود طبیعت نیز بهتر شود یکی از دلایل عمده این امر خرید حق پخش شدن این مسابقات توسط شبکه های تلویزونی می باشد.طبق یک امار بدست امده توسط کمیته برگزاری بازی های ابهای شور مشخص شده که سالانه در امریکا در حین برگزاری این مسابقات بین 30 تا 50 هزار ماهی گرفته می شود که بیشتر انها زنده به محیط ابی خود باز می گردند.
با پیشرفت تنکنولوژِی بویژه ظهور اینترنت فدراسیون جهانی ماهیگیری اقادم به برگزاری تورنمت های جهانی کرده است .در این روش ماهیگیران حرفه ای هر کشور ضمن ثبت رکورد خود در سایت ویژه مسابقات جهانی ماهیگیری می توانند در مناطقی که به طور سالانه توسط این فدراسیون انتخاب می شود شرکت کنند وبا ماهیگیران دیگر به رقابت بپردازند.
از انجا که مسابقات بزرگ ماهیگیری و امتداد ان به نقاط مختلف جهان ممکن است به محیط زندگی ماهی ها اسیب وارد کند مسئولان برگزاری این مسابقات به فکر راه کارهایی در جهت بهبود سطح کیفی این مسابقات همگام با محیط طبعیت پرداختد در سال 2002 کمیته تحقیق ورزش های اب های شور به این نتیجه رسید که باید برای کلیه مسابقات ماهیگیری یک درجه و یا سطح استاندارد قائل شود.بنا به مفاد این طرح هرچه قدر که سطح کیفی مسابقات همگام با حفظ محیط اصلی طبیعت باشد از بین 1 تا 5 ستاره تعلق می گیرد.
منبع : wikipedia.org
مترجم : ابی فیشر
 
 
موتور های ماهیگیری و تفاوت های آنها
 
یکی از مهم ترین تجهیزات یک ماهیگیر در سیستم های ماهیگیری موتور ماهیگیری می باشد که در اندازه های مختلف در بازار موجود می باشند. اندازه هر موتور ماهیگیری باعث می شود که تخصص آن موتور تایین گردد منظور از تخصص نوع سیستم ماهیگیری هست که موتور ماهیگیری در آن کاربرد دارد.
اکثر سایزهای موتور های ماهیگیری از 1000 شروع می شود تا به 7000 یا 7500 ختم می شود. با خودتون می گوید که تفاوت این مدل ها در چیست و چه موتوری به درد چه سیستم ماهیگیری می خوره؟
مدل های و حجم ها 1000 ، 1500 ، 2000 ، 2500، 3000 ، 3500 ، 4000 ، الی 7500
تفاوت های عمده بین این مدل ها در موارد زیر می باشد
 
اندازه موتور
وزن موتور
میزان گنجایش نخ
قدرت اهرم ها
 
هممیشه در خرید موتور های ماهیگیری وانتخاب آن موتور برای تخصص خواصی از ماهیگیری شما با ید این نکته را بدانید که چه سایز نخ ماهیگیری و چه میزان در ماهیگیریتان استفاده و کاربرد دارد.
حجم های موتور و تخصص آنها
 
1000 تا 1500   سیستم اسپینیگ برای صید ماهی قزل آلا و. . 
2500 تا 3500  سیستم استنداپ ، صید ماهی سوف و اردک
400 تا 7500  سیستم انتظاری کپوری ، انتظاری دریایی
 
برای مثال فردی که در ماهیگیری سورف کستینگ (ماهیگیری ساحلی) احتیاج به نخ به طول زیاد دارد هیچ وقت نمی تواند متور های بین 1000 تا 4000 را استفاده کند زیرا برای طول زیاد نخ بالا از موتور های بزرگ استفاده می شود که بین 5000 تا 7000 می باشند.
 
هر موتور ماهیگیری استاندارد خواص خود را داردکه برروی آن نوشته شده مثلا موتور های به حجم 1000 استاندارد استفاده نخ آن از 20 تا 25 می باشد ولی شما می توانید نخ سایز 30 را استفاده کنید اگر میزان طول نخی که بر روی آن جا می شود مثلا برای نخ 20 را 80 متر اعلام کرده نخ 30 به میزان 60 متر جا می شود.
 
بستن نخ 40 یا 45 به دور موتور های زیر 4000 تو صیه نمی شود زیرا با هم هم خوانی ندارد.
 
و در کل بستن نخ بالای 45 روی موتور های اسپینینگ هر سایزی توصیعه نمی شود.
 
یکی از نکات مهم در موتور های ماهیگیری این می باشد که بعد از هر ماهیگیری آن را با آب شیرین بشیوید زیاد گردوغبار یا آب کثیف یا آب شور باعث خراب شدن و جام کردن متور ماهیگیری می شود.
 
  
کجای رودخانه دنبال ماهی قزل الای رنگین کمان بگردیمکجای رودخانه ما باید دنبال ماهی قزل آلای رنگین کمان بگردیم ! این نکته بسیار با اهمیت است که هر ماهیگیر در ماهیگیری های رودخانه باید به آن اهمیت فراوانی دهد تا بتواند در برنامه های ماهیگیری موفق کامل را بدست بیاورد.
 


هیشه یک ماهیگیر نصبت به جریان آب و میزان عمق آب می تواند مکان مورد نظر خود را انتخاب کند این را مد نظر داشته باشید که ماهی قزل الا زیاد در عمق اب های که جریان زیاد ندارد تجمع نمی کند این ماهی بیشتر به دنبال مکان های می باشد که میزان اکسیژن آب بالای دارد و جریان نصبتا متوسطی برای شنا کردن و جود دارد در باله های ماهی قزل الا باله ای غیره ارادی وجود دارد که ماهی را همیشه وادار به شنا کردن در جریان های آب می کند بدونه آن که آن ماهی خسته شود و اگر هم ماهی در جای ساکن به ماند بازهم در حال شنا کردن و تحرک می باشد یک ماهی قزل الا هیچ وقت نی تواند در مکانی بدون شناکردن باقی به ماند بهترین مکان های که قزل آلا بیشتر دنبال آن است مکان های می باشد که جریان آب تند باعث به وجود امدن حباب های در آب می شود و ماهی قزل الا همیشه برای به دست آوردن اکسیژن کافی به این حباب ها علاقه زیادی دارد. این حباب ها باید به صورتی باشد که از یک تند آب یا آبشار کوتاه به وجود  بیاید و به یک جریان متوسط آب با میزان عمق متوسط حدود نیم متری برسد و بعد از این جریان تند متوسط به یک جریان نصبتا کم عمق و کم جریان برسد و تجمع ماهی ها در همان بین جریان کند وتند اب می باشد و ماهی های قزل الای رنگیبن کمان علاقه به شنا در آن شرایط آب را داردند و در هنگام تحریک یا ترس به قسمت جریان تند آب پناه می برند و غیره قابل دیده شدند می شوند ما در ماهیگیری ها با رعایت سکون و استتار می توانیم راحت به آنها دست رسی داشته باشیم.

 


یکی از دیگر نکاتی که همیشه در ماهیگیری اهمیت دارد این می باشد که ماهیگیر در هنگام راه رفتن در کنار آب برای ماهیگیری و پیدا کردن شرایط ایده آل ماهیگیری باید انتداد رودخانه با جریان آب حرکت کند این نکته ای فنی می باشد که با رعایت ان نتیجه ایده آل بهتری در ماهیگیری به دست می آید.

 


نکته دیگر در هر تند آب یا عمق آب ماهیگیری نباید بیشتراز 3 بار لانسه کشی کند و انرژی خود را تا انتهای رودخانه نهدارد زیرا امکان پیاده روی و ماهیگیری طولانی مهیا باشد.

 


اگر در آفتاب تند ماهیگیری می کنید ونور خورشید مستقیم بر رودخانه می تابد عینک های پلاراید توصیه می شود زیرا این عینک ها انعکاس نور را از بین می برند و شما به راحتی کف رودخانه و ماهی ها را مشاهده می کنید.

 

بهترین لانسه ای که شما می توانید آن را تهیه و در ماهیگیری ها استفاده کنید عبارتند از لانیه خال قرمز زمینه نقره ای ، لانسه سوسکی زمینه نقره ای ، لانسه رنگین کمان سلیز 2 و3 می باشد
 

امید وارم مقاله نوشته شده تا حدودی شما را در ماهیگیری قزل الای رنگین کمان کمک کند
 


هرزگرد وسیله ای حیاطی در سیستم های ماهیگیری

 


هرزگرد رابطی بین نخ اصلی(نخ بسته شده روی متور ماهیگیری) ولیدر (به مجموع ریسه ، قلاب ، سرب) می باشد که یکی از تجهیزات مهم هر ماهیگیر به حساب می آید.
مزایایی استفاده از هرزگرد
1.  در ماهیگیری کپور در پرتاب های بلند نقش زیادی دارد(چرخش های سرب را دفع می کند و نمی گزارد این چرخش ها به نخ اصلی برسد ومانع از پرتاب بلند شود
2.  هرز گرد در پراتب باعث میشود که انشعاب ریسه که لاب و طعمه به آن متصل می باشد به دور ریسه نه پیچد
3.  در ماهیگیری قزل آلا بهترین رابط بین لانسه ونخ اصلی می باشد (زیرا لانسه در حال چرخش می باشد وهرزگرد باسیستم خود باعث بهتر چرخیدن لانسه می شود)
4.  اگر در ماهیگیری از هرزگرد استفاده می کنید همیشه نخ اصلی شما دست نخورده باقی می ماند و از طول آن هیچ وقت کم نمی شود یا بریده نمی شود برای ریسه زدن (این خیلی فاکتور مهم است)
اگر از هرز گرد استفاده می کنید به راحتی می توانید ریسه را تعویض کنید

 


هرزگرد سه راه
هرزگرد سه راه  وسیله ای برای اتصال ریسه به یک دیگر می باشد مثل هرز گرد ساده ولی با این تفاوت که در این هرزگرد از مهرهای کوچک استفاده شده که حرکت را حت تری برای گردش حول محور خود داشته باشد که معمولا رنگ این مهره ها قرمز رنگ است. کاربرد اصلی این سه راه در ماهیگیری در دریا می باشد که  طعمه به تواند به همراه امواج کف آب به را حتی به حرکت در بیاید وجلب توجه بیشتری داشته باشد و توجه  ماهی ها را به خود جلب کند . .
 
 
 
کدام طعمه را برای کدام ماهی انتخاب کنیم
 
همان گونه که در جریان کار هستید ماهیگیری ورزشی از علم وسیعی برخوردار می باشد  که هر شاخه از این ورزش احتیاج به تجربه و علم زیادی دارد که هر ماهیگیر با کمکی مطالعه و کثب اطلاعت از منابع و ماهیگیران بزرگ می تواند این علم بسیار شیرین را به دست آورد. در این مقاله موضوعی را باهم به تبادل می گزاریم که یکی از عوامل و فاکتور های ماهیگیری موفقیت آمیز می باشد در باره کدام طعمه را برای کئام ماهی انتخاب کنیم.
ما ماهیان زیادی در درسته های مختلف داریم مانند ماهی های همه چیز خوار ماهی های مهاجم و و از نظر آناتومیکی ماهی ها به سه دسته مختلف تقسم مس شوند که انتخواب طعمه و سیستم ماهیگیری را برایی ما ساده می کند از نظر اناتومیکی دهان ماهی ماهی به سه دسته قسیم می شود ماهی های که از نظر اناتومیکی دهانی به سمت بالا دارند مثل ماهی کپور نقره ای و ماهی های که دهان انها به سمت رو به رو می باشد مثل ماهی های کپور و قزل الا و دسته اخر ماهی های که دهان انها به سمت پایین است مثل ماهی زردک وانواع سس ماهی ها.
در زیر تعدای از ماهیان را نام برده ایم و با چه طعمه ای می توانیم ماهی مورد نظر را صید کنیم
 
ماهی کپور :
ماهی کپور جزء ماهی های کلینر یاهم پاک کننده کف آب می باشد ودر استلاه کفخوار می باشد که شما دوستان می توانید با انواع طعمه های  جوشانده ، خمیر ، غلات ، حبوبات ، کرم و . . .  صید کنید با انواع سیستم های کف خواب ، شناوریب و . . .
 
ماهی قزل الا :
ماهی قزل آلا جزء ماهیان مهاجم به شما می اید و از تراکم دندانهای بسیار ریزی برای شکار بر خوردار می باشد کهشما می توانید با اونواع طعمه مصنوعی و طبیعی « را صید کنید مانند انواع لانیه ها ، انواع پشه ها ، کرم ، پاوربیت ف کرم . .  ..  شما می توانید این ماهی را با انواع سیستم ماهی فلای ، لانسه کشی ، کفخواب صید کنید.
 
ماهی زرد:
ماهی زردک یکی از ماهی های بومی تمام رودخانه ایران می باشد که همیشه در دست رس ماهیگیری بوده و با سیستم ماهی ورزشی قابل صید می باشد این ماهی در شرایط  زندگی ایده آل به وزن 2 کیلوگرم هم میرسد و طبق اناتومی دهان ماهی به سمت پایین می باشد و از کف رودخانه تغذیه می کند و شما می توانید با انواع طعمه خمیر و کرم این ماهی را با سیستم کف خواب صید کنید
 
ماهی زرد پر :
 
ماهی زرد پر از جمله ماهی های رودخانه ای می باشد که بیشتر مواقع در جریان های تند رودخانه مشغول شنا کردن می باشد و شما دوستان می توانید با اوناع طعمه طبیعی انرا صید کنید مانند کرم و جیگر مرغ و در گاهی از مواقع خمیر
 
ماهی شیربت :
 
ماهی شیربت یکی از جنگنده ترین ماهی های رودخانه می باشد که صید آ« برایب هر ماهیگیری از لذت های بالای برخوردار می باشد و شما می توانید با انواع طعمه های ماهی ف کرم ، خمیر ، دل مرغ با انواع سیستم های کف خواب این ماهی را صید کنید
 
ماهی سونگ :
 
ماهی سونگ یکی از مهبوب ترین ماهی های در حال انقراز ایران می باشد که علاقمند ان زیادی برای صید این ماهی در ایران وجد دارد که با انواع طعمه های ماهی قابل صید می باشد این ماقی قبل از اینکه به سن بلوق برسد تقریبا همچیز خوار است و شما با طعمه کرو جیر و حتی خمیر می توانید این ماهی های را کف به سن بلوع نرسیدند را صید کنید
ماهی سوف :
ماهی سوف هم جزء ماهی های مهاجم می باشد که اکثر ماهیگیران با انواع سیستم های شناور و کف خواب با استفاده از طعمه ماهی ان را در قبل از طولع و غروب افتاب صید می کنند این ماهی مهاجم در تاریکی هووا بیشتر به شکار ماهی می رود و با طعمه مصنوی انواع سیستم های لانسه کشیو درپ شات قابل صید می باشد
 
اردک ماهی :
اردک ماهی که به کوسه آب شیرین معروف می باشد از اسمش معلوم است که ماهی کاملا مهاجم که به طعمه ماهی به صورت شانوری علاقه زیادی دارد واین ماهی را ماهیگیران با انواع طعمه های مصنوعی از قبیل قاشوقک و لانسه صید می کنند
 
آمور :
ماهی آمور از خانواده کپور ماهیان می باشد که با انواع طعمه سبزیجات مثل جوانه نی و گندم قابل صید می باشد در کل این ماهی گیاهخوار می باشد
 
ماهی کولی :
ماهی کولی یکی از محبوب ترین ماهیه ا برای ماهیگیران می باشد که بیشتر جنبه طعمه دارد که با انواع سیستم های فلای و طعمه های طبیعی از قبیل کرم وخمیر با قلاب ریز قابل صید می باشد
 
 
جزوه تئوری کلاس مربیگری مقدماتی ماهیگیری ورزشی
به نام خدا
در ایران پهناور تنها کلاس آموزش ماهیگیری که توسط انجمن ماهیگیری ورزشی انجام گرفته کلاس مربیگری مقدماتی ماهیگیری بوده که در 3 جله برگزار شده دو جلسه تئوری و یک جلسه عملی و من سعی دارم تما نکاتی که در کلاس های عملی و تئوی بازگو شده را در قالب یک جزوه در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهم تمام نوشته دست نوشه های برداش ها در سر این کلاس ها بوده که در سه دوره کلاس انجام گرفته.
 
کلاس مربیگری توجهی ماهیگیری ورزشی  محل برگزاری شیراز تاریخ 88.8.12 مدرس جناب آقای حسین رادپور
نویسنده : ابراهیم عابدی فرد (ابی فیشر)
 
Cips کنفدراسیون ماهیگیری ورزشی
1.    فدراسیون ماهیگیری ورزشی آب شیرین
2.    فدراسیون ماهیگیری .رزشی آب شور
3.    فدراسیون ماهیگیری ورزشی پشه
4.    فدراسیون ماهیگیری ورزشی پرتاب ها   1.هدف گیری 2. برد پرتاب
5.     
رکورد پرتاب طول در ماهیگیری 297 متر می باشد
 
ادوات ماهیگیری وزرشی
ادوات اصلی
ادوات فرعی
 
1.    چوب
2.    نخ
3.    قلاب
4.    طعمه 1.طبیعی  2.مصنوعی
5.    چرخ
 
ادوات فرعی یا جانبی ماهیگیری
1.    وزنه
2.    هرزگرد
3.    شناور
4.    پایه
5.    چاک
6.    هشداردهندها
7.    سبد زنده نگهدارنده
8.    انبر
 
با بودن ادوات فرعی ماهیگیری آسان تر می شود
 
وظیفه چوب ماهیگیری کنترل ماهی به محل مورد نظر و پرتاب طعمه به مکان ایده آل
 
چوب ماهیگیری :
اعضا چوب ماهیگیری
1.    بدنه
2.    دسته
3.    حلقه حدایت نخ
4.    محل نصب چرخ یا فیکسر
 
جنس چوب های ماهیگیری
1.    چوب های تشکیل شده از یک ماده
2.    کربن
3.    الیاف شیشه فایبرگلاس
4.    کامپوزیت (مخلوط شده)  مانند کربن تیتانیوم
5.    چوب ماهیگیری فلزی
 
خصوصیات و معایب چوب های کربنی
 
1.    سبک
2.    انعطاف پذیر
3.    شکننده
4.    رئد و برغ
 
در صد کربن در چوب باید چقدر باشد؟
دربازار این روزها چوب های را مشاهده می کنید که فروشندگان آن فروشگه می گویند که این چوب کربن 100% می باشد آیا به نظر شما این گفته ها درست می باشد . آیا شما می دانید که کربن 100 هان الماس گران قیمت می باشد وپس نتیجه میگیریم که چیزی به عنوان کربن 100% و جود ندارد. بهترین میزان در صد کربن در چوب بین 245 تا 40% می باشد.
 
چوب فیبر گلاس (الیاف شیشه ای)
قابل توجه ماهیگیرانی کهع از چوب های ماهیگیری رسانادر ماهیگیری استفاده می کند مانند چوب های کربنی آیا می دانید که کرب رسانای قوی برق می باشد و الیاف چوب های گربنی به صورت حلقه ای می باشد که به صورت مارپیچ به سمن دسته چوب هدایت شده که حکم ترانفورماتور برق را ایفا می کند که چجریان ضعیف الکتریسیته را به چریان قوی تبدیل می کند به صورت مثال جریان 12 ولت برق را می تواند به 220 ولت تبدیل کند.
 
تقسیم بندی چوب ها از نظر ظاهر.
1.    یک تیکه
2.    دوتیکه
3.    سه تیکه
4.    چند تیکه
 
اکشن یعنی = تحمل پرتاب چوب
هرچه تعداد تیکه های چوب کمتر باشد چوب قدرت مند تر می شود و قوی ترین چوب ها را یک تیکه میسازند.
 
دسته بندی چوب های ماهیگیری
 
1.    چوب های ساحلی
2.    چوب های قایقی
3.    چوب های کاسی
4.    چوب های پشه
 
تقسیم بندی چوب ها بر اساس اکشن
 
1.    اکشن سبک   0-50 گرم
2.    اکشن نیمه سنگین  50-250 گرم
3.    اکشن سنگین 250-400 گرم
4.    اکشن فوق سنگین  400 گرم  به بالا
 
هم ترین فاکتور انتخاب چوب= تخصص چوب می باشد
 
 
 
 
 
اکشن چوب و تخصص ان برای ماهیگیری
 
1.    اکشن بین 10 تا 30 گرم  = تخصصی برای صید قزل الا لانسه کشی
2.    اکشن 20 تا 40 گرم = تخصصی برای صید ماهی سوف
3.    اکشن 100 تا 150 گرم تخصصی برای صید ماهی کپو
4.    اکشن 150 تا 350 گرم پرتابی ساحلی باند
5.    اکشن 250 تا 400 گرم  چوب صید گربه ماهی
6.    اکشن 400 تا 1000 گرم چوب های مخصوص ترولینگ می باشد
 
طول چوب ماهیگیری وتخصص آن در ماهیگیری
 
1.    چوب 2 تا 2.70 متر برای انواع سیستم های لانسه کشی
2.    چوب 270 تخصصی برای اردک ماهی  و ماهی سوف
3.    چوب 2 تا 250 تخصصی برای صید ماهی قزل آلا
4.    چوب 3.60 تا 3.90 تخصصی برای صید ماهی کپور
5.    چوب 4.20 تا 4.30 تخصصی برای ماهیگیری ساحلی
 
Sea pore   لوازم ماهیگیری مخصوص دریا و آب شور می باشد
 
جنس حلقه های ماهیگیری و انواع انها:
 
1.    حلقه های سرامیک sic
2.    تیتانیوم
3.    استیل
4.    برنج
5.    آلمنیوم
 
بهترین حلقه های تیتانیوم و سرامیک می باشند
 
چوب های که حلقه انها دارای بلبرینگ می باشد چوب های سنگین دریایی می باشند که در ایبن چوب ها بیشتر از نخ های ابریشم استفاده می شود
 
انواع چوب های کاسی
پوله  =  سر چوب نازکتر و حساس تری دارد
وایپ = سر چوب قطور تر و مقاوم تر دارد
 
چوب های پوله بلیشتر برای صید ماهی های کولی ، کیلکا و ساردین به کار گرفته می شود
 
چگونگی خسته کردن ماهی در هنگام صید
همیشه اولین سئوالی که از ماهیگیران با تجربه می پرسیدم این بود که چونه می توان یک ماهی را در هنگام صید خسته کرد و به سمت خود هدایت کرد سئوالی که هیچ وقت نتوانستم با پرس و جو به آن برسم تا زمانی که خودم تجربه های را در این زمینه کثب کردم و در این مقاله در اختیار شما دوستان عزیز می گزارم البته سعی مکنم غلط های املای رو تا اونجای که می تونم اصلاح کنم ولی نمی دونید با چه سرعتی دارم مطالب را تایپ می کنم.
اولین تجربه جنگیدن با ماهی را از روی قایق تجربه کردم در جدالی تن به تن با ماهی در این مبارزه به دلیل نداشتن تجره نتوانستم به صورت صحیح با ماهی بجنگم و به مرور زمان این تجربه را بدست آوردم.
با مطالعه و چگونگی کار با کلاج موتور و نحوه صحیح پنپ کردن چوب ماهیگیری چگونگی جنگندی صحیح با ماهی را یاد گرفتم و با اولین تجربه جنگندگی با صفره ماهی که بیش از 20 کیلوگرم نیرو به من و چوب و چرخ ماهیگیرم وارد می کرد اوصول چگونگی جنگندگی با ماهی ها را فرا گرفتم ، در هنگام جمع کردن موتور حتما سر چوب ماهیگیری تا زمانی که ماهی از مادر می باشده حتما به سمت بالا باشد.
هنر ماهیگیری کار با کلاج ماهیگیری می باشد و کاربرد کلاج به شما امکان می دهد که ماهی های را بیشتر از وزن کشش نخ ماهیگیریتان را صید کنید و جلوگیری از پارگی نخ ماهیگیری می کند پس همیشه ما در ماهیگیری باید از کلاج ماهیگیری استفاده کنیم.

 


در هنگام جمع کردن نخ با ید سر چوب ماهیگیری به سمت بالا باشد
چه زمانی باید ماهی را به سمت خود هدایت کنیم ؟
زمانی که ماهی به سر قلاب هست یا دائم در فرار می باشد یا به این ور و آن ور فرار می کند

 


به شکل بالا توجه کنید تا زمانی که ماهی توان فرار کردن را دارد به هیج وجع نخ را جمع نکنید یا سر کلاج را بسته نگهندارید و اجازه دهید ماهی از شما دور شود و  با استفاده از صرف نیرو و انرژی کلاج را باز کرده و نخ را با خود به برد مطمعن باشید تا مسافتی ماهی خسته می شود و حالا نوبت شما ست که نخ را جمع کنید کلاج را نمی خواهد صفت کنید با همان کلاج ماهی را به سمت خود هدایت کنید زیرا امکان ضربه زدن از طرف ماهی و جود دارد و در این زمان کلاج کار خود را انجام می دهد و ضربات ماهی را دفع می کند و نمی گذرد که نخ ماهیگیری پاره شود

 

زمانی که ماهی خسته شده بهترین زمان هدایت ماهی به طرف خودتان می باشد و می توانید با کلاج باز ماهی را جمع کنید 
 

اگر در جمع کردن مشکل دارید و وزن ماهی بسیار زیاد می باشد و با چوب ثابت نمی توانید ماهی را جمع کنید می توانید از روش پمپاژ کردن استفاده کنید و این روش به این صورت می باشد که سر چوب را به پاین نگهدارید و نخ را جمع کنید و سپس نخ راکه به صفتی رسید از جمع کردن دست بردارید و با بالابردن سر چوب ماهی را به سمت خود هدایت کنید و دباره سر چوب را به پاین بیاورید و سریع نخ شل شده را جمع کنید و سپس دباره چوب را به بالا هدایت کنید
 
 


زمانی که سر چوب به پایین است موتور را جمع نکنید

 

بعد از جمع کردن و کلاج دادن و فرار ماهی با انرژی تمام دباره جمع کردن ماهی حتما ماهی خسته می شود و در پایان ماهی بی جان را در کنار خود مشاهده می کند که نوبت چاک زدن ان می باشده آن هم قواعد و اصول خود را دارد زیرا چاک زدن غلط با عث فرار ماهی می شود و بهترین حالت هدایت چاک از زیر می باشد مثل تصویر
 
 
چگونگی صید یک ماهی کپور

 


در این مقاله با چگونگی صید ماهی کپورآشنا می شوید. ماهی کپور ماهی می باشد که هر ماهیگیر تازه کار برای شروع ماهیگیری با این ماهی شروع می کند و سیستم صید ماهی کپور یکی از محبوب ترین سیستم های ماهیگیری در سرتا سر دنیا می باشد.

 


ما برای شروع کار ابتدا باید لوازم مخصوص صید را که کاملا به صورت ساده می باشد را تهیه کنیم که این لوازم  عبارت اند از :
چوب مخصوص صید ماهی کپور
موتور ماهیگیری
نخ و لوازم مانند قلاب ، سرب ، پایه ،هرزگرد ، چاک و . . .
چوب های صید کپور فاکتور های خود را دارد که عبارتند از طول مناسب و اکشن ایده آل. اکشن همان تحمل پرتاب وزنه می باشد
طول چوب های صید ماهی کپور از متراژ 3.60 شروع می شود تا متراز 3.90 البته این استاندارد چوب ها می باشد یک ماهیگیر هم می تواند با چوب به طول 4 متر هم ماهیگیری کند یا به طول 3 متر ولی اصول کار و انتخاب مناسب همان متراژ بین 3.60 تا 3.90 می باشد اکثر ماهیگیران از چوب های تلسکوبی برای ماهیگیری کپور استفاده می کنند مشکلی نیست ولی برند های جهانی این سیستم چوب های چند تیکه می باشد که هنوز فرهنگ استفاده آن در ایران رایج نشده است.

 


نحوه قرار گیری چوب بر روی پایه ها
بیبشترین مارک های استفاده شده چوب در ایران مارک دایوا و البا استار و فایرفوکس می باشد مدل چوب زیاد مهم نیست چیزی که مهم است استاندارد بودن چوب و ارجیتال بودن آن است.
بعد از انتخاب چوب نوبت موتور ماهیگیری می باشد که انتخاب آن هم مثل چوب ماهیگیری مهم می باشد شما مجاز به استفاده از موتور های می باشید که حداقل گنجایش نخ بر روی آنها کمتر از 100 متر نخ 40 نباشد و بهترین میانگین گنجایش 200 متر نخ 45 می باشد که ماهیگیر می تواند با استفاده از آن در ماهیگیری کپور به هیچ مشکلی بر نخورد و مدل چرخ ها را معمولا با عداد 100 معرفی می کنند که موتور های صید کپور می تواند بین 45000 تا 7000 قرار بگیرد.

 


نخ های ماهیگیری هم به اندازه انتخاب چوب و چرخ ماهیگیری مهم می باشند که یک ماهیگیر باید در انتخاب آنها دقت فراوان داشته باشد. فاکتور های مهم انتخاب نخ در جنس و سایز و متراژ آن می باشد که سایز نخ های کپورگیری بین 40 تا 45 منوفلامنت یا نخ های ساده می باشد متراز اکثر نخ ها 100 متری می باشد و نخ های هم وجود دارد که مثلا به متراز 300 متر می باشند.

 


انتظار در ماهیگیری
بعد از انتخاب نخ و چوب و موتور مهم ترین وسایل همان تجهیزات کپور گیری می باشد مانند انتخاب زنگوله ماهیگیری ، پایه ، چاک ، سرب ، قلاب و جعبه ماهیگیری برای قرار دادن تجهیزات در آن می باشد
 
قلاب های کپور گیری سایز های مختلفی دارد مانند صفر یک و صفر دو مارک های مانند قلاب نروژی
زنگوله ها در هنگام ماهیگیری بر سر چوب نصب می شودن برای اطلاع دادن ماهیگیری از صید ماهی و نوک زدن ماهی شما باید در ماهیگیری بی جهت صدای زنگوله ماهیگیری را در نیاورید زیرا ماهیگیران به این صدا بسیار حساس می باشند.
سرب ها هم بر اساس اکشن چوب ماهیگیری انتخاب می شوند که برای شروع شما باید از سرب های بین سایز  یکو نیم تا دو استفاده کند تا زمانی که در پرتاب ها مشکلات رفع شد از سایز 3 استفاده کنید اکشن چوب هم باید با وزن سرب انتخابی تناسب داشته باشد در این صورت یا شما نمی توانید پرتاب بلند داشته باشید یا دهنگام پرتاب چوب شما صدمه می بیند.

 


پایه ماهیگیری هم برای قرار گرفتن چوب بر روی آن استفاده می شود که بسیار مهم می باشد که پایه ها به چند نمونه می باشند پایه های ساده که باعث قرار گرفتن چوب به صورت عمود بر روی آن می شود و شما می توانید حتی به کج قرار دادن آن بر روی زمین به چوب خود ضاویع بدهید.
پایه های وی شکل تک شاخه که باعث قرار گرفتن چوب به صورت خابیده وضاویع دار می باشد که برای سیستم های رانر استفاده می شود که تو ضیح کامل داده می شد.
شما در هنگام خرید خرده وسایل ماهیگیری هرزگرد هم از فوروشنده بگیرید و این هرز گرد ها هم بسیار در ماهیگیری حیاتی می باشند برای اتصال ریسه به نخ اصلی و ریسه ها همان اتصال قلاب و سرب به نخ نامیده می شوند.
 
توجه داشته باشید که در هنگام نصب قلاب و سرب از نخ اصلی استفاده نکنید نخ اصلی همیشه باید دست نخورده باقی به ماند و شما باید از یک حلقه نخ اضافی در ماهیگیری ریسه های ماهیگیری خود را درست کنید ریسه ها همان اتصال قلاب و سرب به نخ می باشند.
همیشه سایز نخ اضافی که برای ریسه زدن استفاده قرار داده می شود باید هم سایز هم قدرت کشش آن از نخ اصلی کمتر باشد و نامرعی.
مثلا اگر نخ اصلی شما سایز 45 به قدرت کشش 14 کیلو می باشد باید نخ ریسه شما شماره 40 به قدرت کشش 10 کیلو باشد.
برای اتصال ریسه به نخ اصلی شما حتما باید از هرزگرد استفاده کنید.

 


رها سازی ماهی بعد از صید
ریسه ها در سیستم کپوری اکثر به صورت سرب در انتها ونصب یک قلاب در وسط ریسه در یک انشعاب جداگانه می باشد وسر ریسه با یک گره هشتی به هرگرد متصل می شود.
اکثر ماهیگیران در سیستم ماهیگیری کپوری از ریسه های استفاده می کنند که توسط سرب به عماق آب فرو می رود و به این سیستم کف خواب می گویند.
برای ایجاد انشعاب در ریسه شما می توانید از گره ساده هشتی و تی استفاده کنید.
 
انتخاب طعمه هم فاکتر بسیار مهم در ماهیگیری می باشد که اکثر ماهیگیران در ماهیگیری کپور از طعمه های خمیر و افزودنی های به خمیر استفاده می کنند که این افزودنی از قبیل زدچوبه ، پودر سیر و تخم مرغ می باشد برای هرچه بیشتر بودارشدن طعمه شما حتی می توانید از افزودنی های مانند اسانس میوه جات وسبزی ها هم استفاده کنید.
برای درست کردن خمیر و ماندگاری بیشتر آن سرقلاب شما می توانید از پنبه در آن برای مقاومت و ماندگاری بیشتر طعمه سر قلاب استفاده کنید.
بعد از رعایت تمام اصول فیزیکی و مکانیکی در ماهیگیری کپور رعایت سکوت در ماهیگیری و طعمه پاشی هم بی تاثیر نیست در جواب گرفتن بهتر.
چگونگی صید ماهی زدک باسیستم فلای

 


ماهی زردک یکی از ماهی های بومی تمام رودخانه های ایران می باشد که در رودخانه ها برای علاقمندان و ماهیگیران قابل صید و در دسترس می باشد.

 


این ماهی بسیار باهوش می باشد و به  صدای زیاد  بسیار حساس و در موقع خطر از ماهیگیر بسیار دور می شود و هیچ میلی به طعمه از خود نشان نمی دهد.

 


برای جذب ماهی و صیدآان با پشه های مصنوعی شما دوستان ماهی را باید تحریک کنید و بهترین فاکتور تحریک ماهی استفاده از سیستم طعمه پاشی با طعمه های طبیعی می باشد که باعث جمع شدن ماهی ها می شود در شروع اول ماهی های بی احتیات در محل حاضر می شوند که سایز آنها نصبت به دیگر گروه آنها بسیار کوچکتر می باشد و در هنگام جمع شدن ماهی های زردک کوچک کم کم ماهی های زردک بزرگ تر هم فریب ماهیگیران را می خورند و در محل حضور پیدا می کنند ماهیگیر در این زمان باید هم استتار و هم سکوت را رعایت کند حالا موقع فلای کار کردن می باشد و شما در فلای باید از پشه های خیس که در آب فرو می روند را انتخاب کنید من طعمه لارو را پیشنهاد می کنم که به رنگ قرمز می باشد. شما با پرتاب های کوتاه طعمه لارو را به محلی که طعمه پاشی کردید برسانید و اجازه دهید که طعمه پشه به عماق آب به کف آب برسد و آرام طعمه را به حرکت در بیاورید و در این زمان که ماهی در حال چریدن در جای طعمه پاشی شده می باشد به طعمه مصنوعی شما حمله ور می شود
 
 
اگر مشکلی با ایمیل  من می توانید مشکل خود را بیان کنید
نویسنده : ابی فیشر

No comments:

Post a Comment